Lata z Laurą Díaz

Okładka książki Lata z Laurą Díaz
Carlos Fuentes Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Seria literacka literatura piękna
literatura piękna
Seria literacka
Los Anos Con Laura Diaz
Świat Książki
2004-01-01
2004-01-01
Elżbieta Komarnicka

więcej Więcej

Czas na zrecenzowanie książki z meksykańskiej edycji Książkowego Wyzwania Book Trootter, wielkiego wyboru, jeśli chodzi o dostępność książek z tego kraju, nie było, niestety, tak bywa, przeczytałem „Lato z Laurą Diaz” Carlosa Fuentesa. Akcja zaczyna się w amerykańskim Detroit. Santiago, w jednej z ruin fabryki jest graffiti nawiązujące do meksykańskiej artystki na Laury...

Od razu zaznaczę, że aż tak mocno nie zagłębiałam się w historyczno-polityczne tło tej powieści. Owszem, doczytałam sobie m.in. o rewolucji meksykańskiej, o makkartyzmie czy o działalności pozaliterackiej Carlosa Fuentesa, ale nie analizowałam zbytnio sentymentów autora/narratora i nie będę się do nich ustosunkowywać w mojej opinii, bo nie widzę ku temu dobrego powodu.

Za...

Carlos Fuentes zapisał na 528 kartach najważniejsze momenty z życia niezwykle irytującej, niedojrzałej emocjonalnie i niestabilnej uczuciowo, średniociekawej kobiety. Pourywane wątki, nic nie wnoszące w historię kolejne postacie i masa politycznych wywodów. Napuszona narracja, pełna bałaganu ideologicznego, a w tym wszystkim ta biedna nijaka kobieta.

"Lata z Laura Diaz" to powieść, której tłem historycznym są burzliwe w historii Meksyku lata XX wieku. Pięknie napisana powieść, którą będę długo pamiętać. Postać tytułowej bohaterki, której koleje losu poznajemy na stronach tej książki, bardzo mnie zaintrygowala; wraz z nią przeżywałam zarówno te piękne jak i te trudne chwile jej życia. Podejmowane przez nią...

1937
1922

Carlos Fuentes. Komunizujący Latynos, porównujący Busha do Hitlera. Nie wiem co mnie podkusiło, że pożyczyłem jego książkę. Znudziła mnie niemiłosiernie. Może znudzenie spowodowało moje nastawienie do autora ? Może, ale więcej po książki Fuentesa nie sięgnę.

chyba zbyt ambitna powieść jak na mój gust

Laura Díaz, to postać, z którą czytelnik spędza całe jej życie, od małej dziewczynki po staruszkę, dzieląc z nia różne koleje losu.
Carlos Fuentes raczy nas niezwykle wnikliwymi i trafionymi w punkt myślami nad którymi warto się zastanowić. Dodatkowo, wciągamy się w niezwykle smutną a zarazem interesującą historię Meksyku. Jednakże najbardziej zdumiewającą rzeczą w tej...

Już niebawem pewnie zdarzy się że
Przyjdzie pora stąd zabierać się
Umrzesz ty, umrę ja i już koniec, więcej nic
Nie zdarzy się nam.

A jeśli będzie wtedy padał śnieg
I otuli ludzi w biały pled
Umrzesz ty, umrę ja, a ten rój zziębniętych ciał
Będzie bez nas marzł.

Poza tym nic nie zmieni się
Może urodzi się ktoś
Będzie odnawiał, ulepszał wciąż
Nim nie ulepszą go....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Monumentalne działo Fuentesa,w którym historia życia nieprzeciętnej kobiety przeplata się niezwykłą, pełną sprzeczności historią Meksyku, ale nie tylko. Ciężko powiedzieć czy życie Laury Diaz było pretekstem do ukazania barwnej historii Meksyku, czy też na odwrót.
To książka, którą nie tylko się czyta. Ją się odczuwa. Smakuje. Wącha. Książka, która inspiruje nie tylko do...

Dobra synteza historii Meksyku (w wersji powieściowej, oczywiście) z perspektywy sagi rodzinnej. Pan Fuentes karmi nas czasami pretensjonalnymi i napuszonymi wynurzeniami niespełnionego eseisty ale w ogólnym rozrachunku warto.

• 2013
  • Ameryka Łacińska