Zbudzone furie

Okładka książki Zbudzone furie
Richard Morgan Wydawnictwo: Mag Cykl: Takeshi Kovacs (tom 3) Seria: Richard Morgan w Magu fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Takeshi Kovacs (tom 3)
Richard Morgan w Magu
Woken Furies (2005)
Mag
2018-07-04
2006-11-23
Marek Pawelec

Bardzo przyjemna lektura, świetnie powiązana z fabuła poprzednich części przez głównego bohatera. Gdzieś w połowie jest słabszy moment, gdzie fabuła zdaje się nie posuwać do przodu, ale później opowieść odzyskuje dynamikę. Modyfikowany węgiel wbija w fotel ogromem świetnych pomysłów, tutaj dostajemy ich dobrą kontynuację, w dodatku w lepszym stylu.

Takeshi Kovacs. Trologią tego nie można nazwać. Seria? Też nie. po przeczytaniu wszystkich 3 książek stwierdzam, że są to kompletnie niezależnie powieści, które można czytać w dowolnej kolejności gdyż nie mają ze sobą kompletnie NIC WSPÓLNEGO. Wytłumaczenie roli Emisariusza itd itp jest tłumaczone w każdej książce.

Ta jest najdłuższa z wszystkich 3 i najgorsza. Chyba niżej upaść się już nie dało.

Zacznę od tego, że cała struktura książki opera się na bardzo wątpliwej polityce Pierwszych Rodzin vs Rebelianci. Władza kontra plebs. Jest to bardzo słabo opisane, tak naprawdę nie wiadomo o co rebelianci walczą. O wolność? Ale czego im tam brakuje? Nie ma kompletnie nic wyjaśnionego w tym temacie i co tak naprawdę chcą osiągnąć. Nienawidzą Harlana - i tylko to wiadomo. Aha. No super powód do rebelii.

Druga sprawa pojawiają się jacyś kapłani i patriarchat którego nasz kochany bohater rzekomo nienawidzi, ale każdą napotkaną kobietę traktuje jak seks lalkę do zaspokajania własnych potrzeb seksualnych. Żadnej nie przepuści - wyrucha każdą jedną. Powtarzające się sceny erotyczne z różnymi damskimi postaciami.

Postać Virginii Vidaury o której były pełne szacunku wzmianki w Modyfikowanym Węglu również została spłaszczona do postaci bezmózgiej seks zabawki ujeżdżającej pytona Kovacsa. No bo przecież każda chce go zaspokajać nie? Żadna nie odmówi.

Jak w Modyfikowanym Węglu Takeshi był wyważoną i logiczną postacią tak tutaj reprezentuje niezrównoważenie psychiczne, chaos i naiwność przedszkolaka.

Dużo lepiej by było gdyby okazało się, że Kovacs jest fałszywą osobowością która nigdy nie istniała. Wtedy jego kompletnie beznadziejny rozwój miałby jakieś wytłumaczenie ale niestety nie.

Zakończenie też nieciekawe.

Ta jest najdłuższa z wszystkich 3 i najgorsza. Chyba niżej...

Oj, powiem Wam że "Upadłe Anioły" już mnie rozczarowały, ale tą po prostu "pizgłem" w kąt. Jak ktoś poniżej słusznie zauważył - pewnie goniły terminy. Dodam że chyba kontrakt wymusił ilość stron. Wymęczone. Szkoda.

Książka bez pomysłu, nudna i ewidentnie czuć, że goniły terminy u wydawcy. Albo to jest ksiązka gdzie na siłę były dopisywane fragmenty albo pisała więcej niż jedna osoba. Jest niespójna, wielokrotnie traci tempo, jest chaotyczna, a bohater jest przekombinowany.
Ma się wrażenie, że Morgan nie zna się na ludziach. Żadna z postaci jaka występuje w książce nie jest "ludzka". I nie chodzi o dziwne zachowania - te da się wytłumaczyć i wprowadzić czytelnika w klimat np. snując wizję jak mógłby się zahcowywać ktoś kto ma już 200 lat i swoją 5 powłokę. Ale nie! Tu zachowania są nieracjonalne, trywialne, bez sensu i kompletnie absurdalne.
Modyfikowany Węgiel to jest świetna książka, ale dwie pozostałe to zmarnowany czas i niespełnione oczekiwania, a książka napisana tylko dla kasy.

Kolejny świat tym razem ten gdzie ludzkość poznała Anioły, tempo i prowadzenie fabuły to miszmasz plusów i minusów poprzednich dwóch tomów, chwilami, szczególnie w środku tomu akcja zwalnia i nudzi strasznie, sam Takashi jest nijaki by potem znów pokazać że jest członkiem elity wojowników a fabuła i zawiązanie wątków warte uwagi. Najbardziej rozwinięta pod względem fabuły i świata część ale średnia pod kątem jej prowadzenia. Na pewno warto przeczytać dla rozwiniętego opisu świata. Nie będziemy mieli tu jednak tak dużego opisu dekadencji wynikłej cyber rozwojem ludzkości ale jednak wystąpi. Na pewno warto. w mojej ocenie jakości 3 tomów. 1 miejsce tom I, 2 miejsce tom III, 3 miejsce tom II.

Okropnie rozwlekła fabuła, ale przyjemne zakończenie serii

Okropnie rozwlekła fabuła, ale przyjemne zakończenie serii

Strasznie się męczyłem. Zdecydowanie najsłabsza część cyklu.

Strasznie się męczyłem. Zdecydowanie najsłabsza część cyklu.

Dałbym 8 gdyby nie dość nudny środek. Rewelacyjne wejście, ciekawe zakończenie, a środek przeciągnięty jak dupsko po gorącym asfalcie. Coś ma Morgan problemy z tymi środkami, bo analogiczna sytuacja była z Upadłymi Aniołami, choć tam całokształt wypadł oczko niżej. Ale poza tym warsztatowo super. Cyberpunkowy sci-fi na bogato. Tak się rozpędziłem, że drugi raz czytam Modyfikowany Węgiel.

Zakończenie bardzo, bardzo słabe... Bez pomysłu.

Zakończenie bardzo, bardzo słabe... Bez pomysłu.

Ostatni tom historii Takeshiego Kovacsa skłania ku podsumowaniom. I powiem szczerze po skończeniu cyklu podoba mi się on bardziej niż w takcie czytania. Podoba mi się bardziej bohater, który im bliżej końca tym rzadziej dydrymali o warunkowaniu Emisariusza, które tak naprawdę nie zostało wytłumaczone. Podobają mi się światy, wykreowane przez Morgana – w każdym tomie inny a co więcej dwa ostatnie tomy tak rozbudowały planety, że wyglądają one różnie w różnych ich miejscach. Tak naprawdę bardziej rozwlekły pisarz z każdej z tych powieści wziąłby stworzył trylogię. Morgan wybrał narrację skoncentrowaną na jednym bohaterze, więc siłą rzeczy pozostałe postaci zarysowane są mniej dokładnie. W ostatnim tomie Kovacs wraca do domu, nagle ni z tego ni z owego ładuje się w środek jakiegoś sporu religijnego, potem w wojnę między gangami aż dochodzi do rewolucji. I wszystko się trzyma kupy, choć akcja pędzi na łeb i szyję. Bohaterowie giną zanim zdążymy ich tak naprawdę poznać. Całość jest smutna, nawet w świecie gdzie możesz skopiować swoją świadomość można kogoś stracić na zawsze, a żeby go odzyskać można liczyć tylko cud.

Richard Morgan Zbudzone furie Zobacz więcej
Richard Morgan Zbudzone furie Zobacz więcej