Piołun na zapomnienie

Okładka książki Piołun na zapomnienie
Anna Trojanowska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Piołun na zapomnienie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Piołun na zapomnienie (tom 1)
Zysk i S-ka
2018-03-19
2018-03-19
literatura polska XIX wiek 1895 prowincja małżeństwo afera fałszerstwo

Zaczynała się ciekawie, niestety potem zaczęła być nudna..

Zaczynała się ciekawie, niestety potem zaczęła być nudna..

Ciekawa, ani nie za nudna, ani porywająca

Ciekawa, ani nie za nudna, ani porywająca

Jakby skrócić o połowę i zrobić porządną pracę redakcyjną, tak aby w oczy nie kłuły zwykle stylistyczne i gramatyczne błędy - to nawet byłaby to fajna pozycja.

Na półkach: , , , , ,

To ciekawie napisana, dość obszerna, bo licząca ok. 600 stron powieść, której akcja rozpoczyna się na początku XX wieku. Warszawa i wieś, gdzie wychowywana była przez ciotkę Lea - główna bohaterka tej historii. To właśnie ciotka wyszukała jej męża - aptekarza z Warszawy, wdowca z tajemniczą przeszłością. Lea może nie była zbyt piękna, ale miała "charakter" i swoje zdanie, a to nie były czasy sprzyjające kobietom. Delikatna, wrażliwa, czasami zagubiona i bezradna, głośno wypowiadała swoje oczekiwania i poglądy; nie chciała być tylko żoną, siedzieć w domu. Z dzieciństwa pamiętała zapach i nazwy ziół, roślin i ich stosowanie w leczeniu, opowiadała jej o tym babka.Fascynacja ziołami w niej pozostała, dlatego też ciekawiło ją to co się dzieje w aptece męża i jakie kryje przed nią taemnice. On jednak sceptycznie podchodził do zielarskiej wiedzy Lei. Dodatkowo w tym wszystkim nie chciał mówić o swojej przeszłości, a przede wszystkim o swojej pierwszej żonie. Tę powieść bardzo przyjemnie się czyta, z ciekawością. Autorka z wykształcenia farmaceuta i etnolog wspaniale wykorzystała swoją wiedzę w tej powieści i przybliżyła nam tym samym ziołolecznictwo. Z wielką ciekawością sięgnę po II tom.

Na półkach: , , , ,

Warszawa. Urocza choć bardzo długa powieść przenosząca czytelnika do Warszawy w czasach belle epoqe. Słuchałam z przyjemnością: warszawskie smaczki, aptekarski klimat przełomu wieków, Świder, dworzec Terespolski, ulica Piwna - mnóstwo warszawskich smaczków.

Świetna opowieść nie nudziłam się nawet przez chwilę, może dlatego ,że życie i zainteresowania Lei są splecione trochę z moim. Zioła, gburowaci mężczyźni, piękne zapachy, zagadki ....cudnie się czyta.

Polska Belle Epoque początek dość nudny. Ciężko się wczytać. Aczkolwiek warto pokonać początkową niechęć. Książka bardzo klimatyczna. Opisy dawnych miejsc, obyczajów, ludzi pobudza wyobraźnię.
Wciąga, choć autorka nadała lekko rozkręcające się tępo rozwoju akcji.
Mimo wszystko ciężko się oderwać. Jest trochę tajemnicy, romansu i kryminału. Główna bohaterka dającą się lubić. Trochę naiwna, zabobonna, lecz z nieustepliwym charakterem. Potrafi walczyć o swoje, łamie konwenanse, torując drogę dla następnych pokoleń kobiet. A przecież tak trudno przebić się przez męskie wyobrażenie o kobiecym miejscu w męskim świecie.

Z pewnością sięgnę po drugą część tej opowieści. Niezmiernie ciekawi mnie jak poradziła sobie Lea w świecie, który już nie taki sam w jakim się znalazła na początku całej histori.

Wciąga, choć autorka nadała lekko rozkręcające się tępo rozwoju akcji.

"PIOŁUN NA ZAPOMNIENIE" ANNA TROJANOWSKA

Zapraszam Was w magiczną podróż, będzie bardzo klimatycznie i ciekawie.

Jest to pierwsza część cyklu pod tym samym tytułem.
Moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i już wiem, że nie ostatnie.

