Kryptonim „Frankenstein”

Okładka książki Kryptonim „Frankenstein”
Przemysław Semczuk Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2017-09-13
2017-09-13
gwałt kara śmierci literatura polska nienawiść obsesja podwójna tożsamość profil psychologiczny zabójcy przestępca reportaż seryjny zabójca śledztwo zabójca zbrodnia

Oficjalne recenzje i

Bo to złe kobiety były…

719 1 155

Świetna powieść Semczuka. Ciemny, brudny klimat PRL’u z lat 70 wyczuwalny jest z książki na kilometr.

”Wiedzieć kto zabijał, to jak oglądać film od końca” – taką sentencją zaczyna się ta książka, acz w zupełności mnie to nie zraziło. Czytałem już książki, w których zabójca był znany od samego początku.

Wspomniana książka dotyczy niejakiego Joachima Knychały, czyli tzw. Wampira z Piekar Śląskich. Sam autor zaznacza, iż są to sfabularyzowane prawdziwe zdarzenia, bazujące na danych, zaczerpniętych z akt sprawy.

Mimo iż nie przeszkadzał mi fakt, że od początku było wiadomo, kto jest sprawcą zbrodni, konstrukcja tej książki niespecjalnie przypadła mi do gustu. Owszem, dialogi bazujące na etnolekcie śląskim brzmiały ciekawie, ukazując szczegółowo tamtejszą kulturę i mimo iż nie zawsze rozumiałem o co chodzi, odbieram to na plus. Jednak nad wyraz szczegółowe opisy komunikacji miejskiej na Śląsku wręcz mnie zanudzały. Jeszcze chwila i znałbym na pamięć rozkład jazdy tramwaju numer 6.

Korzystając z okazji pisania tejże recenzji, chciałbym publicznie zaapelować, że nie ma takiego słowa, jak „przekonywujące”. To tyle, jeżeli chodzi o moje czepialstwo na dziś. Czuję się też w obowiązku zaznaczyć, że Leszek Filipowicz zrobił mega robotę, jako lektor tego audiobooka. Naprawdę brzmiało to świetnie.

Jednym z końcowych etapów jest książki jest dialog seryjnego mordercy, który przyznaję się żonie do zbrodni, które popełnił. Te wyznania były tak straszne i groteskowe jednocześnie, że musiałem wręcz zrobić drobną pauzę, aby to przetworzyć w głowie.

Reasumując, Kryptonim Frankenstein to ciekawa historia, jednak zupełnie nie trafia do mnie konstrukcja tej #książki. Niestety przytłoczyła mnie ona. Trzeba jednak oddać autorowi naprawdę rzetelne podejście do tematu. Doceniam i jeszcze kiedyś sięgnę po coś, spod jego pióra.

Śląska rewelacja. Milicja łapie wampirów. Ale te opisy PRL-owskiej rzeczywistości na Górnym Śląsku jakbym się przeniósł wehikułem czasu plus rewelacyjny głos lektora /plusik więcej/ - słuchane w audiobooku.

O twórczości Przemysława Semczuka słyszałam dużo i to dużo dobrego. Po zapoznaniu się z książką "Kryptonim 'Frankenstein'" muszę przystać, że w tych zachwytach nie było przesady. Choć już na początku zostało podkreślone, że to fabularyzowany reportaż, to bije z niego prawda. Czułam się tak jakby autor zabrał mnie w podróż w czasie i przestrzeni, jakbym towarzyszyła Knychale w jego morderczej drodze. Wstrząsające, przerażające, przenikające do szpiku kości. I wydarzyło się naprawdę.
Joachim Knychała nie miał łatwego życia. Opuszczony przez ojca, wychowany przez babkę, która gardziła nim tylko dlatego, że miał polskie geny. Matka była ciągle w pracy, a gdy już wracała do domu, to i tak nie wierzyła w jego wyjaśnienia. Czy w jego dzieciństwie należy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego zabijał? Nie wiem. I Przemysław Semczuk też tego nie wie. Nie gdyba, nie snuje teorii, nie próbuje dopasować niektórych elementów układanki na siłę. Po prostu dokumentuje, wykorzystuje akta, pamiętniki Knychały, rozmawia z uczestnikami tamtych wydarzeń. Dokładnie tak opracowanego materiału oczekuję, gdy siegam po reportaż. Chcę faktów, nie bajek. Ale pragnę też po lekturze się zatrzymać, zastanowić, przemyśleć... tym razem tych refleksji nie zabrało. Niektóre były absurdalne, jak choćby ta, że Knychała do samego końca miał pecha, bo nie zyskał takiej "sławy" jak Wampir z Zagłębia. Można zastanawiać się czy jego zbrodnie zainspirowały jakoś Joachima, powszechnie wiadomo, że uczestniczył w procesie Marchwickiego.
Wielu rzeczy nie dowiemy się już nigdy, ale to nie znaczy, że mamy przestać dociekać. Dzięki takim ludziom jak Przemysław Semczuk możemy sobie na to pozwolić, bo te rozważania są oparte na solidnych podstawach. Mam wrażenie, że autor odkrył w tej sprawie wszystko, co było do odkrycia, mimo że nie było to łatwe, choćby dlatego że niektóre tomy akt zaginęły.
Duże wrażenie zrobił też na mnie opis miejsc. Nie rozwleczony, ale rzeczowy i konkretny, sprawiający, że choć nigdy nie byłam na Śląsku, czułam się tam jak w domu. Autor nie tylko wybrał się tam, pisząc tę książkę, ale też studiował stare mapy, książki telefoniczne. Efekty tego można podziwiać w "Kryptonimie 'Frankenstein'".
Moje 9/10.

