Ojciec chrzestny

Mario Puzo Wydawnictwo: Albatros Cykl: Ojciec Chrzestny (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
The Godfather
kryminał, sensacja, thriller
2017-11-15
Bronisław Zieliński

Opinie [1 356]

„Ojciec Chrzestny” był pozycją na mojej półce, po którą wiedziałam, że wypada/muszę sięgnąć, a jednak spędził tam kilka lat. Kupiony tanio w antykwariacie, zmęczony przeprowadzkami, finalnie znajdujący się trzech częściach, jeszcze z tą malutką czcionką nie zachęcał do czytania. Aż w końcu to zrobił i naprawdę było warto!

Historia rodziny Corleone porwała mnie ze sobą, a...

Jestem pod wrażeniem, że książka o takiej tematyce będzie dla mnie aż tak ciekawa. Nie powiem, wciągnęły mnie losy Rodziny Corleone. Bardzo podobało mi się, że między rozdziałami było przeskoczenie w czasie i nie każde wydarzenie z życia Rodziny było opisywane.

To jedna z tych książek, które miałam na liście jako literatura klasyczna do przeczytania, więc unikałam ekranizacji i czekałam na odpowiedni moment, żeby zasiąść do lektury. Książka ciekawa, ukazująca strukturę organizacji i metody działania mafii, napisana nieco już archaicznym językiem, ale wciągająca. Z chęcią przeczytam kolejne tomy.

Przyznaję najpierw oglądałem film. Ale literacka wersja Mario Puzo także kapitalna. Dzieje nowojorskiej rodziny Corleone w realiach świata mafijnego.

Jestem z tych szczęściarzy, co najpierw przeczytali książkę, a potem obejrzeli film. I w takiej właśnie kolejności polecam

Najpierw cytat ze "Śmierci frajerów":

[(...)Ach, kiedyś będąc nastolatkiem opętanym poczuciem winy i brzemieniem bezwartościowości i zmagań ze światem, na­tknąłem się na powieść Dostojewskiego Bracia Karamazow. Ta książka zmieniła moje życie. Dała mi siłę. Otworzyła mi oczy na kruche ludzkie piękno, nawet gdy kryła je nędzna ze­wnętrzna powłoka. Pamiętam ten dzień, kiedy...

Męski świat, męskie reguły gry, ale nie brakuje również barwnych postaci kobiecych. Powieść wybitna. Czyta się świetnie.

Wybitne.
Jedno jedyne słowo, którym określiłbym tą książkę. Czyta się świetnie. Na każdym polu wszystko zagrało.
Wszedłem bezceremonialnie w świat mafijny.

Jestem dłużnikiem Ojca chrzestnego. Choć z początku niczym Bonasera podchodziłem z lekkim dystansem do zaoferowanej mi przyjaźni, to już po paru stronach uderzył mnie piorun Sycylijski i zostałem urzeczony klimatem mafijnego świata, gdzie bezwzględność i okrucieństwo przeplatają się z elegancją i wartościami, takimi jak rodzina czy honor. Fabuła jest złożona i pochłania...

Wartka akcja, bez zbytniego przeciągania. Klasyka którą warto przeczytać. Opis klimatu tamtych czasów wciągający.

Dyskusje

29 465