Śliwa z cieniem jak nóż

Okładka książki Śliwa z cieniem jak nóż Branko Letić
Okładka książki Śliwa z cieniem jak nóż
Branko Letić Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
Śljiva sa nož-sjenkom
Państwowy Instytut Wydawniczy
1975-01-01
1975-01-01
Elżbieta Kwaśniewska

Bardzo słowiańska rzecz. Dokument z ginącego świata. Taka w wielkim skrócie i przybliżeniu bałkańska "Sprawa się rypła".

182/180/2022
To ci folklor przaśny. Bzykają się każdy z każdym, biją się ("odciągnął Adasza od matki, sklął go od ostatnich, że ją bije przed obcym człowiekiem") i sobie ubliżają. A przynajmniej tak to wygląda w oczach narratora, starego zgorzkniałego dziadka. Język ma ten dziadek bardzo soczysty. Tak sobie pomyślałam, że mogliby nasi rządzący sobie poczytać. Jakby te wszystkie bluzgi zobaczyli, może by przyszło im do głowy, że oni zachowują się bardzo podobnie. I by może powściągnęli swoje rozszalałe języki.
Nie spodziewajcie się opowieści ze wstępem, rozwinięciem i zakończeniem. Są to wspomnienia pokręconego umysłu, postacie z całej wsi miotają się w tej historii jak szkiełka w kalejdoskopie... A tytułowa śliwa? Młoda śliwa, trzeba doprecyzować. Pełni rolę wiejskiego rynku. Wszyscy pod nią siadują i mielą ozorami. Do czasu aż poszła pod topór i na przerób.
"A Żarina rzeczywiście trudno namówić, by coś ukradł! Akurat, tyle co zmusić żabę, by skoczyła w wodę." (zresztą porównania do żab pojawiają się nader często)
"(...) a wieś, jak wiecie, skłóciłaby oboje oczu w głowie, gdyby między nimi nie było nosa, wieś robi z igły widły."
"Nawet jakbyś na plecy upadł, złamałbyś sobie kuśkę."
"Nie pocałowałabym cię ani przez dziewięć prześcieradeł."

182/180/2022

• Może kiedyś 🐡
  • LITERATURA EUROPEJSKA
  • CZEKA W KOLEJCE, MUSZĘ PRZECZYTAĆ
  • KLUB INTERESUJĄCEJ KSIĄŻKI
  • Dookoła świata (w ciemno z biblioteki)
  • BIBLIOTEKA CZYTNIK INKBOOK - SPRĘŻYNKA
  • Klub Interesującej Książki
  • KARTA PAMIĘCI SD

Dodaj cytat z książki Śliwa z cieniem jak nóż