Kryptonim „Frankenstein”

Okładka książki Kryptonim „Frankenstein” Przemysław Semczuk
Okładka książki Kryptonim „Frankenstein”
Przemysław Semczuk Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2017-09-13
2017-09-13
gwałt kara śmierci literatura polska nienawiść obsesja podwójna tożsamość profil psychologiczny zabójcy przestępca reportaż seryjny zabójca śledztwo zabójca zbrodnia

Okładka książki Polskie Archiwum X Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Polskie Archiw... Piotr Litka, Bogdan...
Okładka książki Zatoka świń Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski
Zatoka świń Bożena Aksamit, Pio...
Okładka książki Zbrodnia niedoskonała Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Zbrodnia niedo... Katarzyna Bonda, Bo...

Bo to złe kobiety były…

Wysłuchałem (godz. 10 godz. 37 min.) fabularyzowanego dokumentu, w niezłej interpretacji Leszka Filipowicza, o następnym seryjnym psychopacie ze Górnego Śląska.

Czapki z głów dla autora, bo wykonał kawał dobrej roboty.
Zawsze zastanawiam się, czy takich ludzi karać więzieniem, czy uznawać za psychicznych i zamykać ich w zamkniętym psychiatryku, bo przecież nikt normalny, nie morduje bez motywu iluś tam osób.

Czapki z głów dla autora, bo wykonał kawał dobrej roboty.

Znałam sprawę i wiedziałam jak zakończą się losy Joachima. Mimo to książka mi się podobała, bo poznałam kilka dodatkowych wątków. Sposób przedstawienia postaci przez autora był ciekawy. Problem na początku sprawiało mi rozszyfrowanie śląskiej gwary, ale po kolejnych stronach było coraz lepiej. Zdecydowanie polecam książkę dla osób, które chcą bliżej poznać historię - szczególnie w sposób, który nie jest typowym reportażem.

Ocena była by wyższa gdyby nie fabularyzowanie tej historii. Mimo to Panie Przemku świetna robota.

Dobrze, że nie zraziłam się do autora po przeczytaniu jego książki o wampirze z Zagłębia. Tę historię czyta się o wiele lepiej (a właściwie słucha w moim przypadku). Fabularyzowana opowieść o przerażającym Joachimie Knychale wzbudzą w człowieku wiele emocji, głównie tych złych. Nie rozumiem, jak takie potwory mogą powstawać... a tłumaczenia ciężkim dzieciństwem i pomówieniem o gwałt... porażka. Rozumiem, że przeżycia z dzieciństwa wpływają na nas, jednak główny bohater potrafił tworzyć poprawne relacje z kobietami - więc jak to było panie Knychała? Chyba szukał pan jakiegoś uzasadnienia dla swoich chorych zbrodni.
Ogromny plus za wstawianie informacji o Śląsku i użycie gwary. Pochodzę z Siemianowic Śląskich, znam większość miejsc, o których była mowa, więc książka ta była przerażającą, ale jakże fascynującą podróżą po Śląsku.

Świetnie oddany klimat!

Świetnie oddany klimat!

Szokująca, mocna i przerażająca. Lekko fabularyzowana historia śląskiego seryjnego mordercy Joachima Knychały.

Bardzo dobra książka. Z jednej strony dokument, z drugiej świetna fabuła. Chociaż wiadomo jaki finał ma cała historia to czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem.

Świetna powieść Semczuka. Ciemny, brudny klimat PRL’u z lat 70 wyczuwalny jest z książki na kilometr.

”Wiedzieć kto zabijał, to jak oglądać film od końca” – taką sentencją zaczyna się ta książka, acz w zupełności mnie to nie zraziło. Czytałem już książki, w których zabójca był znany od samego początku.

Wspomniana książka dotyczy niejakiego Joachima Knychały, czyli tzw. Wampira z Piekar Śląskich. Sam autor zaznacza, iż są to sfabularyzowane prawdziwe zdarzenia, bazujące na danych, zaczerpniętych z akt sprawy.

Mimo iż nie przeszkadzał mi fakt, że od początku było wiadomo, kto jest sprawcą zbrodni, konstrukcja tej książki niespecjalnie przypadła mi do gustu. Owszem, dialogi bazujące na etnolekcie śląskim brzmiały ciekawie, ukazując szczegółowo tamtejszą kulturę i mimo iż nie zawsze rozumiałem o co chodzi, odbieram to na plus. Jednak nad wyraz szczegółowe opisy komunikacji miejskiej na Śląsku wręcz mnie zanudzały. Jeszcze chwila i znałbym na pamięć rozkład jazdy tramwaju numer 6.

Korzystając z okazji pisania tejże recenzji, chciałbym publicznie zaapelować, że nie ma takiego słowa, jak „przekonywujące”. To tyle, jeżeli chodzi o moje czepialstwo na dziś. Czuję się też w obowiązku zaznaczyć, że Leszek Filipowicz zrobił mega robotę, jako lektor tego audiobooka. Naprawdę brzmiało to świetnie.

Jednym z końcowych etapów jest książki jest dialog seryjnego mordercy, który przyznaję się żonie do zbrodni, które popełnił. Te wyznania były tak straszne i groteskowe jednocześnie, że musiałem wręcz zrobić drobną pauzę, aby to przetworzyć w głowie.

Reasumując, Kryptonim Frankenstein to ciekawa historia, jednak zupełnie nie trafia do mnie konstrukcja tej #książki. Niestety przytłoczyła mnie ona. Trzeba jednak oddać autorowi naprawdę rzetelne podejście do tematu. Doceniam i jeszcze kiedyś sięgnę po coś, spod jego pióra.

Śląska rewelacja. Milicja łapie wampirów. Ale te opisy PRL-owskiej rzeczywistości na Górnym Śląsku jakbym się przeniósł wehikułem czasu plus rewelacyjny głos lektora /plusik więcej/ - słuchane w audiobooku.

• Literatura faktu

Przemysław Semczuk Kryptonim „Frankenstein” Zobacz więcej