Świetna polska powieść obyczajowa z tłem historycznym. Lubię takie klimaty.
Bardzo spodobał mi się pomysł na powieść, fabuła została przemyślana i dopracowana. Piękny język oraz styl wciąga w wykreowany świat z niebywałą łatwością.
Plastyczność języka pozwala nam widzieć, słyszeć i czuć to co nasza główna bohaterka. Realistyczni i prawdziwi bohaterowie z tym wszystkim co nasze , ludzkie.
Powieść tę czyta się, a właściwie pochłania w "oka mgnieniu". Pomimo swej objętości i prawie sześćset czterdziestu stron przeczytałam w jeden wieczór/no. Musiałam :)
Jutro wieczorem siadam do przeczytania części drugiej pt. "Smak dymu".

Wszystko dzieje się na przełomie XIX i XX wieku w Polsce. Nasza główna  bohaterka to Leokadia, zwana Leo.
Jest młodą, niezbyt urodziwą i ubogą dziewczyną, którą wychowuje ciotka Anastazja siostra matki. Wie, że przyszedł już czas na zamążpójście, lecz fakt, że jest bez posagu i bez urody spowodowało, że nie ma żadnego kandydata.
Dzięki staraniom ciotki i jej modlitwą w wieku dwudziestu siedmiu lat wychodzi za mąż za wdowca Józefa.
To małżeństwo z rozsądku, nie ma tu miłości, uczuć, uniesień .Różnica wieku nie jest tak zauważalna przez otoczenia, wszyscy widzą za to ogromną różnicę społeczną i materialną. Ze wsi przenosi się do domu męża do Warszawy, gdzie od teraz ma mieszkać razem z nim. Musi się dostosować i odnaleźć w nowej rzeczywistości, w nowej roli. Jak sobie z tym poradzi ?

Mężczyzna jest aptekarzem i praca pochłania go całkowicie. Próbuje wynaleźć nowe specyfiki, które będzie mógł sprzedawać w swojej aptece. Ma wspólnika, którego już od pierwszego spotkania Lea nie polubiła.
Lea ma duża wiedzę o ziołolecznictwie, niestety jej mąż nie traktuje tego poważnie i uważa, że miejsce kobiety jest w domu, w kuchni. Uważa, że nie dla kobiety jest praca i odkrywanie nowinek.
Lea przekonuje się, że świat w którym przyszło jej żyć został zdominowany przez mężczyzn i kobiety nie mają prawa głosu.
Ona jednak chce się uczyć, poznawać nowe rzeczy i zdobywać nowe umiejętności. Pragnie być wsparciem nie tylko w domu, ale i w aptece.
Życie z Józefem staje się stabilne, spokojne ale i monotonne.
Jak potoczą się losy Lei przekonacie się czytając - zachęcam.

Mamy też wątek kryminalny i tajemnicę śmierci pierwszej żony aptekarza.
Na wielki plus zasługuje pięknie i bardzo naturalnie ukazana Warszawa z jej ulicami, straganami i kawiarniami.

Świetna powieść, idealna na jesienno - zimowe wieczory.
Dużo emocji, wzruszeń, tajemnic, ciekawostek i upartości pewnej młodej kobiety.
Tak, jest miłość i jej konsekwencje.

"PIOŁUN NA ZAPOMNIENIE" ANNA TROJANOWSKA

Zapraszam Was w magiczną podróż, będzie bardzo klimatycznie i ciekawie.

Jest to pierwsza część cyklu pod tym samym tytułem.
Moje pierwsze spotkanie z piórem autorki i już wiem, że nie ostatnie.

Świetna polska powieść obyczajowa z tłem historycznym. Lubię takie klimaty.
Bardzo spodobał mi się pomysł na powieść, fabuła została...

Po sporej dawce współczesnych powieści, miałam ochotę trochę cofnąć się w czasie. Zachęciła mnie do tego okładka i opis. Przeniosłam się więc do 1894 r.

Leokadia, zwana Leą, nie grzeszy urodą, ani zbytnią pewnością siebie. Uwielbia zioła, łąki i piękne wiejskie krajobrazy. Coraz starsza ciotka, która ją wychowała, postanawia wydać ją za mąż za statecznego aptekarze z Warszawy. Licząc się ze zdaniem ciotki, jej mądrością i zasadami, przyjmuje oświadczyny. Z tego właśnie powodu Lea przeprowadza się do stolicy.

