Dwanaście opowiadań tułaczych

1995-01-01
Data 1. wydania:
1994-01-01
Carlos Marrodán Casas
realizm magiczny proza iberoamerykańska opowiadania

W problematycznym ocenianiu zbioru opowiadań istnieje ponoć zasada – pozycja jest tak dobra, jak dobry jest najsłabszy z jej utworów.  Gabriel Garcia Marquez zajmuje jednak specjalne miejsce w moim czytelniczym sercu i zwinnie wymyka się próbom wszelkich klasyfikacji i analiz. Jego twórczość – nie boję się tego napisać, mimo że mam świadomość, iż brzmi to patetycznie – ukształtowała moje literackie gusta, poszerzyła czytelnicze horyzonty, rozwinęła wyobraźnię, i dziś – lwią część jego dzieł mając już przeczytaną, dawkuję sobie jego twórczość starannie, nie porywając się na żadne fachowe osądy. Po prostu się delektuję.
„Dwanaście opowiadań tułaczych” – co sugeruje nam już sama nazwa, to przegląd utworów, które „Gabo” stworzył podczas osiemnastoletnich podróży po Europie; pisał je, po czym miął kartki w kulki i wrzucał do kosza, a później wyciągał je stamtąd i rozprostowywał, poprawiał i redagował od nowa. To, co wyziera z nich wszystkich, to nostalgia i tęsknota – pierwotny zew, który dopada jego tułających się po Francji, Włoszech i Hiszpanii bohaterów, gdy upomina się o nich karaibska ziemia. Europa z jego opowiadań to nie ten cywilizowany, stary i dostojny kontynent, który znamy, ale przestrzeń, którą zagarnia latynoska magia. I znowu wierzę Marquezowi – ja, dla której literatura to „zwierciadło, które przechadza się po gościńcu”, ja, która strawi literacko wszystko, poza fantasy – we wszystkim, co pisze. Przyjmuję do wiadomości, że psa można nauczyć ronić łzy – aby nad naszym samotnym życiem miał kto zapłakać; że potłuczona żarówka może spowodować powódź światła; że w kufrze nieznajomego znajdować się mogą zwłoki jego ukochanego dziecka; że ze śnienia na zamówienie uczynić można powołanie na resztę życie.
Marquez pisze tak, że wystarczy mu jeden zwrot, aby scharakteryzować swojego bohatera; li tylko jeden akapit dobitnie streszcza nam całe jego życie. I nie ma w tych krótkich formach literackich miejsca na niedosyt, niedomówienia. Choć król przebywa na tułaczym uchodźstwie, rządy ciągle sprawuje jego królewska magia.

Polecam.

Polecam.

Marquez’a trzeba polubić aby w pełni przyjemności utonąć w stworzonym przez niego świecie. W przeciwnym razie będziemy tylko czytać kolejne napisane przez pisarza zdania.

Jak sam autor w prologu wyjaśnił te dwanaście utworów powstało na przestrzeni osiemnastu lat. Zanim nabrały ostatecznego kształtu poprzez ciągłe nanoszenie poprawek były felietonami, scenariuszami filmowymi czy serialem telewizyjnym.
Marquez w swoich opowiadań opuszcza Kolumbie i zaprasza nas w podróż do Europy, do miejsc gdzie kiedyś bywał, do miejsc o których słyszał.
O starości, o śmierci, o samotności, delikatnie, melancholijnie. Te historie zabiorą każdego kto się na nie zechce otworzyć do świata gdzie rzeczywistość i magia splatają się a granice pomiędzy nimi zacierają się.
Jak w przypadku każdego zbioru opowiadań dużym błędem będzie „próba” czytania jako całości podczas jednej sesji. Proponuję dawkować sobie przyjemność i robić przerwy nawet po najkrótszym utworze. Chwila zadumy, przemyślenia pozwoli otworzyć umysł na kolejną dawkę radości z twórczości pana Gabriela Garcia Marquez’a

przyjemny zbior opowiadan, moje ulubione to "Maria dos Prazeres", "Szczęśliwe lato pani Forbes" i "Światło jest jak woda" i "Ślad twojej krwi na śniegu". chyba najslabsze bylo o dziewczynie spiacej w samolocie, raczej niczym specjalnym mnie nie zaskoczylo. pozostale z jakiegos powodu bardzo pobudzily moja wyobraznie i na koncu bylam zadowolona z lektury.

