Śnieg

2005-04-07
Data 1. wydania:
2005-01-01
Anna Polat
Anna Polat literatura turecka powieść turecka islam ateizm religijność kobieta w islamie noblista

Książka o tym, jak ziomek czuje się tak samotny, że leci do swego ojczystego kraju, by odnaleźć rzekomą miłość swego życia. Wyznaje jej miłość ledwie po kilku godzinach, oczekuje pełnego zaangażowania, całonocnego seksu i pełnej dyspozycyjności…

Inaczej to przecież go nie kocha.

W sumie to pech chciał, że rzeczywiście go nie kochała.

Ale i ten sam ziomek, co nie potrafi odnaleźć się w swoich emocjach, nie potrafi opowiedzieć się po żadnej ze stron politycznego sporu. Więc zakłada maskę podwójnego agenta, a przy tym próbuje ugrać swoje interesy. Jakie? Ano przecież wiadomo – próbuje spełnić swoje seksualne fantazje.

Zdecydowanie mnie nie wciągnęło. Ale więcej i wnikliwiej – u mnie na blogu

Inaczej to przecież go nie kocha.

W sumie to pech chciał, że rzeczywiście go nie kochała.

Ale i ten sam ziomek, co nie potrafi...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wymagająca, godna uwagi lektura.
Powiem szczerze, ze nie bylo latwo i pierwsze 200 stron szlo mi jak krew z nosa. Chyba ciezki byl dla mnie sam styl powiesci. Jednak bardzo zaciekawiły mnie poruszane kwestie jak wiara w Boga, tożsamość narodowa, europeizacja kraju, laicyzm, czy islamski fundamentalizm. Kwestie sporne, ktore dziela społeczeństwo Kar we wschodniej Turcji. Zakochany poeta, intrygi i zależności, uklady, a rodzinne więzy. W to wszystko wpada nasz proeuropejski bohater.
Świetne dialogi i rozważania z ludzmi ktorych Ka spotyka, ukazują problem kraju ktory lezy na granicy Europy i Azji.
Polecam

Wymagająca, godna uwagi lektura.

Pewnego razu w Karsie

Bardzo interesuję się Turcją, jej językiem i kulturą. Dosyć biegle mówię po turecku i interesuję się wydarzeniami w tym kraju czytając gazety i oglądając programy telewizyjne. Jednak po książkę napisaną przez tureckiego autora sięgnęłam dopiero za sprawą wyzwania czytelniczego przewidzianego na grudzień 2021. Tak oto przeczytałam Śnieg Pamuka.
Akcja książki rozgrywa się w Karsie, ok. 150 tys. mieście przy granicy z Armenią. Główny bohater, poeta Ka, trafia tam za sprawą tajemniczych samobójstw popełnianych przez młode i religijne dziewczyny w chustach oraz zbliżających się wyborów na burmistrza Karsu. Z powodu masywnych opadów śniegu i braku możliwości wyjazdu z miasta Ka zostaje tam "uwięziony" na 3 dni.
Na kartach powieści odmalowuje się portret Turcji i tureckiego społeczeństwa, państwa i ludzi rozdartego między Wschodem a Zachodem. Poruszane są tu tematy polityczne, religijne, społeczne i miłosne. Na pierwszy plan wysuwa się wiele kwestii. Kars jest relatywnie małym i biednym miastem na tureckiej prowincji. Spierają się tu przekonania kemalistowskie przekonania Atatürka o laickiej, świeckiej i nowoczesnej Turcji z religijnymi zapędami fanatyków islamu. Autor rozpisuje się o miejscu islamu w Turcji, Europie i na świecie, a także istnieniu, obecności i roli Boga na ziemi i wpływie na ludzkość. Sam Ka jest rozdarty między uczniami szkoły koranicznej i pewnego znanego terrorysty a przekonaniami wyniesionymi z rodzinnego domu na Nişantaşı w Stambule i doświadczeniem w Niemczech na politycznej emigracji. Kar to książka także o miłości, wiecznej i niespełnionej do İpek poznanej jeszcze na studiach w Stambule. Ka zastanawia się czym jest szczęście, co to za uczucie i czym jest powodowane. Czy szczęście realizuje się w miłości do ukochanej czy do Boga? A wszystko skąpane w scenerii pełnej padającego śniegu. Czym jest ten wszechobecny śnieg?
W tej opinii pominęłam pewnie wiele poruszonych w książce tematów, gdyż nie jest ona łatwa. Wymaga od czytelnika skupienia i już pewnej wiedzy o Turcji. Mimo wszystko zachęcam do jej przeczytania.

Pewnego razu w Karsie

Akcja...

Przeczytane w ramach wyzwania czytelniczego na grudzień 2021 r. (z motywem śniegu).
Od dawna miałem tę książkę na tapecie, jako najbardziej chyba znane dzieło noblisty Pamuka.
Niestety ciężka to była lektura. Klimat tureckiej prowincji, nie do końca zrozumiałe dla nas problemy natury obyczajowej, choć w zasadzie o tym traktuje książka: o zderzeniu powracającego z "oświeconego" Zachodu imigranta w rodzinne strony, gdzie trwa walka między religijnymi konserwatystami a pragnącymi postępu i laicyzacji.
Warto zapoznać się z tą pozycją, niemniej należy się nastawić na wymagającą lekturę.