Trafia do męskiego świata, bowiem w aptece pracują sami mężczyźni. Mimo, że początkowo nie darzy Józefa uczuciem, to uczy się z nim żyć, przyzwyczajając  się do małżeństwa. Irytuje ją samotne siedzenie w domu, spanie w pościeli po "poprzedniczce", porównywanie jej do byłej żony Józefa, Sabiny. Postanawia zrobić użytek ze swojej wiedzy o ziołolecznictwie i spróbować swoich sił w aptece. Musi jednak stoczyć emocjonalną walkę ze wspólnikiem męża, Reutowiczem, który nie pała do niej sympatią. Jest zgryźliwy i nieprzychylnie do Lei nastawiony. Jednak Józef nie da powiedzieć o wspólniku złego słowa. Liczy się z jego zdaniem i broni go na każdym kroku, drażniąc tym żonę. Być może mają wspólną tajemnicę? Co się stało z Sabiną? Właśnie tego kobieta próbuje dowiedzieć się.

Muszę przyznać, że autorka bardzo dobrze oddała klimat tamtych lat. Poprzez opisy i charakterystykę bohaterów mogłam wyobrazić sobie Warszawę przy końcu XIX wieku. Podobała mi się postać głównej bohaterki, przechodzącej przemianę, drążącej temat i walczącej o siebie, próbującej przebić się w męskim świecie. Postawiłabym jednak na większą ilość akcji, a mniejszą opisów, lecz ogólnie mogę wystawić powieści pozytywną opinię.

A to nie koniec losów bohaterki. Anna Trojanowska zabiera nas w dalszą podróż po Warszawie, tym razem na początek XX wieku. "Smak dymu" to kontynuacja.

Wybrałam tę książkę, ponieważ zaintrygował mnie opis. Młoda kobieta o przeciętnym wyglądzie z marnymi szansami na zamążpójście szczęśliwie zostaje wybranką rozważnego aptekarza - Józefa. Lea, bo tak ma na imię główna bohaterka, musi nie tylko odnaleźć się w nowej małżeńskiej roli, oswoić się z przeprowadzką ze wsi do miasta, ale również zmierzyć się z męskim światem, bo przecież... na litość boską... apteka to nie miejsce dla kobiety!
Żaden z szanownych panów nie bierze na poważnie jej zainteresowań oraz wiedzy na temat leczniczych ziół, które wyniosła ze wsi.
Jakby tego było mało, w kątach nowego mieszkania czają się szczątki tajemnicy, nieopowiedziana i solidnie ukrywana historia, którą Lea będzie starała się poznać.
Jaki sekret skrywa Józef
Czy jego wspólnik nareszcie przestanie dogryzać Lei i patrzeć na nią wilkiem?
Czy głównej bohaterce będzie dane poznać smak prawdziwej miłości?
I czy kiedykolwiek ktoś doceni jej umiejętności?
Interesująca postać kobieca. Ogólnie podobała mi się konstrukcja postaci, które wydawały mi się niezwykle żywe i autentyczne. Na początku wydawało mi się, że może to być zwykły romans, jednak niektóre wątki są nie szablonowe, a nawet zaskakujące. Wątek intrygi zajmujący, chociaż.... dosyć rozwleczony. Muszę przyznać, że były fragmenty, kiedy tylko przebiegałam po nich wzrokiem, albo nieco się nudziłam - szczególnie w środku - moim zdaniem, niepotrzebne.
Jednak opis tła, czyli przełomu XIX i XX wieku, urokliwy i jednocześnie konkretny.
Pewna relacja głównej bohaterki, powiedzmy przyjaźń, wydawała mi się zbyt naciągana i również niepotrzebna.
Pisząc tę opinię, zauważyłam, że jest kolejna część z kontynuacją losów Lei. Tak jak wspomniałam, do tej pozycji zachęcił mnie opis, ale patrząc na opis drugiej części (oraz tendencję autorki do przeciągania) to chyba jednak sobie daruję.

Anna Trojanowska Piołun na zapomnienie Zobacz więcej
Anna Trojanowska Piołun na zapomnienie Zobacz więcej