Do zobaczenia nigdy

2017-05-24
Data 1. wydania:
2015-12-01
Dorota Malina
debiut literacki miłość młodzież nastolatka rodzina śmierć żałoba ślepota
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Można być ślepym i „ślepym”

500 270 59

Zawsze lubiłam czytać książki o ludziach poszkodowanych przez los, może dlatego, że ten frajer mnie też trochę uszkodził. Dlatego też zdecydowałam się poznać historię Parker, niewidomej dziewczyny, która wcale nie przypadła mi do gustu. Debiutujący Lindstorm chce w swojej książce pokazać problemy osób niewidomych. Dlatego też pokazuje, że Parker to zwykła nastolatka, która ma przyjaciół i pasję, którą jest bieganie. Nie ma za to swojej rodziny, bo matka zginęła w wypadku, a ojciec się zabił. Z Parker mieszka ciotka ze swoją rodziną. I jest jeszcze Scott, były chłopak, którego Parker nienawidzi, ale okazuje się, że jeszcze go kocha. Na stronach tej książki widzimy, jak wygląda codzienność Parker, jak biega, jak się uczy, jak spędza wolny czas i... Jak oszukuje samą siebie tworząc reguły, które bardzo utrudniają jej życie... W końcu dochodzi jednak do wniosku, że te wszystkie ustalenia są bez sensu i postanawia zdać się na los... Jest to książka ciekawa, bo porusza bardzo ważny temat. Temat niepełnosprawności. W dwudziestym pierwszym wieku widać ją wszędzie. Więc może czas zmienić swoje nastawienie i zacząć traktować osoby niepełnosprawne jako... Równorzędnych partnerów do życia? Temat ciekawy, ale jego wcielenie w książkę trochę nudne.

Jeśli ciekawi was życie osoby niewidomej, to świetnie została przedstawiona właśnie w powieści "Do zobaczenia nigdy". Ale nie jest to główny problem tej powieści. Jest to raczej tło czy może lepiej nazwać to codziennością dla Parker, głównej bohaterki. Akcja raczej skupia się na tym czy można wybaczyć coś co było niewybaczalne? I odnosi się to do byłego chłopaka Parker. Czy będzie w stanie mu wybaczyć by znów byli przyjaciółmi? Czyli wątek jak na typową powieść młodzieżową przystało

Książkę "Do zobaczenia nigdy" Erica Lindstroma
jakiś czas temu poleciła mi znajoma 12-latka.
Wypożyczyłam ją z biblioteki na czas urlopu,
ale zostawiłam ją na sam koniec wyjazdu.
Trochę się bałam tej lektury,
bo blurb na tylnej okładce mówi:
"Parker Grand jest niewidoma.
Straciła mamę w wypadku samochodowym, jej tata popełnił samobójstwo,
a Scott – były chłopak – zawiódł zaufanie. To całkiem sporo jak na jedną nastolatkę.
Parker stara się być twardą dziewczyną. Kiedy nie biega swoją ulubioną trasą biegową,
ale nie może już dłużej udawać, że nic złego się nie stało. A kiedy w końcu zrozumie, co tak naprawdę
są takie, jakimi się wydają…"

Dziś twierdzę, że to jedna z lepszych książek,
które przeczytałam w tym roku.
Mądra, szczera, bezpośrednia, wartościowa.
Wciąga, nie moralizuje, zastanawia.
Polecam wszystkim nastolatkom!

Parker nie ma w życiu lekko.

Ma 16 lat, od dziewięciu jest niewidoma.
Straciła wzrok przez nieodpowiedzialność matki.
Matka straciła życie, Parker straciła matkę.

Najlepszego przyjaciela Scotta straciła 2,5 roku temu.
Zerwała z nim kontakt po tym, gdy jego koledzy podglądali ich całujących się.
Nie pozwoliła mu na przeprosiny, ani tłumaczenia. Straciła do niego zaufanie.