Najbardziej znana książka tureckiego noblisty. Akcja książki umiejscowiona jest w zasypanym śniegiem mieście Kars, znajdującym się w północno wschodniej Turcji i skupia się na trzech dniach, w ciągu których miasto jest odcięte od świata. Właśnie przybywa tam poeta Ka - wysłannik gazety stambulskiej jako reporter mający obserwować lokalne wybory w mieście. To raczej pretekst do jego podróży sentymentalnej i melancholijnej. Trafia jednak w tych dniach w sam środek krótkotrwałej i krwawej "rewolucji teatralnej" a jednocześnie uświadamia sobie, że jest zakochany Wraca także natchnienie - znowu pisze wiersze. Samo miasto ze swą skomplikowaną historią, czas przedwyborczy uaktywniający wszystkie opcje polityczne i religijne, przewrót polityczny a przede wszystkim wszechobecny śnieg to zimowy klimat myśli i rozterek egzystencjonalnych bohatera i jego wyborów. Po powrocie do dawnego życia tytuły napisanych wierszy umieszcza na schemacie płatka śniegu i tak jak płatek śniegu, tak poeta i jego wiersze giną....

Orhan Pamuk "Śnieg",

Nie wiem czy dokonałam dobrego wyboru, zaczynając przygodę z tureckim noblistą od „Śniegu", jednej z najbardziej znanych książek autora, a jednocześnie mam wrażenie dość wymagającej nie tylko literacko, ale również zobowiązujących przed lekturą do posiadania co najmniej dobrych wiadomości na temat tego rozdartego pomiędzy Wschodem a Zachodem kraju. A ja tę wiedzę nadal mam małą, opartą jedynie na przeczytanym w ubiegłym roku reportażu Agnieszki Rostkowskiej "Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji", który z resztą bardzo polecam.

Nie miałam też okazji nigdy być w Turcji, choć mam wrażenie, że ta znana z wakacyjnych kurortów, ta z Ankary czy z Istambułu, a wreszcie ta położona gdzieś wewnątrz kontynentu czy w końcu turecka enklawa w Niemczech różnią się bardzo od siebie.

I to właśnie z Niemiec przyjeżdża po latach do tureckiego Katsu, położonego daleko przy wschodniej granicy poeta Ka, mieszkający tu niegdyś. Zwiedziony chęcią przyjrzenia się bliżej fali tajemniczych samobójstw, które coraz liczniej popełniają młode tureckie dziewczęta. Ma pecha, a może szczęście, bo kiedy tylko dostaje się do miasta rozpoczyna się wielodniowa śnieżyca, która odcina je od świata.

Wraca do kraju, w którym od wypowiedzenia się na jakiś budzący kontrowersje wśród społeczeństwa temat, od pokazania sztuki teatralnej, do rozpoczęcia puczu, wyjścia ludzi na ulice, dzieli nierzadko mały krok. I w tym momencie właśnie pomocna byłaby znajomość współczesnej historii tego kraju. Zobaczenia go oczami mieszkańców, zrozumienia ich pobudek i postępowania. A tak, pozostaje tylko zaufać autorowi, że przekształcająca się w groteskę groza sytuacji, potęgowana kolejnymi wydarzeniami rzeczywiście obrazuje sytuację społeczno-polityczną tego kraju. Z drugiej strony jednak wiele rozpoczynających się rewolucji miało dość tożsamy początek.

Wątki polityczne nie są jednak jedynymi w "Śniegu". Znajdziemy w nim również rozterki pisarza, poszukiwanie weny twórczej, powrót do kraju swoich korzeni czy wreszcie miłość.

Znacie twórczość Orhana Pamuka? Którą z jego książek proponowalibyście do przeczytania jako pierwszą?

Orhan Pamuk "Śnieg",

Książka trudna w odbiorze, ale warto. Styl wyjątkowy, Nobel zasłużony. Bohater niejednoznaczny, po prostu prawdziwy. Wspaniale opisane tureckie kobiety, które żyją w rozdwojeniu między nowoczesnością a tradycją. Tu rewolucjonistki - krwiste, silne, godne podziwu. W ogóle uważam, że u Pamuka słychać głównie kobiety, nawet jeśli mówią o nich mężczyźni, a one milczą. Podziwiam autora za odwagę ukazania ciemnej strony Turcji - właśnie poprzez opis sytuacji kochanek.

Wybitne dzieło noblisty.

W szalonym pędzie swej niewiarygodnej narracji pokazał - jak myślę - samą esencję Turcji z tamtych czasów: pełną panoszącej się tajnej policji i wojska, ale i terrorystów najróżniejszej maści, kurdyjskich bojowników, islamskich fanatyków, lewackich ekstremistów i innych, kto tam jeszcze wtedy rozrabiał..

