Smak dymu

Okładka książki Smak dymu Anna Trojanowska
Okładka książki Smak dymu
Anna Trojanowska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Piołun na zapomnienie (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Piołun na zapomnienie (tom 2)
Zysk i S-ka
2020-09-29
2020-09-29
9788382020311
literatura polska powieść historyczna apteka miłość Syberia romans powieśc obyczajowa obyczajowe

Długo i z przerwami czytałam tę książkę.
Z początku szło mi opornie, bo musiałam przypomnieć sobie już dawno przeczytany pierwszy tom.
No i potem już poszło lepiej. Wciągnęły mnie dalsze, niełatwe, losy Lei i jej rodziny. To były trudne czasy, ciężkie życie i wieczne dylematy oraz wybory, których trzeba było dokonywać mając na względzie nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale też osób bliskich.
Trudną miłość ubarwia zamiłowanie głównej bohaterki do ziół.
Przez kartki przewijają się różne aromaty i przepisy na najrozmaitsze przetwory, syropy, nalewki i susze ziołowe, które były sprzedawane w aptece, ale i ofiarowane potrzebującym w czasie wojennej zawieruchy.
Ciekawa lekcja historii .
Polecam także pierwszy tom "Piołun na zapomnienie"

Długo i z przerwami czytałam tę książkę.

Rok 1914. W małżeństwie Lei i Wincenta nie układa się najlepiej. Mężczyzna oskarża swoją żonę o egoizm, zaś ona czuje się przez niego niezrozumiana. Niebawem siostra Lei Mania dostaje list od umierającego ojca, który porzucił ich rodzinę. Lea decyduje się spełnić jego ostatnią wolę i udaje się w podróż do Irkucka. Na miejscu okazuje się, że mężczyzna miał jeszcze jedną córkę Sonię - owoc związku z tajemniczą kobietą. Lea decyduje się zabrać nastolatkę do Warszawy. Kiedy wraca okazuje się, że Europę ogarnęła straszliwa wojna, zaś Wincent zaczął prowadzić tajemnicze interesy. Małżonkowie coraz bardziej oddalają się od siebie.

"Smak dymu" to udana kontynuacja losów bohaterów powieści "Piołun na zamówienie". Rozpoczyna się ona w przededniu I wojny światowej, zaś kończy się w pierwszych latach istnienia II Rzeczypospolitej, kiedy to odrodzona Polska stawiła czoła najazdowi bolszewików. Bohaterowie mierzą się z zawiłymi kolejami losów oraz tajemnicami z przeszłości. Zawierucha wojenna mocno zmienia ich życie i zmusza ich do podjęcia kroków, które będą mieć ogromny wpływ na ich relacje z otoczeniem.

Polecam oba tomy tej fascynującej i zapierającej dech w piersiach sieci. Jest to poruszająca lektura na długie, zimowe wieczory.

Bardzo dobra kontynuacja - Trojanowska potrafi opisać codzienność życia i wpleść w opowieść życiowe zwroty akcji.

Na półkach: , , , , , ,

Warszawa.
Słuchałam przez cały marzec i kwiecień i sprawiało mi to ogromną przyjemność. Autorka ma wielki talent, książka jest bardzo lekko ale i intrygująco napisana. Bardzo polubiłam Leę i jej dość beztroski stosunek do życia. Lubiłam wraz z nią podróżować po Warszawie: po starówce, Pradze z ulicą Stalową na czele. Bardzo podoba mi się sposób przedstawienia postaci. Mam wielką nadzieję, że powstaną kolejne części.

Warszawa.

Historia wzruszająca chwyciła mnie za serce głęboko,urzekła mnie powieść obyczajowa z każdą stroną książki ciekawiła mnie,wciągała niesamowicie,zatraciłam się w niej,takie książki to lubię szczególnie poczytać,zachwyca,czaruje swym słowem autorka Anna Trojanowska ciekawym,ładnym piórem pisze,przepięknie napisana książka.
Bohaterowie bardzo dobrzy,wspaniali,zakochałam się w tej książce.
Porywała mnie każda strona powieści historycznej,odbiór dobry miałam mnóstwo emocji silnych,życiowych posiada książka,wzruszeń dostarczyła mi i zakończenie zaskakujące było.
Z przyjemnością czytałam tą piękną,znakomitą i wspaniałą powieść.

Bohaterowie bardzo dobrzy,wspaniali,zakochałam się w...

Trafiłam na tom drugi, nim jeszcze przeczytałam tom pierwszy. Mimo tego, że znam zakończenie tej historii chętnie sięgnę po tom pierwszy. Świetnie napisana powieść, niebanalne dialogi i ciekawie poprowadzona fabuła. Błyskotliwa, niebanalna książka ukazująca realia życia w okresie tuż przed i w trakcie pierwszej wojny światowej.

Dzień dobry, chciałbym ogłosić iż mimo tego że sama książka jest ciekawa to dalej nie wiem jak smakuje dym >:(
Pozrawiam

Pozrawiam

Mimo tego, że nie czytałam I tomu tej serii, nie przeszkadzało mi to w jej odbiorze. Bardzo przyjemnie opowiedziana historia Lei, kobiety z jednej strony silnej i niezależnej, a z drugiej słabej i zagubionej gdy traci wsparcie bliskich jej osób. Świetnie nakreslone tło historyczne, ukazanie życia Polaków i nie tylko w trakcie I WŚ I wojny bolszewickiej.

II tom cyklu "Piołun na zapomnienie" jest równie ciekawy jak pierwszy, a może nawet bardziej, z uwagi na tło historyczne. I wojna światowa, a potem wojna bolszewicka. Życie głównej bohaterki Lei wydaje się juź ułożone, co powinno dac jej poczucie spokoju i spełnienia. Nic bardziej mylnego. Ona wciąż czuje się samotna i wciąż ma ochotę na coś nowego, ciągle gdzieś ją gna. I dalej w tle tajemnice z przeszłości. To powieść o ludzkich dramatach, z silną postacią kobiecą, jaką jest głowna bohaterka. Ciekawa historia od ktorej ciężko się oderwać. Mnie akurat podobają się napisane w tym stylu powieści.

Sięgnęłam po drugi tom i nie zawiodłam się.Przygody Lei poniosły mnie w świat mojego pradziadka,który zginął na Syberii i nigdy go nie odnaleziono...Myślę,że w tej cudnej powieści każdy może odnaleźć cząstkę siebie.

• Sagi

Anna Trojanowska Smak dymu Zobacz więcej