Jakby tego było mało, 3 miesiące temu straciła ojca.
Nie jest pewne, czy to był wypadek, czy samobójstwo.
Parker straciła wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.
Za każdy dzień bez płaczu, przyznaje sobie gwiazdki.
Nie płakała ani razu...

Parker biega. Tak, jest niewidoma i biega.
To ważna część jej życia! Biegania nauczył ją ojciec.
Czy wystartuje w paraolimpiadzie?

Razem ze swoją przyjaciółką od dość dawna codziennie rano
udziela porad życiowych koleżankom ze szkoły.
Jest bystra i bezpośrednia. Łatwo rozszyfrowuje ludzi.
A może raczej łatwo ich szufladkuje? Zbyt łatwo?
Może źle ich ocenia? Może się myli?
Może zbyt skupiona jest na sobie?
Wcześniej była pewna. Teraz ma wątpliwości.

To książka właśnie o wątpliwościach i pozorach.
Ale też o przyjaźni, trosce, odpowiedzialności, szczerości.
O odkrywaniu siebie, innych, wartości rozmów i drugiej szansie.
Świetnie napisana! Bez pouczania, bez roztkliwiania się.

Bardzo, bardzo polecam!

Książkę "Do zobaczenia nigdy" Erica Lindstroma
jakiś czas temu poleciła mi znajoma 12-latka.
Wypożyczyłam ją z biblioteki na czas urlopu,
ale zostawiłam ją na sam koniec wyjazdu.
Trochę się bałam tej lektury,
bo blurb na tylnej okładce mówi:
"Parker Grand jest niewidoma.
Straciła mamę w wypadku samochodowym, jej tata popełnił samobójstwo,
a Scott – były chłopak –...

Parker Grant jest niewidoma. Straciła mamę w wypadku samochodowym, jej tata popełnił samobójstwo, a Scott-były chłopak - zawiódł zaufanie. To całkiem sporo jak na jedną nastolatkę.
Parker stara się być twardą dziewczyną. Kiedy nie biega swoją ulubioną trasą, zajmuje się udzielaniem porad życiowych przyjaciołom ze szkoły. Robi wszystko, żeby nie płakać, ale nie może dłużej udawać, że nic złego się nie stało. A kiedy w końcu rozumie, co tak naprawdę przytrafiło się jej ojcu i dlaczego Scott tak się wobec niej zachował, odkryje, że nie wszystkie rzeczy są takie, jakimi się wydają...

Myślałam, że główny temat to będzie niewidomość dziewczyny, ale książka zaskoczyła mnie pozytywnie. Książkę czyta się szybko i się przez nią płynie.

Niestety nie do końca wiadomo co się stało z ojcem głównej bohaterki widać też lekkie niedociągnięcia. Dialogi między koleżankami Parker i nią są czasami nudne.

Polecam książkę, bo przeważają dobre strony.

Jest to historia młodej dziewczyny o imieniu Parker, która straciła wzrok. Razem z nią zagłębiamy się w jej życie, oglądamy świat z jej perspektywy i uświadamiamy sobie, jak tak naprawdę wygląda życie osób niewidomych. To poruszająca powieść młodzieżowa, z którą warto się zapoznać.

Parker Grand lubi biegać, to pomaga jej rozładować stres. Lubi sport, wolność. Nie przejmuje się wyglądem i kolorem ubrań, maja być wygodne. Ma też dwie proste zasady w życiu - nie lubi być traktowana ulgowo i nie daje drugiej szansy, gdy ktoś ją oszuka. Jak na nastolatkę wydaje się prosta i nieskomplikowana. Ale czy tak jest do końca?
Z każdą stroną dowiadujemy się o niej więcej. Dziewczyna jest niewidoma. Straciła mamę i wzrok w wypadku samochodowym. Jej tata, który ją wspierał i zaszczepił w niej miłość do biegania popełnił samobójstwo. A były chłopak okłamał ją. To sporo doświadczeń jak na szesnastolatkę.
W wyniku swej niepełnosprawności Parker inaczej postrzega otaczający ją świat, ma inne wartości niż jej rówieśnicy. Jest szczera, cyniczna i nieufna wobec obcych. Sporo czasu poświęca na analizowanie zachowań innych osób.
Gdy poznaje prawdziwy powód zachowania Scotta wszystko w niej pęka, emocje się kotłują, a mury odgradzające od świata kruszą się.

