Komeda. Osobiste życie jazzu
Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było.
By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.
To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Krzysztof Trzciński siada przy swoim pianinie, włącza mikrofon, zaczyna grać i nucić melodię. Zawsze tak komponuje. Zofia uważa, że śpiewa o...
RozwińNajczęściej wydaje się nieobecny. Siedzi w środku samego siebie i nikomu się nie zwierza z tego, co czuje, o czym myśli [s.49].
On twierdzi, że zna doskonale język polski, ja upieram się że, mówię świetnie po rosyjsku, dobrze więc że jest z nami tłumaczka Polina Kozer...
Rozwiń
Opinie [108]
Ogromna, benedyktyńska praca reporterska, ale efekt jest rozczarowujący. Powstała biografia nużąca i zbyt drobiazgowa, przy której zasypiałam. Do opisu jazzu i artystów nie można podchodzić z aptekarskim nastawieniem, aby żadnego składnika historii nie pominąć, bo inaczej produkt finalny będzie niewłaściwy. Autorce zabrakło umiejętności syntezy i selekcji.
Pokaż mimo toLekarz, który został jazzmanem.
więcejCzytając tę wyjątkową biografię, uświadomiłam sobie jak mało wiemy o tym artyście, którego tragiczna śmierć zmieniła wszystko (spadł ze skarpy).
''Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny- tak o nim mówili''.
Poznajmy bliżej Krzysztofa Komedę, a właściwie Trzcińskiego. Agnieszka...
to nie jazz i Komeda przyciągnęły mnie do tej książki. to autorka. jestem entuzjastką jej misternej pracy. akceptuję improwizacje w miejsce braku źródeł. bo wiem, że tam jest wszystko do czego rzetelnie i skrupulatnie udało się dotrzeć. jednocześnie uwielbiam, jak daje plotce w twarz. ucina konfabulacje. i zostawia miejsce na własne dopowiedzenia. gęsta. elegancka...
więcejSprawnie i rzetelnie napisana książka. Po skończonej lekturze warto odpalić Youtuba i posłuchać Komedy i innych ,,na żywo".
Pokaż mimo toNiesamowite jak dobra jest ta książka, biorąc pod uwagę jak szczątkowe i skąpe źródła miała do dyspozycji autorka. Wybrnęła jednak świetnie, ponieważ jest to nie tyle opowieść o Komedzie, co o początkach jazzu w Polsce i w zasadzie przygodach jazzmanów polskich, tych najbliżej Komedy. Również, kontrowersyjna postać Zofi, żony, została przedstawiona, uważam, bardzo uczciwie....
więcejZnakomicie napisana książka. Nie tylko o Komedzie ale właściwie o całym światku polskiego jazzu lat 50 tych i 60-tych.
Pokaż mimo toFantastyczna książka o początkach polskiego jazzu i w ogóle o początkach jazzu w Polsce, bo tego, co się działo przed wojną, nie liczę. Trochę o życiu "bohemy" w latach '50 i w początkach '60. Może nawet po prostu o życiu młodych ludzi, którzy nie całkiem pasowali do oficjalnego schematu, narzucanego przez PRL. O entuzjazmie, beztrosce i spontaniczności pionierskich lat....
więcejZnakomita, pracowicie napisana książka o pasji jazzowej w bardzo smutnych czasach.
Pokaż mimo toBiografia wybitnego muzyka jazzowego i wyjątkowego człowieka. To też portret środowiska jazzowego i całego pokolenia wybitnych artystów.
więcejDla mnie, szczególnie ze względu na okres ostrowski, kiedy Krzysztof Trzciński zaczynał swoją jakże udaną przygodę z jazzem, biografia ma charakter osobisty i emocjonalny. Na kartach książki spotkałam dawnych nauczycieli, krewnych czy też...
Magda Grzebałkowska nigdy nie zawodzi. Drobiazgowa biografia. Dla fanów jazzu rzecz obowiązkowa, ale spodoba się też wszystkim tym, których interesuje polska kultura.
Pokaż mimo to