Blaze

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
Ocena 5,9
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Ocena 7,3
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

Ptaki obsiadły gałęzie drzew. Wokół tylko pustka i połacie śniegu. Blaze jest opóźnionym w rozwoju olbrzymem, żyjącym z drobnych kradzieży. Przyjaźń z niejakim George'em przynosi coraz to większe akcję, skutkiem czego pada pomysł porwania sześciomiesięcznego dziecka dla okupu. Ptaki zaczynają niespokojnie trzepotać skrzydłami, jakby lada moment miało coś się wydarzyć. Nadchodzą komplikację, bowiem George umiera, a Blaze zdawać by się mogło nie poradzi sobie z niczym. Wówczas pomoc nadchodzi od zmarłego kumpla. Ptaki natychmiast odlatują, zostawiając gałęzie ogołocone. Lecą do miejsc, które tylko one znają.

Wczesna to książka mistrza horroru, ale za to jak bardzo trafiająca do wyobraźni. Oto mamy historię mało rozgarniętego mężczyzny, który w skutek tragicznego dzieciństwa staję się tym, kim jest, co rodzi z kolei pytania dotyczące tego kto tak naprawdę jest sprawcą, a kto ofiarą.
Od pierwszych rozdziałów wyczuwalne są odniesienia do "Myszy i ludzi" Steinbecka, lecz King inspiruję się po swojemu nadając swej opowieści charakter kryminalny mocno stąpający po bezdrożach obyczajowej powieści, gdzie też wyraźnie może wybrzmieć wspomniane wyżej pytanie. Jeśli już przy warstwie literackiej jestem, to nie mógłbym nie wspomnieć o emocjach opanowanych przez Kinga do perfekcji. Pomimo tego, iż powieść ma sporo lat na karku i przeleżała długo w szufladzie, wyczuwalne są wszystkie znane chwyty, które poznało się czytając inne książki Stefana Króla.

Tym właśnie sposobem opowieść potrafi chwycić za serce, rozśmieszyć, a nawet przestraszyć, choć strach ma tu raczej wymiar obawy o losy naszego tytułowego bohatera i porwanego niemowlaka. Ciekawie rozwijająca się fabuła dotyka również retrospekcji, dzięki czemu dane jest poznać losy Blaze'a z perspektywy jego dorastania, co ma ogromny wpływ na jego dalsze poczynania. Tak więc otrzymałem prostą historię, lecz jednocześnie przypominającą mi najlepsze dzieła Kinga, bo z zapadającym w pamięci bohaterem i treścią tak bardzo ludzką, że aż bliską sercu.

Przyjemna opowieść

Przyjemna opowieść

Nie była zła, ale nic specjalnego w niej dla siebie nie odnalazłem. Choć było mi szkoda tego głupkowatego olbrzyma.

To że "Blaze" został odkopany z szuflady Pana Kinga, świadczy tylko o poziomie jego wyobraźni i kunsztu pisarskiego, historia jest prosta, ale opisana tak iż ta prostota zmienia się w podróż wraz z bohaterami. Mocne 8

Historia tytułowego Blaze'a jest tak głupia, że aż śmieszna. Przemieszana pewną dozą zjawisk paranormalnych sprawia, że czekamy, aż wydarzy się coś ciekawego. I czekamy. I czekamy. Współczujemy i kibicujemy Blaze'owi, a jednocześnie nie pochwalamy tego co robi. Ale mamy do czynienia z idiotą, więc trzeba mu wybaczyć.

Nie wiem, czemu King napisał taką powieść, ale jest to krótki przerywnik pomiędzy bardziej ambitnymi utworami. Nie ma tragedii. Historia może i ciekawa, szybko zmierza do gorzkiego finału, którego każdy, przewracając kolejne strony się może domyślić.

Podobnie jak w przypadku "Ostatniego bastionu Barta Dawesa", ta historia pokazuje szarą rzeczywistość Ameryki, z perspektywy jej mieszkańca. Tym razem niezbyt rozgarniętego. Dla koneserów Kinga. Broń Boże nie zaczynać swojej Kingowej przygody od tej książki! Znajdźcie coś lepszego.

Nie wiem, czemu King napisał taką powieść, ale jest to...

Zdecydowanie jedna z lepszych powieści Kinga. Chyba niedoceniana, a moim zdaniem lepsza niż ostatnie książki Mistrza.

Doskonała. Jak dla mnie jedna z lepszych książek Kinga i jakoś bardzo niedoceniona.

Oprócz Rage przeczytałem wszystkie książki "Bachmana" i niestety Blaze było najsłabsze. Nieraz się zaśmiałem bo było parę takich momentów, nieraz też było mi Blaze'a po prostu szkoda ale sama opowieść już tak mnie nie porwała. W porównaniu do Regulatorów, Ostatniego bastionu, Marszu a przede wszystkim Chudszego to spora różnica. Mimo to oczywiście cieszę się że ją przeczytałem. Jedna z pierwszych książek Kinga więc z pewnością warto po nią sięgnąć i porównać styl pisania. W Blaze już dają o sobie znać te charakterystyczne opisy bohaterów które tak bardzo mi się u Kinga podobają. Pozwala to lepiej poznać bohaterów i wyrobić sobie o nich zdanie.

Lubię jego twórczość jeszcze przed Stefanem Królem :)

Lubię jego twórczość jeszcze przed Stefanem Królem :)

Na półkach: , , , , ,

Nie można pominąć...