Czytając ten imponująco przerażający misz masz, nie jest trudno zrozumieć, dlaczego zmęczeni takim wieloletnim obłędem Turcy odnaleźli zbawcę Ojczyzny w tyrańskim Erdoganie.

Ale trudno mi wybaczyć, że zerwali ze swieckością i odwrócili się od Europy, jednocześnie skutecznie ją szantażując otwarciem uchodźcom drogi do Europy.... Szkoda, Ataturk w grobie się przewraca

Wybitne dzieło noblisty.

Czytając ten imponująco przerażający misz...

Na półkach: , , , ,

Dość długo czytałam tę książkę, nie jest łatwa. Może dlatego, że tematy, które porusza autor nie są jednoznaczne i proste dla nas żyjących w Europie. Akcja tej powieści dzieje się w Turcji, w małym mieście Karsu położonym blisko granicy tureckiej. Po dwunastu latach nieobecności 42-letni Ka wraca z Niemiec do Turcji , wezwany na pogrzeb matki. Jest poetą, i choć nigdy nie interesował się polityką, to w Niemczech jest uznany za politycznego uchodźcę. Zdążył już przejąć zachodnie obyczaje, tym bardziej, że wcześniej wiele lat wychowywany był w świeckiej rodzinie tureckiej. Nie ożenił się, a prawdziwą i jak na razie jego największą namiętnością jest poezja. Pisze wiersze. W Karsu podczas jego pobytu cały czas pada śnieg.
"Śnieg pokrywający miejskie ciemności, brud i błoto, zawsze był dla Ka symbolem czystości, ale pierwszego dnia spędzonego w Karsie przestał się kojarzyć poecie z poczuciem bezpieczeństwa. Tutaj śnieg męczył, nużył i przytłaczał." Jego przyjazd do miasta intryguje i zaciekawia mieszkańców. Ka ma zamiar przygotować reportaż o lokalnych wyborach oraz zbadać sprawę nagłej fali samobójstw wśród kobiet, które walczą o prawo do noszenia islamskich chust. Kiedy śnieżyca odcina miasto od świata, Ka zostaje wciągnięty w wir wydarzeń politycznych, a dodatkowo spotyka swoją miłość z lat studenckich. Natchniony, pisze codziennie wiersz. Dużo się dzieje w mieście, pokazane są różne tureckie grupy polityczne, kulturowe i ich walka o władzę. Autor stara się dokonać analizy fundamentalnej przepaści jaką dzieli Wschód od Zachodu. Poruszana jest oczywiście tematyka wiary religijnej oraz sposób tworzenia sztuki. Można trochę się pogubić i czasami znużyć czytając tę książkę, Ja długo się do niej przymierzałam. Czytałam z zainteresowaniem, gdyż cenię autora za jego inne powieści i jestem pod wrażeniem jego twórczości. Ta książka ukazała się w Turcji w 2002 roku i wywołała wiele kontrowersji wśród współrodaków autora. Podobno on sam określił "Śnieg" jako swą pierwszą i ostatnią "powieść polityczną".

To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego noblisty. Narratorem w powieści jest sam autor, który próbuje odtworzyć relację z pobytu swojego przyjaciela, poety, zwanego Ka w tureckim mieście Kars. Ka pochodzi ze świeckiej, inteligenckiej rodziny, wychowywał się w Stambule. Po jednej z politycznych zawieruch, które regularnie nawiedzają Turcję, wyjechał do Niemiec. Na wieść o tym, że jego miłość z młodzieńczych lat rozstała się z mężem, postanawia odwiedzić ojczyznę. Tuż po jego przyjeździe, Kars zostaje odcięte od świata przez intensywne opady śniegu i dochodzi w nim do wojskowego przewrotu. Akcja powieści trwa zaledwie kilka dni, w czasie ktorych Ka na zlecenie jednej z gazet próbuje wyjaśnić przyczyny samobójstw kilku mlodych dziewcząt, jednocześnie starając się zdobyć ukochaną. Tłem wydarzeń jest odwieczny juz chyba konflikt światopoglądowy pomiedzy Turcją proeuropejską, laicką, a wschodnią, konserwatywną. Ka trafia w samo centrum tych wydarzeń, co skłania go do refleksji nad swoim pochodzeniem, wiarą i powoduje powrót poetyckiego natchnienia.
Powieść nie jest łatwa w odbiorze. Zanim się po nią sięgnie warto poczytać trochę o historii Turcji lub doczytać w trakcie chociażby na Wikipedii. Myślę, ze bez tego trudno jest zrozumieć podłoże konfliktów opisywanych w powieści. Czytając mocno zastanawiałam się nad granicami wolności, szczególnie w kontekście obecnych wydarzeń w kraju. Obserwujemy podyktowane światopoglądowo ograniczanie wolności kobiet w podejmowaniu decyzji o swoim zdrowiu i życiu. Śnieg Pamuka pokazuje inny aspekt - ograniczanie wolności poprzez zakaz zasłaniania włosów przez religijne muzłumanki. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z przemocą. I to chyba najbardziej zostanie ze mną po tej lekturze.