Upadłe anioły

Richard Morgan Wydawnictwo: Mag Cykl: Takeshi Kovacs (tom 2) Seria: Richard Morgan w Magu fantastyka, fantasy, science fiction
Broken Angels
Richard Morgan w Magu

Oficjalne recenzje i

Marsjanin miał skrzydła

[ 5 ] Link do recenzji

Upadłe Anioły miały zedrzeć powłokę z XXVI wieku i obnażyć nagą przemoc, głupotę i czystą chciwość, pokazując, że człowiek okaże się kompletnie nieprzygotowany na odkryte dziedzictwo. Prawda okazała się troszkę inna. To ja nie byłem kompletnie przygotowany na jedno z najbardziej przewidywalnych Sci-Fi ala żołnierzyki w kosmosie, z postaciami wyciętymi jak z szablonu. Oraz...

Moim zdaniem trochę lepsza niż Modyfikowany węgiel, który był po prostu cyberpunkowym kryminałem. Tutaj autor serwuje nam już typowe s-f: wojna na obcej planecie, tajemnicze pozostałości po obcej cywilizacji, teleportacje i trochę filozofii. Nie zabrakło tez oczywiście akcji.

Zupełnie inna niż poprzednia część, ale na swój sposób bardzo przyjemna. Sama fabuła ok, miała swoje momenty, ale przede wszystkim świat wykreowany przez Morgana robił swoją robotę, choćby dla jego poznania warto sięgnąć po tą książkę. Poza postacią Takeshiego, nawiązania do poprzedniej części są marginalne, więc trzeba to traktować jako samodzielną książkę a nie...

Dużo polityki i filozofowania. Krew i flaki też są, ale biorąc pod uwagę objętość książki, jest ich niewiele. Historia nie wciągnęła mnie tak jak w pierwszej części, ale warsztatowo dalej bardzo dobry poziom.

Jestem dość w szoku jak średnia to była książka w porównaniu do części pierwszej. Pierwsza to była typowa powieść noir, a tutaj po prostu jakaś taka dziwna przygodówka, aż strach sięgać po część trzecią, ostatnią, ale chyba trza będzie. Wydaje mi się że nie ma to nic wspólnego z 2gim sezonem serialu, ale ja nie skończyłem nawet 1szego sezonu i nie żałuje.

Dużo mniej wciągająca fabuła, bardziej polityczny wydźwięk, inna strona historia opowiedziana w odmienny sposób kontrastujący z pierwszym tomem

Najdłużej czytana książka, częściowo przez brak czasu (pseudozdalne nauczanie w wykonaniu nauczycieli i zarwane popołudniówki, fajna pogoda w wakacje, a czasem ciekawsze gierki) ale głównie poprzez nudę jaką zafundował autor. Pierwszy tom był rewelacyjny, drugi to niestety jakaś pomyłka. Fabuła strasznie słabo się rozkręca i pierwsze 30-40% książki straaaasznie się dłuży....

Niestety mam mieszane uczucia. Lubię Kovacsa jako postać, sprawdza się jako pierwszoosobowy narrator, ale książka pozostawia pewien niedosyt. Nie przekonują mnie dezycje bohaterów i niektóre zwroty akcji. Sens gubi się pomiędzy podróżami międzygalaktycznymi, nanobotami, Marsjanami i nieśmiertelną duszą zgraną na dysk (stos korowy).

Takeshi Kovacs nieustraszony emisariusz, zabijaka.... erotoman. Trudno nie polubić głównego bohatera, a zwłaszcza jego charakterystycznego stylu bycia. Pierwsza część zatytułowana "Zmodyfikowany węgiel" była wybitna i czuć było cyberpunk na każdym kroku, do tego wątek kryminalistyczny z potężnym matem w tle wciągał czytelnika w świat korporacji i układów. Natomiast druga...

Wszystko niby dobrze, a jednak czegoś brak. Książkę mimo swojej dużej objętości czyta się szybko, akcja posuwa się wartko ale brak elementu zaskoczenia, brak nowych pomysłów, ot świetne czytadło i tyle.

Dyskusje

1 123