rozwińzwiń

Kryptonim „Frankenstein”

Okładka książki Kryptonim „Frankenstein” Przemysław Semczuk
Okładka książki Kryptonim „Frankenstein”
Przemysław Semczuk Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
W.A.B.
2017-09-13
2017-09-13
gwałt kara śmierci literatura polska nienawiść obsesja podwójna tożsamość profil psychologiczny zabójcy przestępca reportaż seryjny zabójca śledztwo zabójca zbrodnia

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni: Łaska Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Michał Fajbusiewicz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Marta Guzowska, Michał Kuźmiński, Katarzyna Puzyńska
Ocena 6,7
Opowiem ci o z... Katarzyna Bonda, Ig...
Okładka książki Zatoka świń Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski
Ocena 7,1
Zatoka świń Bożena Aksamit, Pio...
Okładka książki Zagadki kryminalne PRL Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Ocena 6,7
Zagadki krymin... Kazimierz Kunicki, ...
Okładka książki Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Ocena 7,0
Polskie Archiw... Piotr Litka, Bogdan...

Oficjalne recenzje i

Bo to złe kobiety były…

719 1 155

Znałam sprawę i wiedziałam jak zakończą się losy Joachima. Mimo to książka mi się podobała, bo poznałam kilka dodatkowych wątków. Sposób przedstawienia postaci przez autora był ciekawy. Problem na początku sprawiało mi rozszyfrowanie śląskiej gwary, ale po kolejnych stronach było coraz lepiej. Zdecydowanie polecam książkę dla osób, które chcą bliżej poznać historię - szczególnie w sposób, który nie jest typowym reportażem.

Ocena była by wyższa gdyby nie fabularyzowanie tej historii. Mimo to Panie Przemku świetna robota.

Dobrze, że nie zraziłam się do autora po przeczytaniu jego książki o wampirze z Zagłębia. Tę historię czyta się o wiele lepiej (a właściwie słucha w moim przypadku). Fabularyzowana opowieść o przerażającym Joachimie Knychale wzbudzą w człowieku wiele emocji, głównie tych złych. Nie rozumiem, jak takie potwory mogą powstawać... a tłumaczenia ciężkim dzieciństwem i pomówieniem o gwałt... porażka. Rozumiem, że przeżycia z dzieciństwa wpływają na nas, jednak główny bohater potrafił tworzyć poprawne relacje z kobietami - więc jak to było panie Knychała? Chyba szukał pan jakiegoś uzasadnienia dla swoich chorych zbrodni.
Ogromny plus za wstawianie informacji o Śląsku i użycie gwary. Pochodzę z Siemianowic Śląskich, znam większość miejsc, o których była mowa, więc książka ta była przerażającą, ale jakże fascynującą podróżą po Śląsku.

Szokująca, mocna i przerażająca. Lekko fabularyzowana historia śląskiego seryjnego mordercy Joachima Knychały.

Świetna powieść Semczuka. Ciemny, brudny klimat PRL’u z lat 70 wyczuwalny jest z książki na kilometr.

”Wiedzieć kto zabijał, to jak oglądać film od końca” – taką sentencją zaczyna się ta książka, acz w zupełności mnie to nie zraziło. Czytałem już książki, w których zabójca był znany od samego początku.

Wspomniana książka dotyczy niejakiego Joachima Knychały, czyli tzw. Wampira z Piekar Śląskich. Sam autor zaznacza, iż są to sfabularyzowane prawdziwe zdarzenia, bazujące na danych, zaczerpniętych z akt sprawy.

Mimo iż nie przeszkadzał mi fakt, że od początku było wiadomo, kto jest sprawcą zbrodni, konstrukcja tej książki niespecjalnie przypadła mi do gustu. Owszem, dialogi bazujące na etnolekcie śląskim brzmiały ciekawie, ukazując szczegółowo tamtejszą kulturę i mimo iż nie zawsze rozumiałem o co chodzi, odbieram to na plus. Jednak nad wyraz szczegółowe opisy komunikacji miejskiej na Śląsku wręcz mnie zanudzały. Jeszcze chwila i znałbym na pamięć rozkład jazdy tramwaju numer 6.

