Zrozumieć zbrodnię

reportaż
Rebis
2019-06-04
2019-06-04

Uważam, że książka jest bardzo dobra. To głównie rozmowa dziennikarki z bardzo doświadczonym biegłym psychiatrą. Niesamowite jak z pozoru łagodni i przykładni obywatele potrafią okazać się zbrodniarzami. Według mnie bardzo ciekawa lektura.

Bardzo dobra książka, naprawdę warto

Bardzo dobra książka, naprawdę warto

Znudziła mnie ta książka. Może dlatego, że nie jestem specjalnie zainteresowana zrozumieniem zbrodni, a może przez to, że psychiatrzy raczej nie są łatwymi rozmówcami. Mam wrażenie, że pan Pobocha jest hamulcowym tej rozmowy, powtarza się, ślizga po powierzchni tematów, jakby sam nie był przekonany do projektu, w który się zaangażował. Ale kto zrozumie psychiatrę, szczególnie z tak długim i trudnym zawodowym doświadczeniem... Psychiatrzy noszą w sobie taki swoisty 'smutek grabarza' i to by mnie bardziej interesowało, niż grzebanie w umysłach zbrodniarzy.
Książka w moim czytelniczym życiu przypadkowa i mało istotna.

Są lepsze i gorsze momenty, ale początkowe rozdziały są świetne!

Są lepsze i gorsze momenty, ale początkowe rozdziały są świetne!

Każdy z nas wiele razy zadawał sobie pytanie - dlaczego ludzie zabijają, mordują, okaleczają innych?
Wiele zbrodni jest w afekcie, pod wpływem chwili, pod wpływem alkoholu bądź narkotykòw. Te nam trochę łatwiej pojąć rozumem. Ale działania seryjnych mordercòw,to już odrębna kwestia. Pani Ewa Ornacka rozmawia z biegłym psychiatrą sądowym,ktòry często wystawia opinie na temat sprawców, a te opinie są niekiedy wiążące i na ich podstawie, sąd nakłada wyrok.
"Są ludzie,ktòrzy potrafią zagłębić się w nawet najbardziej mroczną psychikę człowieka i naukowo ją zinterpretować. Mowa o biegłych sądowych z zakresu psychiatrii. [...]Od nich zależy los przestępcòw. Wprawdzie na człym świecie,to sądy ogłaszają wyroki,ale w rzeczywistości właśnie biegli decydują, co stanie się że sprawcą:czy trafi do szpitala psychiatrycznego, więzienia czy do celi śmierci"

Dr Pobocha jest biegłym sądowym z 40-letnim stażem w pracy z przestępcami. Autorka rozmawia z nim o przypadkach drastycznych i wzbudzających dyskusję opinii publicznej. Doktor w sposób przystępny, opierając się na konkretnych przypadkach, próbuje przybliżyć motywy i zwyrodnienia psychiczne zbrodniarzy.
Mnie osobiście bardzo zainteresowała kwestia tzw. samobójstw rozszerzonych, ktòra najczęściej dotyczy rodzicòw. Podobało mi się,że biegły nazywa rzeczy po imieniu - to są zabòjstwa, jakakolwiek była ich przyczyna i stan psychiczny sprawcòw.

Warto przeczytać,jeśli interesuje Was ten temat. Wiele się dowiedziałam z tej lektury. O sprawcach symulantach, ktòrzy doskonale wiedzą,że mając zdiagnozowaną chorobę psychiczną, trafią do szpitala a nie do więzienia. To dość powszechne działanie w sprawach, dotyczących zbrodni mafijnych. Praca biegłego to ogromna odpowiedzialność, o ktòrej dr Pobocha często wspomina. Ma świadomość,że od jego opinii zależy życie ludzkie i dlatego jest bardzo skrupulatny w badaniu sprawcy.
7/10
atena1wspak
@dom_wydawniczy_rebis

Trochę czego innego się po tej książce spodziewałem... Ja się spodziewałem bardziej czegoś w stylu "Efektu Lucyfera", czyli dlaczego zwykli ludzie popełniają zbrodnię (tak, wiem że już parę takich czytałem ale mi nie dość tego tematu ;) ),a to jest bardziej dlaczego zaburzeni ludzie popełniają zbrodnię - czyli zupełnie inne ujęcie. A nawet jest tu sporo o symulantach (co było dla mnie raczej nudne). Najlepszy rozdział (i chyba jedyny, który naprawdę mi się podobał),to ten o samobójstwach rozszerzonych czyli np. dlaczego rodzic popełniający samobójstwo próbuje najpierw zabić dziecko/dzieci, a potem siebie - myślę, że spojrzałem na sprawę inaczej i jest to teraz dla mnie zrozumiałe.
Jednak cała reszta książki była dla mnie nawet nudnawa... to nie jest zła książka ale no ja jednak oczekuję czegoś innego.

