Blaze

Data 1. wydania:
2007-06-12
Michał Juszkiewicz
Blaze Horror Strach Porwanie Pościg King

Teraźniejszość i przeszłość mieszają się, ale jedna bez drugiej istnieć nie może. Blaze to człowiek prosty, skrzywdzony przez życie i będziemy mu współczuć, przez chwilę się pogniewamy, by następnie się odrobinę wzruszyć. Całkiem zgrabna historia życia człowieka, który powinien dostać od życia więcej, a nie taki los. Fabuła, dialogi oraz bohaterowie są w punkt. Jest też smaczek od Kinga, bo bez tego nie można się obejść. Polecam, bardzo szybko się czytało i ciężko było się oderwać.

"Głupota to więzienie, z którego nigdy się nie wychodzi. Nie ma zwolnień za dobre sprawowanie, każdy kibluje tam na dożywociu"

"Blaze", to jedna z kilku bardzo wczesnych książek napisanych przez Stephena Kinga, kiedy jeszcze pisał pod pseudonimem Richard Bachman. Sam autor, nie ma zbyt dobrego zdania o tej książce, jak twierdzi, a właściwie ostrzega potencjalnego czytelnika, jest to powieść "z szuflady", jest poprawiona, odkurzona, jednak przeleżała w szufladzie sporo czasu i trzeba o tym wiedzieć i pamiętać zabierając się za jej czytanie. King napisał ją kiedy miał 25 lat i razem z żoną i dwójką dzieci mieszkał w przyczepie kempingowej i nie przelewało im się.

Jednak moim zdaniem, w którym, jak widzę po opiniach innych czytelników, nie jestem odosobniona, jest to naprawdę dobra książka. Chociaż zupełnie inna niż większość dorobku literackiego mistrza Kinga. Opowiada ona historię człowieka, na którego los wypiął się niemal od początku, a na pewno od śmierci matki, kiedy to Clayton Blaisdell, zwany później "Blaze" miał kilka lat. Został z ojcem i to był początek tego wszystkiego, co później go spotkało i do czego doprowadziło.

To też jednak z tych książek, wołających do czytelnika "hej, stary, zobacz, to, że coś wygląda właśnie tak, a nie inaczej, nie znaczy, że takie jest naprawdę. Wszystko jest kwestią interpretacji, a tę, jak wiadomo, każdy ma swoją." Ja również uplasowałam się w gronie tych, którzy kibicowali temu wielkoludowi z dziurą w głowie i o "małym rozumku" i bardzo chciałam, by ta historia zakończyła się inaczej, jednak jednocześnie wiedziałam, że nie może się skończyć inaczej...

Polecam tę pozycję, tę gorzką historię, wykreowaną przez Króla, ale pamiętajcie, że epitet "matoł", nie zawsze znaczy to samo dla wszystkich, bo

"To właśnie jest przekleństwo matołów: rozpacz zawsze dopada ich znienacka, bo nigdy nie pamiętają o ważnych rzeczach. Tylko pierdoły trzymają im się głowy."

Książka napisana bardzo dobrym językiem, przez co czyta ją się raz dwa.

Tytułowy bohater został wykreowany na postać lekką głupią, która nie do końca jest w stanie sobie poradzić. Dzięki temu, mam wrażenie że my jako czytelnicy współczujemy głównemu bohaterowi, mimo tego jakie czyny robi, co moim zdaniem było plusem, gdyż autor był w stanie wywrzeć na mnie te emocje.

Fabuła jest dość nudna, a przynajmniej taka się wdaje być, natomiast niż bardziej mylnego, w rzeczywistości ta prostota skradła moje serce. Mamy mało bohaterów, a jednak się nie nudzimy, akcja toczy się też dobrym tempem. Zakończenie mi się podobało bardzo, wszystkie wątki są domknięte, a to duży plus.

Zdecydowanie polecam przeczytać, bo książka jest prosta, ale jednak skrada serce czytelnika. Dodatkowo wyróżnia się na tle innych, przez co na pewno zostanie w mojej głowie na długi czas.

Książka napisana bardzo dobrym językiem, przez co czyta ją się raz dwa.

Kawał dobrej literatury.Faktycznie trochę kojarzy się z ;Myszy i ludzie ;J.Steinbecka ale to nie zarzut ale pochwała.

Nie jest to zła książka, ale mało w niej Kinga. Tak moim zdaniem. Ciężko nawet przyporządkować tę książkę do jakiegoś konkretnego gatunku. Temat mnie nie zainteresował. Ale dla fanów jak najbardziej.

Krótka, szybka i fajna opowieść. Czyta się dobrze.

Krótka, szybka i fajna opowieść. Czyta się dobrze.

Świetna, King miał dobry pomysł na książkę i dobrze go zrealizował. Zakończenie bardzo mi się podobało.

Stephen chyba sam nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo minął się z prawdą, w słowach wstępu. O dziwo sama obawiałam się tej książki, jednak zaskoczyła mnie. Poruszająca i dająca do myślenia. Dlaczego ludzie zawsze oceniają ludzi na podstawie ich uczynków, zachowania i przeszłości, nie zastanawiając się nad tym, dlaczego do tego doszło? Dlaczego człowiek skończył tak, a nie inaczej, nie dając mu żadnej szansy na wytłumaczenie, zrozumienie, na lepsze życie? Ludzie, a także los, są okrutni i bezwzględni, nie licząc się z ludzkim życiem. Gdyby wszyscy byli wobec siebie życzliwi, nie bylibyśmy świadkami różnych tragedii. krótka jak na Kinga książka w pełni to pokazuje.

Przyjemna książka, dobra do czytania zimowym wieczorem. Czyta się szybko i sprawnie, polecam zarówno nowym, jak i starym czytelnikom ;)

Bardzo mi się podobała. Trochę przypomina przygody Forresta Gumpa.

Bardzo mi się podobała. Trochę przypomina przygody Forresta Gumpa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to