Chudszy

Okładka książki Chudszy
Richard Bachman Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska, Prószyński i S-ka Seria: Kolekcja Mistrza Grozy horror
horror
2012-01-01
Robert P. Lipski

Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Talizman Stephen King, Peter...

Nie spodziewałam się takiego zakończenia. Do tego ubawiły mnie żarty Kinga z Kinga. Myślę, że tą książką przekonałam się do jego twórczości.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bylo wszystko co potrzeba dobrej ksiazce. Szybko zwiezle na temat - zadnego przeciagania czy zapychaczy. Takiego Kinga to ja lubie :)

Zamysł historii sam w sobie ciekawy jednak zabrakło tutaj głębszego wejścia w świat kultury Romów, nie mamy też okazji poznać bliżej postaci innych bohaterów tej jednowątkowej powieści, ponieważ od samego początku ma się styczność tylko z tym głównym, Billym Halleckiem, i właściwie przez całą tą powieściową narrację jesteśmy "przyklejeni" tylko do niego. Reszta postaci mało wyrazista i właściwe "uszła w tłoku" z wyjątkiem Ginelliego, będącą tutaj jedyną i chyba najciekawszą postacią "z pazurem".

Mimo przewidywalności tej stricte 'kingowskiej" fabuły, zakończenie zaskakuje choć po końcowych "sennych majakach" Billy'ego można było wysnuć przypuszczenie o zakończeniu historii w taki sposób. Ja nie wysnułam - za bardzo skupiłam się na fabule do momentu, dopóki nie poznałam zakończenia, a te nie dość, że pozostawia czytelnikowi pole do wyobraźni, to jeszcze "smakuje" jak finałowy, cygański placek z truskawkami czyli- wybornie!

Nie miałam dość wygórowanych oczekiwań co do tej lektury, jednak po przeczytaniu kilku początkowych stron nabrałam podejrzeń, że będzie to niezwykle ciekawa i pełna napięć historia głównego bohatera, który w wyniku nieszczęśliwego splotu wydarzeń podejmuje próbę zdjęcia z siebie klątwy rzuconej przez starego Cygana, będącą główną przyczyną szybkiej utraty kilogramów....

Jeśli któraś książka Kinga zasługuje na miano tak złej, że aż dobrej, to z pewnością "Chudszy". Oparty na kuriozalnym pomyśle, przeładowany rasistowskimi stereotypami o Romach, jednocześnie silący się na przesłanie o niesprawiedliwości społecznej i niemoralności idącej w parze z władzą i pieniędzmi - "Chudszy" to urocza ciekawostka dla stałych czytelników Kinga.

Bardzo przyjemna książka, którą szybko się czyta. Ciekawy pomysł, intryguje czytelnika już od pierwszych stron. Zakończenie jest genialne, zapada w pamięć.

Przyzwoita literatura, w porywach dobra. Nie jest to coś, co będę pamiętał latami. Końcówka mega przewidywalna jeśli choć częściowo zna się twórczość Kinga.
Tak czy inaczej napisać powieść z tak prostego konceptu jak cygańska klątwa to jest coś warte odnotowania. Jedyne, co mi tu zgrzytało dość mocno to sposób poradzenia sobie z tą klątwą.
Jak na thriller/horror to momentów grozy jest tu bardzo mało. A szkoda.

Jak na thriller/horror to...

Billy Halleck jest otyłym prawnikiem, który całkiem nieźle radzi sobie w życiu. Ma kochającą żonę, nastoletnią córkę, ładny dom, sytuowaną pracę, porządne koneksje i duuuży apetyt. Pewnego dnia, zabawiając się z żoną w samochodzie w trakcie jazdy zabija starą cygankę. Dzięki koneksjom i znajomością wychodzi na wolność bez wyroku, a przed budynkiem sądu, w twarz dotyka go stary Cygan szepcząc chudszy.

Billy z dnia na dzień zaczyna tracić na wadze i co gorsza proces ten ani nie zwalnia, ani nie ma zamiaru przestać, pomimo, że Billy je cały czas tyle samo co wtedy kiedy ważył sto dwadzieścia kilo.

Postanawia on odnaleźć starego Cygana i zmusić go do zdjęcia klątwy. Tylko czy mu się to uda? Czy może wcześniej zniknie wraz z mocniejszym porywem wiatru?

Klasyczna Bachmanowsko-Kingowa książka, chociaż w tym wypadku akcja jest bardziej dynamiczna. Tutaj historia, tak powolnie i dokładnie snuta przez Kinga w innych jego książkach, pędzi niczym cyferki na wadze elektronicznej. Główny bohater zaś, to człowiek nieustępliwy, nie poddający się w zaistniałych okolicznościach. To właśnie warto z tej książki wyciągnąć: cokolwiek by się nie działo, jakkolwiek źle by nie było – nigdy nie należy się poddawać i iść na łatwiznę!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Odświeżona po latach, jeszcze do niej wrócę.

Odświeżona po latach, jeszcze do niej wrócę.

Pierwszy raz, tak bardzo cieszyłam się, że skończyłam książkę. Uwielbiam książki Kinga, ale tej zdecydowanie nie polecę, chyba że nie możecie zasnąć bo ona zdecydowanie was uśpi.

Stary dobry Stefan.

Doskonały portret psychologiczny głównego bohatera to jedno ale mnie zachwyciła nieuchwytna nutka tajemnicy związanej z Cyganami. Czuć w niej, że ta książka ma już prawie 40 lat - dziś świat o nich zapomniał, nikogo nie interesują, a na pewno nikt nie wierzy już w to, że mogą władać magią...

Mimo, że obecnie życie jest o wiele łatwiejsze niż w 80. czy 90. latach to jednak z nostalgią wspominam dzieciństwo i wiarę we właśnie tego typu historie rodem z "Archiwum X" :) Miło, że dzięki dawnej prozie Kinga mogę się na chwilę przenieść w czasie.

Polecam!

Stary dobry Stefan.

Mimo, że obecnie życie jest o wiele łatwiejsze niż w 80. czy...