Miłość w czasach zarazy

literatura piękna
2017-11-15
Márquez
Carlos Marrodán Casas

Książka o życiu, miłości, przemijaniu i śmierci. Miłość w tej powieści ma różne oblicza. POLECAM

Skończyłam z ulgą „Miłość w czasach zarazy”. Warstwa językowa powieści jest zachwycająca, Marquez posługuje się w mistrzowski sposób niebywale sugestywnym językiem, łączącym w sobie poetyckość z wulgarnością. Słuchając audiobooka w świetnym wykonaniu Adama Ferency, czułam magię słów, które autor splata w doskonałe frazy, czułam wirtuozerię języka. Sama fabuła, choć ...

Po raz drugi sięgnęłam po tę książkę i po raz drugi się nie zawiodłam. Trzeba przyznać, że tytuł idealnie nawiązuje do obecnych czasów.

Przeczytałam... Ale wymaga przemyślenia 😀 piękna historia to pewne. Ale nie jestem pewna czy to jedna z moich ulubionych. Ciekawe jak to wygląda u was?

Choć Gabriel Garcia Marquez uchodzi za sztandarowego przedstawiciela realizmu magicznego, „Miłość w czasach zarazy” nie reprezentuje tego nurtu. Ten romans wszech czasów ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż tylko nieprawdopodobną historię miłosną – wielkie uczucie Florentina Arizy rozgrywa się na wspaniale przedstawionym tle, pełnym ciekawych obserwacji społecznych...

Pewnie teraz wyjdę na ignorantkę, ale żadna książka mnie tak nie zirytowała jak ta. Nastawiłam się na wybitne dzieło a dostałam kiepską historyjkę o niby zakochanym facecie. Niewielu bohaterów książek pamiętam z imienia i nazwiska a Florentino Ariza i Fermina Daza wryli mi się w mózg na amen. Niestety Marqueza nie kupuję w ogóle. Jak ma zachwycać skoro nie zachwyca?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"...My mężczyźni, jesteśmy biednymi niewolnikami przesądów (...) - Za to kiedy kobieta postanawia się przespać z jakimś mężczyzną, nie ma takiego parkanu, którego by nie przeskoczyła, fortecy, której by nie zdobyła, ani jakiejkolwiek normy moralnej, której nie byłaby gotowa złamać; i nie ma takiego Boga, który by ją powstrzymał...".
Wspaniała powieść o jakże aktualnym...

To powieść po którą sięga się wielokrotnie. Dla mnie arcydzieło.

Bardzo piękna książka o miłości. Jest niesamowicie mądra oraz bardzo pouczająca. Z radością na pewno niedługo po raz kolejny jeszcze raz przeczytam. Wspaniała książka.
Polecam

Jest to jedna z niewielu książek, podczas której czytania miał w głowie nieustaną myśl "Co dalej? Co dalej?". Czytałam ją z zapartym tchem i nieopuszczającym mnie zachwytem. Tak, Garcię Marqeza mogę nazwać Wielkim Pisarzem.

Dyskusje

12 727