(czytana/słuchana: 5-6.07.2023, Legimi)
3+/5 [6/10]

W skrócie mogę tę książkę określić jako szybki przegląd zaburzeń i chorób psychicznych, które prowadzą do zbrodni. Przyglądamy się jak prawdziwe zaburzenie rozpoznać, a jak wiele osób, przestępców tylko je udaje. Zaczynamy od tematów najmniej wstrząsających, czyli po prostu kradzieży i czegoś, co czasem jest z nią mylone, czyli automatyzmu. Potem już robi się poważnie: depresja, samobójstwa rozszerzone, psychozy i schizofrenia, aż w końcu manipulacja i seryjne zbrodnie popełniane przez psychopatów. Każde zagadnienie ma osobny rozdział, a część z nich, jak w przypadku psychopatii, zajmuje nawet kilka. Głównym trzonem każdego rozdziału są pytania autorki i odpowiedzi psychiatry, jest też oczywiście kilka słów wstępu autorki, a także fragmenty cytowane z artykułów prasowych. Bo każde z tych zagadnień omawiane jest na przykładzie, o którym było w Polsce swego czasu głośno. Pomiędzy pytaniami możemy przyjrzeć się też kondycji sądowej psychiatrii w Polsce, tego jak to działa przy procesach, jak oskarżeni są skazywani. Pobocha podkreśla, że psychiatria to ciężka dziedzina, bo wnioski jakie lekarze mogą wyciągać, opierają się tylko na obserwacji i tym, co mówi sam chory. A to często prowadzi do błędów. Mówi też szczerze, że nieraz tragedie, do których dochodzi, są wynikiem braku reakcji lekarzy czy sędziów w czasie, kiedy można było jeszcze coś z tym zrobić. To lektura przede wszystkim dla tych, których takie zagadnienia ciekawią, ale dopiero zaczynają zgłębiać temat. Oceniam 7/10, więcej napisałam tu: https://www.kryminalnatalerzu.pl/2023/06/zrozumiec-zbrodnie-ewa-ornacka.html

Miłośników literatury kryminalnej zawsze ciekawi to, skąd się bierze zbrodnia, dlaczego do ludzkich tragedii popełnianych przez drugiego człowieka, przez nasz własny gatunek dochodzi. I Ewa Ornacka wraz z doktorem psychiatrii i prawdopodobnie najpopularniejszym biegłym sądowym w naszym kraju Jerzym Pobochą przyglądają się temu zagadnieniu w reportażu „Zrozumieć zbrodnię”....

Jeśli fascynuje Was ludzka psychika ale też jak niektórzy groźni przestępcy unikają kary, to zapraszam Was do przeczytania książki Ewy Ornackiej #zrozumiećzbrodnię.
#ewaornacka oddaje w ręce czytelnika pozycję, która jest zapisem jej wywiadu z dr Jerzym Pobochem- lekarzem psychiatrii i biegłym sądowym w wielu medialnych sprawach w Polsce.
Mnie osobiście fascynuje nasz mózg i nasza psychika i jak czasami z pozoru normalne osoby, nasi sąsiedzi, a nawet znajomi są zdolni do zbrodni.
Dlaczego?
Jak to się dzieje, że kochająca matka, ojciec czy syn zmienia się w bestię?
Jakie choroby psychiczne są najbardziej niebezpieczne?
Kiedy możemy mówić o osobowości psychopatycznej?
Dlaczego tak łatwo w Polsce osoba w pełni władz umysłowych jest w stanie trafić do szpitala psychiatrycznego zamiast do więzienia?
Czy psychopaci zawsze zabijają, a może to zwykłe osoby które żyją wokół nas i potrafią nami manipulować?
Doktor Jerzy Poboch odkrywa przed nami tajniki naszej psychiki i najczęściej spotykanych chorób psychicznych, które mogą stanowić zagrożenie dla osoby chorej oraz jej najbliższego otoczenia.
Co zrobić by nie stać się ofiarą osoby chorej?
Jak można poprawić system, żeby lepiej chronić obywateli?
Fascynująca i niesamowicie interesująca książka, którą dosłownie pochłonęłam w jeden wieczór. To literatura faktu, która nie tylko poszerza zakres naszej wiedzy z zakresu psychologii i psychiatrii, ale też uświadamia jak często zbyt łatwo ufamy innym i przez to tracimy czujność.

