Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów

Okładka książki Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów Leah Garrett
Okładka książki Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów
Leah Garrett Wydawnictwo: Rebis historia
historia
X Troop: The Secret Jewish Commandos of World War II
Rebis
2024-01-23
2024-01-23
Jan Szkudliński
II Wojna Światowa brytyjskie jednostki specjalne komandosi żydowscy

„Ich historia to niezwykłe świadectwo ludzkiej zdolności do mierzenia się z największymi wyzwaniami bez tracenia z oczu wyższego celu… naprawy głęboko zepsutego świata.”

Z ogromnym zainteresowaniem poznawałam publikację, tematyka żydowskich komandosów służących w tajnej jednostce brytyjskiej mocno mnie pochłonęła. Po stronach książki mknęłam prowadzona frapującymi scenariuszami życia, z jednej strony pełnymi tragedii i dramatów, z drugiej nasyconych odwagą i determinacją. Leah Garrett zaprezentowała przyjazny styl narracji, zgrabnie wiodący po opisach i przytaczanych faktach, uwzględniający wymaganą szczegółowość, bez niepotrzebnych powtórzeń i wtrąceń. Logiczne przedstawienie materiału, udanie ujęte w nieco przygodowe ramy, a nawet sensacyjne nuty, wspomagało poznawanie tego, co przeżywali przywoływani od zapomnienia ludzie. Satysfakcjonująca forma ukazania portretów prawdziwych ludzi, bohaterów z krwi i kości, targanych ogromnymi emocjami, kierowanych potrzebą przywrócenia wiary w człowieczeństwo, starających się wyplenić zło ze świata.

Odtajnione dokumenty wojskowe, dzienniki działań bojowych, prywatne zapiski i rodzinne materiały członków kompanii X, najważniejszego tajnego oddziału brytyjskich komandosów, tajnej siły uderzeniowej, wyborowej jednostki, stały się źródłem informacji wymaganych do napisania publikacji. Okazały zestaw wspomnień i pamiątek. Począwszy od prześladowań żydowskiej ludności przez nazistów, nękania, szykanowania, krzywdzenia, aresztowania, zsyłania do obozów. Wszechobecny antysemityzm pozbawiający ludzi życia, wolności, godności, mienia, dostępu do edukacji i swobodnej codzienności. Fala żydowskich uchodźców do Anglii w poszukiwaniu azylu i kolejne zderzenie z dyskryminacją i izolowaniem w obozach. Wreszcie Korpus Pionierów, a potem wymagana zamiana tożsamości, przyjmowanie wojennego pseudonimu, liczne ekstremalnie wymagające szkolenia. Na koniec, udział w skrajnie niebezpiecznych kampaniach i akcjach.

Niewiarygodne, jak grupa wyselekcjonowanych żydowskich uchodźców z Niemiec, Austrii i Węgier zdołała po dramatycznych przeżyciach nadać nowy sens egzystencji i z uporem wiedzionym nienawiścią wobec nazistów, pragnieniem zemsty, podążała w kierunku osobistej misji w ramach elitarnego oddziału. Francja, Sycylia, Włochy, Grecja, Jugosławia, Albania, Holandia i Belgia. Wszędzie wykazywali się wyjątkową odwagą, niezłomnością, sprytem, entuzjazmem, inteligencją, zdyscyplinowaniem, zimną krwią, biegłością w zaawansowanych technikach walki, sabotażu i kontrwywiadu. Po wojnie aktywnie uczestniczyli w denazyfikacji i gromadzeniu dowodów oskarżenia zbrodniarzy przed międzynarodowym trybunałem. Autorka przeprowadziła rozmowy z członkami rodzin komandosów, ukazała życie kompanii X po chaosie, radzenie sobie z traumą wojenną i zwykłą codziennością. Publikacja z przydatnym indeksem, zestawieniem przypisów, załącznikiem z profilem najważniejszych osób, zdjęciową wkładką.

Lubicie czytać książki historyczne? Ja ostatnio kilka z nich przeczytałam i naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyły, bo kiedyś kojarzyły mi się z podręcznikami do historii. A jednak można ugryźć historię w ciekawy sposób. Podobnie jest najnowszą książką wydaną przez wydawnictwo Rebis pod tytułem "Kompania X. Tajna jednostka żydowskich Komandosów" Leah Garrett. Jest to historia grupy żydowskich Komandosów, która stanęła do walki w tajnym oddziale brytyjskich sił zbrojnych, w czasie gdy Trzecia Rzesza odnosiła zwycięstwo. Byli to mężczyźni, których z jednej strony napędzała chęć zemsty po utracie bliskich a z drugiej odwaga i determinacja. Mieli różne zawody i umiejętności a po przeszkoleniu stali się tak zwanym legionem samobójców. Podejmowali się trudnych zadań ale mieli jeden cel: zniszczyć wroga. Autorka na podstawie częściowo odtajnionych dokumentów opowiada nam historię, większości z nas nieznaną. Mocną, ciężką, krwawą ale niestety prawdziwą. Całość napisana jest w bardzo ciekawy sposób i dzięki autorce pamięć o tych żołnierzach będzie trwać i nie pójdzie w zapomnienie.

"Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów podczas II wojny światowej" to niezwykle ciekawa i wciągająca lektura. Jest napisana przystępnym językiem, dzięki czemu miałam wrażenie jakbym czytała książkę przygodową. Coś w tym jest, że to historia pisze ciekawe, choć tragiczne, scenariusze.

Bardzo ciekawi mnie okres drugiej wojny światowej. Z tego powodu nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Autorka po raz pierwszy opowiada o losach tych zapomnianych żołnierzy. Podczas pisania, sięgała do odtajnionych dokumentów, dzięki czemu zdołała opowiedzieć nam historię Kompani X. Zaznacza ona, że nie wszystkie dokumenty zostały już odtajnione, więc w przyszłości pewnie dowiemy się więcej o tym oddziale.

Do Kompani X należeli Żydzi z różnych środowisk, byli to artyści, sportowcy, naukowcy. Łączyło ich jedno, chcieli walczyć z nazistami, przyczynić się do ich upadku. Podejmowali się trudnych zadań, śledzili i łapali, a następnie przesłuchiwali Niemców. Pomogli nawet zbierać dowody na czas procesów w Norymberdze.

Autorka skupia się tutaj tylko na kilku postaciach, na podstawie ich przeżyć rysuje trochę obraz całego pododdziału. Pokazuje, że byli to ludzie tacy jak my, którzy pod wpływem horroru wojny postanowili działać. Sprzeciwić się. Zemścić się.

To naprawdę interesująca lektura, która chroni tych żołnierzy przed zapomnieniem. Polecam!

Bardzo ciekawi mnie okres drugiej wojny światowej. Z tego powodu nie mogłam...

Niezwykła historia żydowskich komandosów, którzy walczyli w tajnym brytyjskim oddziale sił specjalnych.

Mamy tutaj historię która zaciekawi fanów wątków wojennych i wojskowych. Jest to historia z czerwca 1942, gdy Trzecia Rzesza Triumfuje a Churchill tworzy jednostkę komandosów.

Jej członkami są żydowscy uchodźcy, którzy uciekli właśnie do Wielkiej Brytanii. Ludzie którzy się tam zgłosili są bardzo różnorodni. Znajdą się tam sportowcy, artyści, intelektualiści. Są bardzo różnorodni, ale za to jedna rzecz ich łączy – chęć zemsty. Zemsta za rodzinę, za kraj, za dom, za wszystko co stracili.

Zemsta może być bardzo motywującym paliwem. Tym bardziej gdy ci ludzie nie mają nic do stracenia.

Po świetnym wyszkoleniu stali się Kompania X, tak zwanym legionem samobójców.

Jest to krwawa,bolesna, długa historia tej jednostki i jej członków. Przemierzamy z nimi wiele krajów, upadków,bitew, dokumentnie, śledzimy koszmary obozów i ludzie tragedię.
To bardzo emocjonalna, wstrząsająca historia.

IG:ksiazki_wloczykija
To bez wątpienia fascynująca podróż w głąb historii, ukazująca niezwykłą odwagę i determinację grupy żydowskich komandosów, którzy stanęli do walki w tajnym brytyjskim oddziale sił specjalnych w okresie, gdy Trzecia Rzesza triumfowała.

Autor przenosi czytelnika do czerwca 1942 roku, gdy Winston Churchill i jego szef sztabu tworzą nową jednostkę komandosów złożoną z żydowskich uchodźców. To wówczas, gdy III Rzesza odnosiła zwycięstwa, ta niezwykła grupa ochotników zgłasza się do służby, reprezentując różne dziedziny życia – od sportowców po artystów i intelektualistów, pochodzących głównie z Niemiec i Austrii. Ich marzenia o zemście za utracone rodziny i świat stają się motorem, który napędza ich do działania.

To opowieść o bohaterstwie, które przetrwało internowanie, walki na plażach Normandii, pola bitew we Włoszech, Holandii i Ardenach, a także koszmar obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Garrett, korzystając z odtajnionych dokumentów, przedstawia czytelnikowi wyczerpujący obraz losów tych niezwykłych żołnierzy, którzy stworzyli Kompanię X, nazywaną często legionem samobójców.

Język użyty przez autorkę jest nie tylko precyzyjny, ale także angażujący, umożliwiając czytelnikowi wczucie się w emocje i dramatyczne chwile, jakie towarzyszyły tym bohaterom. Oparta na gruntownych badaniach książka staje się oknem do przeszłości, ukazując nie tylko ich heroiczne czyny, ale także ludzką stronę tych niezwykłych postaci.

Garrett ukazuje nie tylko aspekt bojowy Kompanii X, ale także ich wewnętrzne konflikty, dylematy moralne i silne więzi, które łączyły ich w tych trudnych czasach. To lektura nie tylko dla miłośników historii wojskowej, ale również dla tych, którzy poszukują inspirujących historii ludzkiej wytrwałości w obliczu największych trudności.

IG:ksiazki_wloczykija

• Front włoski 1943-1945
  • Mundurowe
  • Wojenne
  • Wojskowo-Taktyczne
  • Literatura faktu
  • Historia i kultura Żydów

Dodaj cytat z książki Kompania X. Tajna jednostka żydowskich komandosów