Każde inne, każde warte powtórnego przeczytania, każde dające do myślenia, zmuszające do bezsprzecznej refleksji, otwarte, budzące niepokój, smutek, prawdziwie tułacze...

Taką literaturą można się delektować. Cudowne historię a zdania płynące jak wspaniałe nuty. Każde opowiadanie niesie tyle emocji , warto przemyśleć Polecam

ostatnie trzy opowiadania mocno chwyciły moje serce.

ostatnie trzy opowiadania mocno chwyciły moje serce.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Pomimo iż krótsze formy literackie należą do mniej znanych dzieł Garcíi Márqueza, warto poświęcić im chwilę czasu. Na szczególną uwagę zasługuje jego ostatni zbiór zatytułowany "Dwanaście opowiadań tułaczych". Autor opuszcza w nich swoją ojczyznę i przenosi akcję do krajów europejskich: Hiszpanii, Francji, Włoch, Szwajcarii i Austrii. Nie porzuca jednak Karaibów na dobre, czyniąc mieszkańców tego regionu bohaterami opowieści. Są to ludzie o mocno zakorzenionej w ich duszach kulturze latynoamerykańskiej, członkowie kolonialnych rodów, arystokraci, politycy ale także osoby o mniej szlachetnym pochodzeniu czy profesji, jak choćby prostytutki. Karaibskość tkwi w nich na tyle mocno, że nie wyrzekają się na obczyźnie własnej mentalności, kultywując ojczyste zwyczaje. Czasem różnice kulturowe doprowadzają do spięć z Europejczykami, kiedy indziej traktowane są jako pewna, dość barwna i interesująca osobliwość.
Ważnym elementem stylu "Dwunastu opowiadań tułaczych" jest ich poetyckość. Nie każde z nich da się wpisać w nurt realizmu magicznego ale w każdym można dostrzec wyraźne nuty nostalgii i melancholii. Niektóre zawierają elementy grozy, inne absurdu czy czarnego humoru. Połączenie motywów latynoamerykańskich z europejskimi a także realistycznych z onirycznymi, w wydaniu Gabriela Garcíi Márqueza tworzy niezwykle udaną, spójną całość.

Prywatna notatka: Poprzednio czytane 25 stycznia 2021

Zbiór dwunastu opowiadań, które łączy to, że stanową impresję człowieka błąkającego się poza swoją ojczyzną. Marquez mnie nie porwał.

OCENA -4/10 MOŻE BYĆ

„DWANAŚCIE OPOWIADAŃ TUŁACZYCH” Gabriela Garcii Marqueza to zbiór przeciętnych historii, których doświadczył sam autor oraz przypadkowe osoby, mające bliższy kontakt z pisarzem. W mojej ocenie zaletą zbioru są przede wszystkim krótkie opowiadania więc dałem radę przebrnąć. Autor zaproponował kolejną porcję realizmu magicznego, według własnego spojrzenia i stylu, który do mnie nie przemówił, nie wywołał oczekiwanych emocji oraz mało zainteresował.

Mój stosunek do prozy Marqueza jest w zasadzie ambiwalentny, dwuznaczny jednak z przewagą na nie. Autor ma swoich fanów oraz wiernych czytelników, niestety ja do nich nie należę, ale czasami sięgam po jego książki, by zrozumieć fenomen popularności i zauroczenia latynoską literaturą w której ja niczego wysublimowanego nie dostrzegam.

Czy warto przeczytać tę pozycję?, odpowiem tak, że można się z nią zapoznać, ale nie znajdziemy w tych opowiadaniach puent, czy logicznych rozwinięć. Dla mnie niektóre z nich były w zasadzie o niczym i już o nich nie pamiętam, ale to moje subiektywne odczucia i nie każdy musi się z nimi zgadzać. Czytać zawsze warto oraz dzielić się spostrzeżeniami z innymi. Z pewnością jedni czytelnicy bedą moją ocenę popierać inni zaś nie. Obiektywnie rzecz ujmując, aby ocenić tę książkę, trzeba się z nią zapoznać, ja to mam już za sobą i tak oceniłem tę lekturę. Pozdrawiam. Jack_

OCENA -4/10 MOŻE BYĆ