Świetnie napisana i wciągająca książka.

Świetnie napisana i wciągająca książka.

Literatura faktu... jednak lekko i przyjemnie napisana, niezmiernie interesująca, przeczytana jednym tchem... polecam każdemu kto interesuje się kryminalistyką...

Ciekawa historia, więc dobrze że została spisana dokładniej w książce. Ale ogólnie nie mam wielu słów, aby zrecenzować książkę. Więc nie wzbudziła wielu emocji, trochę podchodzę do niej neutralnie do tej pory. Ale przynajmniej mnie nie przestraszyła.

Pana Semczuka miałam okazję poznać i osobiście porozmawiać, toteż wiem, że jest osobą dociekliwą i staranną w poszukiwaniach materiału. Tym bardziej zdziwiła mnie literacka forma oddania faktów, byłam przekonana że to kolejny reportaż. Sprawa Knychały będzie zawsze się łączyć ze sprawą Marchwickiego, której echo zostało przedstawione na początku, płynnie przechodząc do nowej historii. Odświeżyłam sobie zatem kwestię domniemanego wampira i przeszłam do postaci która zawsze mnie bardzo interesowała. O Knychale pisałam między innymi w pracy licencjackiej. Książka ta jest o tyle niebezpieczna, że można poczuć sympatię do mordercy. Z jednej strony dobrze jest poznać jego ludzką twarz i przyczyny postępowania, z drugiej żal po ofiarach nigdy nie zostanie ugaszony i współczucie do mordercy nie powinno go całkowicie przykrywać. A ja może nie to że kibicowałam Joachimowi, ale podświadomie czułam, że potrafię go wytłumaczyć. Na pewno zmieniłabym narrację stając oko w oko z niedoszłą ofiarą czy rodziną zabitej. Trzeba na tej efekt bardzo uważać podczas lektury., zwłaszcza, że jest kilka momentów w jego życiu gdzie ewidentnie czytelnikowi żal "Achima", a wręcz można uznać że miał rację.

B.ciekawy opis "działań"jednego z kilku zburzonych na Śląsku

B.ciekawy opis "działań"jednego z kilku zburzonych na Śląsku

Jeszcze nie tak dawno nawet nie wiedziałam, że był ktoś taki jak Joachim Knychała. Pomimo tego, że pochodził on z Piekar Śląskich i większość czasu spędzał w Bytomiu m.in. na Placu Sikorskiego obserwując ludzi to mieliśmy miejsca wspólne. W którymś rozdziale jest wzmianka o tym, że Joachim przyjechał na Plac Alfreda, gdzie jechał przegubowy ogórek na linii 5. Joachim kupił w kiosku gazetę i oparł się o płot szkoły podstawowej nr 18, a następnie z budki telefonicznej wykonał telefon. Bywam tam codziennie i nie ma już kiosku, nie ma takich autobusów i nie ma telefonu, a nawet nie ma już szkoły podstawowej. W tym miejscu od wielu lat jest już liceum ogólnokształcące. Dziennie idąc z Placu Alfreda skręcam w ulice Leśną gdzie mieszkam. Joachim kiedyś też szedł tą drogą aż do ulicy Kasztanowej, gdzie napadł jedną z kobiet. Milicjanci połączyli sprawy ataków na kobiety i dziewczynki od 1974 r. i stwierdzili, że wszystkie ataki dokonywane były w pobliżu linii tramwajowej nr 6 i tak powstała grupa operacyjna „szóstka”. Joachim został zatrzymany podczas pogrzebu swojej szwagierki, którą sam zamordował. Został poddany badaniom na wariografie, wykonanym przez profesora Jana Widackiego. Profesor był zaskoczony, ponieważ Knychała bardzo silnie reagował na pytania kontrolne dotyczące innych zabójstw. Kłamał nie tylko w sprawie szwagierki, ale także odpowiadając na pytania krytyczne, czy kiedykolwiek w przeszłości zabił człowieka. Z czasem w czasie przesłuchań szczegółowo zaczął opowiadać o różnych morderstwach popełnionych w latach 70. Część z tych spraw już dawno była zamknięta i nikt ich nawet ze sobą nie łączył. Nie było wątpliwości, że Knychała to „Frankenstein”.

Dodaj cytat z książki Kryptonim „Frankenstein”