Ostatni bastion Barta Dawesa

1981-01-01
Maciejka Mazan
Ostatni Bastion Bart Dawes King Bachman Powieść

Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...
Okładka książki Mroczna Wieża: Długa droga do domu Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...

Nie sądziłem, że ta książka będzie mi się tak podobała i że ruszy mnie emocjonalnie... a jednak. Książka dla facetów na granicy kryzysu wieku średniego, takich którzy czują, że wszystkie najważniejsze życiowe wybory mają już za sobą.

Zdecydowanie najlepsza w tej książce była jej końcówka. Natomiast przez większą część książki nie potrafiłam zrozumieć postępowania głównego bohatera. Niby wiem, że miał swoje powody, by robić to, co robił, a z drugiej wydawało mi się to mocno bezsensowne.

Czytelnik od początku wie, do czego zmierza fabuła i jakie będzie jej zakończenie. Moim zdaniem to celowy zabieg. Krótka lektura, poruszająca problemy społeczne i zmartwienia przeciętnego człowieka, który próbuje znaleźć dla siebie miejsce w świecie. Nie wydmuszka, nie epopeja.

Książka przedstawia faceta, który zmuszony jest na własną rękę walczyć z miastem. Postać bohatera pokazuje nam, że jedyne na kogo możemy liczyć to na siebie.

Książka mimo wszystko wydaje mi się lekką kopią książki, którą napisał również King, a dokładnie chodzi o Blaze'a.

Warto zwrócić uwagę, że mimo iż w książce dzieje się mało, to w głowie głównego bohatera dzieje się masę rzeczy. Warto spojrzeć od tej strony.

Duże zaskoczenie, książka mnie wciągnęła pomimo tego, że nie dzieje się w niej za dużo. Właściwie można by ją określić jako nudnawą, cała akcja zmierza w kierunku, o którym od początku już wiemy. Mamy okazję poznać psychikę czy myśli tytułowego bohatera Barta, co było ciekawym doświadczeniem. Książka na poszczególnych etapach skupia się nieco na czym innym. Zakończenie niewątpliwie było w pewnym stopniu ciekawe, chociaż dało się je przewidzieć. Styl pisania Kinga zdecydowanie nie będzie dla każdego, tak samo jak i ta książka nie każdemu się spodoba.