Korzystając z okazji pisania tejże recenzji, chciałbym publicznie zaapelować, że nie ma takiego słowa, jak „przekonywujące”. To tyle, jeżeli chodzi o moje czepialstwo na dziś. Czuję się też w obowiązku zaznaczyć, że Leszek Filipowicz zrobił mega robotę, jako lektor tego audiobooka. Naprawdę brzmiało to świetnie.

Jednym z końcowych etapów jest książki jest dialog seryjnego mordercy, który przyznaję się żonie do zbrodni, które popełnił. Te wyznania były tak straszne i groteskowe jednocześnie, że musiałem wręcz zrobić drobną pauzę, aby to przetworzyć w głowie.

Reasumując, Kryptonim Frankenstein to ciekawa historia, jednak zupełnie nie trafia do mnie konstrukcja tej #książki. Niestety przytłoczyła mnie ona. Trzeba jednak oddać autorowi naprawdę rzetelne podejście do tematu. Doceniam i jeszcze kiedyś sięgnę po coś, spod jego pióra.

Śląska rewelacja. Milicja łapie wampirów. Ale te opisy PRL-owskiej rzeczywistości na Górnym Śląsku jakbym się przeniósł wehikułem czasu plus rewelacyjny głos lektora /plusik więcej/ - słuchane w audiobooku.

O twórczości Przemysława Semczuka słyszałam dużo i to dużo dobrego. Po zapoznaniu się z książką "Kryptonim 'Frankenstein'" muszę przystać, że w tych zachwytach nie było przesady. Choć już na początku zostało podkreślone, że to fabularyzowany reportaż, to bije z niego prawda. Czułam się tak jakby autor zabrał mnie w podróż w czasie i przestrzeni, jakbym towarzyszyła Knychale w jego morderczej drodze. Wstrząsające, przerażające, przenikające do szpiku kości. I wydarzyło się naprawdę.
Joachim Knychała nie miał łatwego życia. Opuszczony przez ojca, wychowany przez babkę, która gardziła nim tylko dlatego, że miał polskie geny. Matka była ciągle w pracy, a gdy już wracała do domu, to i tak nie wierzyła w jego wyjaśnienia. Czy w jego dzieciństwie należy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego zabijał? Nie wiem. I Przemysław Semczuk też tego nie wie. Nie gdyba, nie snuje teorii, nie próbuje dopasować niektórych elementów układanki na siłę. Po prostu dokumentuje, wykorzystuje akta, pamiętniki Knychały, rozmawia z uczestnikami tamtych wydarzeń. Dokładnie tak opracowanego materiału oczekuję, gdy siegam po reportaż. Chcę faktów, nie bajek. Ale pragnę też po lekturze się zatrzymać, zastanowić, przemyśleć... tym razem tych refleksji nie zabrało. Niektóre były absurdalne, jak choćby ta, że Knychała do samego końca miał pecha, bo nie zyskał takiej "sławy" jak Wampir z Zagłębia. Można zastanawiać się czy jego zbrodnie zainspirowały jakoś Joachima, powszechnie wiadomo, że uczestniczył w procesie Marchwickiego.
Wielu rzeczy nie dowiemy się już nigdy, ale to nie znaczy, że mamy przestać dociekać. Dzięki takim ludziom jak Przemysław Semczuk możemy sobie na to pozwolić, bo te rozważania są oparte na solidnych podstawach. Mam wrażenie, że autor odkrył w tej sprawie wszystko, co było do odkrycia, mimo że nie było to łatwe, choćby dlatego że niektóre tomy akt zaginęły.
Duże wrażenie zrobił też na mnie opis miejsc. Nie rozwleczony, ale rzeczowy i konkretny, sprawiający, że choć nigdy nie byłam na Śląsku, czułam się tam jak w domu. Autor nie tylko wybrał się tam, pisząc tę książkę, ale też studiował stare mapy, książki telefoniczne. Efekty tego można podziwiać w "Kryptonimie 'Frankenstein'".
Moje 9/10.

Bardzo dobra książka. Z jednej strony dokument, z drugiej świetna fabuła. Chociaż wiadomo jaki finał ma cała historia to czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem.

Świetnie oddany klimat!

Świetnie oddany klimat!