Nowy dowód

Sonia Draga
Fresh Complaint
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Dzień jak co dzień, życie jak każde

[ 2 ] Link do recenzji

Zbiór opowiadań Eugenidesa dotykający różnorodnej tematyki niestety zawodzi. Bardzo lubię twórczość tego pisarza za niebanalne, delikatne pióro. Pióro, które znacznie lepiej sprawdza się przy dłuższej formie, na krótszym dystansie pozostawia za sobą spory niedosyt.

Zaskakujące i świeże spojrzenie na współczesne społeczeństwo.

Krótkie, ciekawe opowiadania. Szkoda, że nie mają pełnego zakończenia.

Opowiadania. Mistrzostwo, jak zwykle.

Przeczytałem ostatnie zdanie i nie byłem całkiem pewien, czy to koniec. Przewróciłem kartkę, aby upewnić się, że druga strona jest już pusta. Poczułem jakiś niedosyt, brak, rozczarowanie, żal. Nadal nie potrafię powiedzieć, czego, dlaczego, czy na pewno.

Żadne z opowiadań nie było wyjątkowo zajmujące, wciągające. Inaczej niż powieść Middlesex. Pamiętam, że nie mogłem się...

Nieszczęściem tej książki Eugenidesa jest, jak sądzę to, że wziąłem się za nią zaraz po książkach reporterskich. Mam tak, że literatura piękna czytana po reportażach razi mnie swoją fikcyjnością, która udaje faktyczność. Nieco drażnią mnie detale, które wydają mi się zbyt zmyślone oraz zachowania i myśli bohaterów - wydumane w imię powiedzenia zamierzonego. Kalkulacja i cel...

Opowiadania.
Cóż - trzeba lubić krótkie formy.
Przeczytałam dla autora. Większość ciekawa, choć bez szału.

Ale warto.

Krótko.

„Hej,zgadnij,jaką mamy porę?
[...] Nadeszła pora topora.“

Bardzo dobrze napisane historie współczesnych Amerykanów. Zakres statusu ekonomicznego szeroki - od młodych hinduskich emigrantek po guru współczesnej medycyny. Fajnie, że jeden z wątków został powielony w Middlesexie. Jeffrey Eugenides umie nazwać i opisać to co mamy w środku, nasze obawy, bolączki, strach, choć na zewnątrz pełna Ameryka! Warsztat doskonały!!

Bardzo udane pierwsze spotkanie z Eugenidesem. Nie jestem w stanie porównać jakości tych opowiadań do powieści autora ale na pewno wychodzę z tej lektury z chęcią odkrywania reszty.

Każde z 10ciu opowiadań przedstawia innego bohatera. Łączy ich to, że wszyscy znajdują się w punktach zwrotnych w swoim życiu. Niektórzy tuż przed, inni w trakcie, niektórzy już po. Wszyscy...

Dyskusje

• 2018
  • 2019
  • 2020
  • Literatura amerykańska
  • Biblioteka
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Nowy dowód