Rewolucja husycka tom I: Okres wyrwany z ram

Napoleon V
2018-01-31
2018-01-31
historia husytyzm wojna

Wydaje się trudna w czytaniu ,ale jeśli się wie coś o tym temacie i chce się czytelnik dowiedzieć więcej nie sprawia lektura problemu.Bardzo dobre tłumaczenie,dużo wiedzy ,widać że autor siedzi w temacie.

Monumentalna monografia czeskiego historyka.
Pierwszy tom to właściwie w całości wstęp do samych wydarzeń praskich i wybuchu buntu przeciwko Luksemburgom. Autor nakreśla sytuację w Królestwie Czech w przededniu soboru w Konstancji.

Praca ma wysoki próg wejścia, jeśli ktoś chociaż częściowo nie orientuje się w średniowiecznej Europie Środkowej to nie ma tu czego szukać. Smahel skupia się tutaj:
1. na przejrzeniu wcześniejszych ruchów heretyckich w Europie, na których "wyrósł" opór Husa.
2. na sytuacji gospodarczej Czech w XIII i na początku XIV wieku ze szczególnym uwzględnieniem podaży pieniądza i sytuacji na wsi.
3. na polityce wewnętrznej Luksemburgów- Jana, Karola i Wacława IV i ich relacjom ze szlachtą i mieszczaństwem praskim.

Monumentalna monografia czeskiego historyka.

Na wstępie należy zaznaczyć, że książka jest dziełem stricte naukowym, i tak też powinna być odbierana. Nie jest przeznaczona dla kogoś, kto dopiero zaczyna interesować się historią husytyzmu.

Książka przeznaczona jest raczej dla wąskiego grona specjalistów z dziedziny dziejów Czech w XIV i XV wieku, poruszając zagadnienia urbanistyczne, relacje pomiędzy poszczególnymi klasami społecznymi, ich oddziaływanie na siebie oraz na innych i to zarówno lokalnie jak i szerzej. Czytelnik raczej nie uświadczy głębszego poruszenia wątku samej rewolucji z 1419 roku (nie licząc krótkich nawiązani).

W skrócie, lektura ciężka z racji swojego charakteru, jednak pełna szczegółów, dat, nazwisk, oraz przypisów. Do tego niesamowita krytyka źródeł - chapeau bas.

Jedyny minus to raczej kwestia techniczna samej książki a mianowicie - interpunkcja w ostatnich rozdziałach.

Owoc koronkowej pracy naukowej i trwającego dekady gromadzenia wiedzy i danych. Tysiące godzin spędzonych na badaniu archiwaliów w kilku państwach i przeczytana literatura tematu w kilku językach (w tym w języku polskim). Taki ogrom pracy stoi za dziełem Frantiska Smahela. Wszystkie 4 części stanowią najprawdopodobniej najdoskonalsze opracowanie tematu Husytyzmu jakie się kiedykolwiek ukazało. Opracowanie pełne bo zaczynające od korzeni, idące przez apogeum, na spuściznie kończące.

Zaznaczę tutaj jednak wyraznie kwestię zasadniczą. Cała saga husycka Smahela to książka naukowa. Czysto naukowa.
Pisana językiem raczej surowym (tutaj ukłony dla tłumacza polskiego wydania - pracę wykonał wyśmienitą),zdaniami wielokrotnie złożonymi. Nasycona danymi ilościowymi, nazwiskami, nazwami miejsc i datami, także dziennymi. Tom drugi - skupiający się na aspektach doktrynalnych Husytyzmu, jego pojawiania się, ewolucji, sporach prawnych i kompetencyjnych mu towarzyszących może zmęczyć nawet wytrawnego historyka będącego z naukową nomenklaturą za pan brat. Rewolucja husycka I-IV to w istocie ciężki orzech dla intelektu, ale głębia wiedzy zawarta w tym dziele, ilość zaprezentowanych analiz i zebranych/wydedukowanych danych wynagradza trud po wielokroć.

Jeżeli czytelnik ma ochotę zapoznać się z epoką a wcześniej wiedzę czerpał z prostej internetowej i gazetowej publicystyki to odradzam. Wpierw trzeba ogarnąć solidny "background" (np. geografię Czech ale nie tylko) - inaczej książki Smahela zniechęcą. Jest na rynku kilka nieco lżej strawnych pozycji, które dogłębnie zapoznają nas z tematem. Dopiero po skonsumowaniu takich bardziej zwięzłych opracowań, jeśli utrzyma się chęć poszerzenia wiedzy, mogę z czystym sercem polecić lekturę "Rewolucji".

Niezwykle solidne wprowadzenie do tematu rewolucji/wojen Husyckich – choć przyznam, że dla mnie chyba aż zbyt obszerne.

Widać że Autor zna temat naprawdę mocno. Cały pierwszy tom – kilkaset stron – poświęcił na sama analizę przyczyn husyckiej rewolucji. Czego tam nie ma – sytuacja na wsi, urbanizacja, próby reform religijnych na zachodzie, relacje państwo-kościół. Wszystko szczegółowo i barwnie.
Niestety (dla mnie) nie jest to dobra pozycja na wprowadzenie w temat. Szczerze mówiąc trzeba już sporo wiedzieć o tym okresie, wnet łapać różnice między Wacławem IV i Karolem IV. Nadążać za polityką w Cesarstwie i mieć jakieś tam pojęcie o topografii Czech.

Jako, że ja nie mam takiego oglądu – lektura była trudna. W mojej ocenie, dopiero jeśli masz już a sobą jakieś lektury na temat Czech – ta pozycja stanie się naprawdę wartościową lekturą, gdyż jest ona częściowo dyskusją z istniejącymi poglądami (jeśli ich nie znasz, trudno nadążać za tokiem rozumowania).

Mimo wszystko uważam że publikacja byłaby bardziej wartościowa – gdyby było w niej więcej porządku, takiego bardziej tradycyjnego wywodu. \

Niemniej – publikacja ma szalenie dużo informacji o średniowiecznych Czechach, szereg danych (i dyskusja na różnych ich ujęciach) i ciekawych spostrzeżeń. Warto ją przeczytać pomimo wcześniejszych uwag. Pozwoli lepiej zrozumieć kawałek historii naszego południowego sąsiada.

• Średniowiecze
  • Wojskowość powszechna