Mnie osobiście fascynuje nasz mózg...

W książce problemy związane ze zbrodnią i ich rozwiązania przedstawiono w sposób skrótowy i uproszczony zapewne dlatego, że jest to reportaż dla masowego czytelnika. Na podstawie tego tekstu rozumiemy, że przestępcy, w tym złodzieje i mordercy, nie chcą iść do więzienia, więc często symulują chorobę psychiczną. Najlepiej wychodzi im depresja i schizofrenia. Jeśli się uda ta sztuka oszustwa, to unikają kary. Gra warta świeczki. Także znaczna część reportażu to historie symulowania chorób psychicznych i lekarzy którzy wydają korzystne dla nich orzeczenia, bo zostali skutecznie wprowadzenie w błąd albo.... przekupieni. Rozumiemy też, że zbrodni dokonują prawdziwi schizofrenicy, którzy słyszą głosy i widzą nieistniejące potwory. Rozumiemy, również, że z atakiem chorego trzeba się liczyć, ale raczej nie można przewidzieć kiedy nastąpi. Chorobowe zmiany w mózgu zmieniają ludzkie zachowania. Wpływają na moralność, empatię i rozróżnianie zła i dobra. Uszkodzenia mózgu sprawiają, że ludzie stają się bardziej agresywni i statystycznie częściej trafiają do więzienia. U psychopatów obserwuje się defekt uczuciowości wyższej. Autorzy tłumaczą w jaki sposób ocenia się winę przestępcy, od czego ona zależy i jak związana jest z nią kara. Autorka wspomniała o automatyzmie. Zabrakło mi przykładów na takie automatyczne zachowania. U mnie to zapewne kradzież długopisów. Podpisuję druk i chowam długopis do torebki, chyba ze jest na sprężynce i się nie daje 🤣 Wtedy jakbym się ocknęła. Przepraszam i wychodzę zawstydzona. Ludzki umysł to obszar wciąż nieodgadniony. Istnieją zaburzenia tożsamości, w tym osobowość mnoga- wieloraka, histeria. Schizofrenik ma świadomość głosów w głowie. Istnieje samobójstwo rozszerzone. Sporo tego. Jak to zrozumieć? Chyba najpierw trzeba poznać. Obok wypowiedzi autorów można zapoznać się z fragmentami artykułów zamieszczanych w czasopismach i gazetach co urozmaica treść książki. Ewa Ornacka i Jerzy Pobocha rozmawiają na trudne tematy związane ze zbrodnią uogólniając temat i upraszczając go na potrzeby czytelnika któremu , podejrzewam, została książka dedykowana, to jest zwykłego czytelnika bez przygotowania teoretycznego, które dają kierunkowe studia. Książkę polecam. Przybliża ona problem zbrodni, choroby psychicznej, warunków szpitali psychiatrycznych i więzień oraz opisuje proces diagnozowania przestępcy pod katem zdrowia psychicznego.
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Rebis.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

To moje kolejne spotkanie z książką Pani Ewy Ornackiej-udane bardzo📖📘😊
Tym razem dziennikarka śledcza przeprowadza wywiad ze znanym, cenionym polskim psychiatrą sądowym Jerzym Pobochą👨‍⚕️
Nakreślają mechanizmy zbrodni.
"Ludzki umysł to jedna z największych zagadek, lecz nawet niepojęte zachowania mają swoje wytłumaczenia".
Pan doktor na podstawie przykładów z długoletniej pracy z ludźmi borykającymi się z chorobami psychicznymi, udowadnia, że nie zawsze wina leży po stronie pacjenta.
Tak jest, np. ze schizofrenikami.
"Niesprawiedliwe i krzywdzące byłoby postrzeganie wszystkich schizofreników jako potencjalnych zabójców, wśród nich zdarzają się bowiem osoby o wielu talentach, niegroźne dla innych".
Z ciekawych pytań:
Czym jest w psychiatrii sądowej zagadnienie automatyzmu?
Co siedzi w głowie samobójcy i dlaczego zabija bliskie sercu osoby?
Jaka rolę odgrywa układ "nagrody osobowości" w mózgu?
Jak psychopata potrafi manipulować partnerem?
Co to takiego: trichotillomania, czy dromomania?
Na te i inne wyjaśnienia zagadnień, zapraszam już do lektury książki📖📗

To moje kolejne spotkanie z książką Pani Ewy Ornackiej-udane bardzo📖📘😊
Nakreślają mechanizmy zbrodni.
Pan doktor na podstawie przykładów z długoletniej...

• Literatura faktu

Ewa Ornacka Zrozumieć zbrodnię Zobacz więcej