Powiew ciepłego wiatru

Okładka książki Powiew ciepłego wiatru Edyta Świętek Patronat LC
Okładka książki Powiew ciepłego wiatru
Edyta Świętek Wydawnictwo: Replika Cykl: Spacer Aleją Róż (tom 5) literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Powieść o rozczarowaniu

Link do recenzji

5734 638 406

Piszę zbiorczo o wszystkich pięciu tomach cyklu Spacer Aleją Róż.
Bo cały cykl oceniam jednakowo, jako bardzo dobry.
Lektura sprawiła mi ogromną frajdę, zaprzyjaźniłam się z bohaterami, przeniosłam się do Nowej Huty, która mnie fascynuje.
Bardzo fajnie napisane, z ciekawie zarysowanym tłem historycznym. Ostatni raz taką frajdę miałam czytając książki Pani Joanny Jax....

I dotarłam razem z bohaterami do lat prawie 90-tych. Nowa Huta została dzielnicą Krakowa, nastały nowe rządy, przestali panoszyć się komuniści i agenci bezpieki...Powinno się łatwiej i lżej żyć Pawłowskim i Szymczakom, tylko dlaczego tak nie jest? Doskonała saga, można całkowicie zatopić się w świecie bohaterów, czy wręcz żyć ich życiem...Polecam
bardzo!!!

Ostatnia część nie zawiodła mnie. Przeczytałam z przyjemnością. Co prawda nadal zadziwia mnie ilość nieszczęśliwych wypadków, która dotknęła niemal każdego członka rodziny Szymczaków.

Bardzo dobrze się czyta, ale w ostatnim tomie zaskoczył mnie rażący błąd - "mój mąż z zawodu jest dyrektorem" to nie jest cytat z filmu "Rejs"!

No i dotrwałem do ostatniego tomu serii. Szkoda że już koniec.
Podsumowując całą serię, muszę przyznać, że trzyma poziom, fajnie opisany jest świat, którego już nie ma, ale którym cały czas siedzi w naszych sercach. Naprawdę warto zasiąść wygodnie w fotelu i poznać losy rodziny Szymczaków

Świetna książka, świetny cykl o życiu ludzi w Nowej Hucie.
Fabuła książki zaczyna się w czasach sanacyjnych, zaraz po wojnie. Towarzyszymy bohaterom w trakcie trudnego okresu w historii Polski. Autorka w piękny sposób pokazuje budowę Nowej Huty, kombinatu, czas PRL-u. Wracają wspomnienia z dzieciństwa. Jako, że jestem Krakusem z przyjemnością wróciłam do miejsc takich jak...

"Spacer Aleją Róż" przeczytałam jednym tchem i dlatego oceniam wszystkie części jako całość, pięcioksiąg, który szczerze powiedziawszy wbił mnie w fotel na długo.
Autorka ma świetny warsztat, potrafi o najzwyklejszych ludziach pisać wspaniale i tak zajmująco, że każdy z bohaterami się utożsamia i im kibicuje od początku do końca.
"Spacer..." jest rodzinną sagą rozciągniętą...

Nie lubię zostawiać niedokończonych serii, dlatego mimo że poprzednie części były równie słabe, zdecydowałam sie sięgnąć po piąty tom.
Trup ściele się gęsto, a nieszczęścia chodzą nie parami, a całą gromadą. Nie wiem, czy jest w Polsce równie doświadczona rodzina. Autorka często posługuje się schematem, który jest niesamowicie irytujący: ukazanie sielanki -> bach,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejne pokolenia rodziny Szymczaków walczące z komuną, a przede wszystkim z problemami dnia codziennego. Sporo historii, ale tej "małej", historie zwykłych ludzi w Nowej Hucie.

Piękne zakończenie wspaniałej sagi:) cudownie oddany klimat tamtych czasów z najdrobniejszy szczegółami muzyką, filmami wydarzeniami. W to wszystko wplecione losy Szymczaków i Pawłowskich. Polecam!

• 2018
  • 2019