Jedna z pierwszych książek Stephena Kinga słusznie wydana pod pseudonimem dzięki jego ilorazowi inteligencji albo doradztwu wydawniczemu, rodzaj wydruku próbnego czy poligonu treningowego, przedstawia psychologię bohatera, który za sprawą stresu (oraz alkoholu) popadł w schizofrenię i swoiste rozdwojenie jaźni, nabywając psychopatyczną, doradzającą mu słusznie niczym diabelskie podszepty część osobowości. Jego życie się sypie, niemniej mógłby je sobie jeszcze ułożyć, ale przywiązał się bardzo do swojego domu i nie mógł pogodzić ze strukturalizmem państwowym, chcącym przerzucić autostradę przez tę posesję. Takie sytuacje zdarzają się w rzeczywistości. Kobieta w Japonii uparła się i wybudowano wokół jej domu rondo, w Polsce niszczy się gospodarstwa rolne planując obwodnice, to samo zresztą spotkało jeden z parków narodowych i stacjonujące tam żaby. Czuć może ociupinkę grafomanii w niektórych porównaniach Bachmana i dziennikarską pieczołowitość wciśniętą z notatek trochę na siłę, gdy omawia szczegółowo, jakie decyzje zostały powzięte przez który urząd, dotyczące zmiany nazwy ulicy czy innego planu zagospodarowania przestrzennego w którym roku i chociaż to realistyczne, jednak zbędne. Trochę śmieszy nazywanie postaci popularnymi produktami: Johny Walker, Maxwell House, to nazbyt oczywiste i sprawia wrażenie literackiego nastolatka. Jednocześnie książka dobrze przenosi do Stanów lat siedemdziesiątych, notabene nie różniących się tak bardzo od dzisiejszej Polski oprócz tego, że każdy szajbus mógł dostać na zeszyt armatę. Stephen King jest bardzo wyczulony na aurę i atmosferę miejsc, co widać w jego późniejszych książkach, niejednokrotnie przenoszących nas do planu duchowego lub odnoszących się niejako do innego wymiaru czasoprzestrzeni. King zwraca uwagę na znieczulicę i próbuje, także trochę śmiesznymi wtrąceniami jak omdlenie dziewczyny z innego stanu po przeczytaniu gazety, przywołać nieliczne przypadki empatii. Trochę zmagamy się z tą empatią w perspektywie bohaterów. W zakończeniu nagradzającym film dokumentalny podobny do dzisiejszej Uwagi czymś w rodzaju dziennikarskich Oscarów czuć delikatną naiwność. Zresztą warto zwrócić uwagę na wszystkie postacie poboczne, bo niemal każda okazuje się w jakiś sposób istotna dla fabuły lub związana z emocjonalnymi zwrotami akcji. To ciekawa książka dla fanów autora, a dzisiejsi podobne szczegóły wplatają nieraz bez szczególnego powodu i chyba tylko dla samego rozbudowania treści: czytając tę książkę, otworzyłem jakąś nowszą i pierwsze co natrafiłem to rozmowa o problematyce harmonogramu zmian pracowniczych jakiegoś oddziału medycznego wprowadzona tylko po to, by wyjaśnić, dlaczego jeden z bohaterów czuje się przemęczony. Emocje jak na grzybach, przypominało to w istocie programy paradokumentalne. Osobiście opisałbym sytuację słowami: "za dużo, kurwa, pracuję, bo jest mało ludzi przez to pieprzone skąpstwo, nieludzki zapierdol i zwalanie wszystkiego na pojebaną inflację". Proza życia nie zawsze jest jednak "fabularna", a początkujący King przejawił swój talent w sposób dość przekonywujący dla wydawnictwa, czym dał sobie szansę rozwinięcia warsztatu literackiego w kierunku pomimo wszystko atrakcyjnym dla czytelnika

Podoba mi się wnikliwe studium psychologiczne głównego bohatera. Czyta się z ciekawością.

Takie 6,5. Książka trochę za długo zmierza do celu który jaki jest wiadomo od początku.

Po lekturze "Marzen i koszmarów" przyszła kolej na "Ostatni bastion Barta Dawesa". Jest to opowieść o stracie wszystkiego, co się kocha. Najgorsze jest to, że Bartowi chcieli zabrać nawet wspomnienia, na co nie mógł sobie pozwolić. Pokazuje ona, jak człowiek zagoniony w róg, próbuje się bronić i walczy ze wszystkimi. Polecam, szybko i przyjemnie się czyta.

Wahałam się nad oceną 6 i 7, bo nie jest to najlepsze dzieło Króla, które miałam w ręce, ale i tak czytało mi się bardzo dobrze. Sparzona kilkukrotnie pracami współczesnych tłumaczy, tutaj pokiwałam z uznaniem głową. Świetna robota!

Zauważyłam, że tę książkę wrzucono na LC co najmniej do kilku kategorii, w tym do horroru (inne wydanie). Nie wiem, czym się kierowała osoba wrzucająca, ale radzę się przewietrzyć. Po mojemu to thriller, a nawet powieść psychologiczna, bo mało się dzieje, ale głównemu bohaterowi w głowie harcuje stado chomików.

Jeśli chodzi o fabułę, to historia o upadku człowieka. Upadku pod każdym względem, bo tytułowy Bart Dawes po kolei traci wszystko włącznie z rozumem. Czekałam na to, co było nakreślone już na pierwszych stronach.

Wolałabym, żeby autor rozszerzył kilka wątków, żeby było jeszcze bardziej psychologicznie. Brzmi nudno? Bynajmniej, po prostu nie byłoby to to, do czego przyzwyczaił czytelników.

• Stephen King
  • King