Książka skierowana jest do nastolatków, ale każdy znajdzie w niej uniwersalne wartości. Mnie zachwyciła. A to z dwóch powodów - niepełnosprawności bohaterki oraz jej zasad. Właściwie mogę to zawrzeć w jednym powodzie - jesteśmy podobne - uparte dziewczyny z zasadami. Robimy wszystko, żeby nie płakać. Chcemy być twarde.
Historia jest szczera, emocjonalna, mocna. Porusza tematy niepełnosprawności, żałoby, ale także tolerancji, przyjaźni. To publikacja wielowymiarowa. To debiut literackim, który oceniam jako książkę ważną i wartą przeczytania. Czekam na kolejne dzieła Autora.

Z każdą stroną dowiadujemy się o niej...

Parker jest silniejsza, niż jesteś to w stanie sobie wyobrazić. Wie, co odpowiedzieć i wie, jak zachować się, kiedy jest podstawiona pod mur.
Jednak to wciąż tylko człowiek - kruchy i delikatny, często blokujący swoje uczucia, aby móc zapewnić samego siebie, że jest silniejsza, niż maska przywdziewana przed resztą świata. Do osiągnięcia harmonii ze samym sobą potrzebne są większe emocje, niż tylko wycofanie oraz oziębłość w stosunku do natłoku swoich, ale także i innych myśli. By to osiągnąć, potrzebni są ludzie, którzy będą wiedzieli, jak nami pokierować, by oczyścić swoją duszę z żali wyrządzonych przez własny los.
Parker Grand musi przejść przez wszystkie etapy związane z żałobą po odejściu jej ojca, a także musi pogodzić się z przeszłością, która ociężałymi krokami wchodzi ponownie w jej życie. Czy okaże się na tyle silna, aby poradzić sobie z lawiną przytłaczających spraw? Czy może powróci do swojej skorupy, gdzie ekspresja emocji jest czymś niepożądanym?
O sile przyjaźni oraz wiary w samego siebie szukajmy w ,,Do zobaczenia nigdy".
I pamiętajmy, że emocje to nic złego!

Książka opisuje życie niewidomej Parker, której to mama zginęła w wypadku, zaś ojciec popełnił samobójstwo. Scott czyli były chłopak, zawiódł jej zaufanie. Jednak czy przestał opiekować się Parker? Czy coś jeszcze może ich łączyć? Czy da się naprawić dawne błędy? Opowiada ona o przekraczaniu własnych możliwości, przyjaźni, dorastaniu oraz tolerancji. Nie każdy ma łatwe życie, w którym wszystko jest proste i kolorowe, ta historia dobitnie nam to pokazuje.

Wzruszająca książka opowiadająca o niewidomej nastolatce. Opracowanie dla każdego niezależnie od wieku.

Zasada numer 1: nie traktuj jej inaczej tylko dlatego, że jest niewidoma.
Zasada numer 2: jeśli ją oszukasz, nie będzie drugiej szansy.

Główna bohaterka jest niewidoma. Mama dziewczyny zginęła w wypadku samochodowym, a ojciec popełnił samobójstwo. Dziewczyna nie ma łatwego życia. Na szczęcie ma pasję, która daje jej dużo radości. Pasją tą jest bieganie. Mimo, że dziewczyna nie widzi w tym sporcie daje sobie świetnie radę.

Zasada numer 1: nie traktuj jej inaczej tylko dlatego, że jest niewidoma.
Zasada numer 2: jeśli ją oszukasz, nie będzie drugiej szansy.

To bardziej książka dla nastolatków, ale skoro już trafiła w moje ręce i zaczęłam, to przeczytałam ją. Taka w sam raz na jeden raz ;)