rozwińzwiń

Miasto ślepców

Okładka książki Miasto ślepców José Saramago
Okładka książki Miasto ślepców
José Saramago Wydawnictwo: Rebis Ekranizacje: Miasto ślepców (2008) Seria: Mistrzowie Literatury literatura piękna
literatura piękna
totalitaryzm surrealizm

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Szkoda mi zakończenia, ale dużo tu z "Dżumy", budowania paraboli i ewidentnej metafory. Niezwykle immersyjna opowieść, wyraźnie ślepniemy razem z bohaterami, poruszamy się po omacku.

Wspaniała opowieść, lecz naprawdę zakończenie mnie zirytowało własną łatwością. Jakby się Saramago wycofał ze wszystkiego

Świetne studium ludzkiej psychologii i socjologii w warunkach ogromnego kryzysu. Jak można się domyślić znaczna część ludzi w mgnieniu oka zmienia się nie do poznania, a instynkty typowo zwierzęce biorą górę konstruktami społecznymi. Jako w tej książce tako i w naszej rzeczywistości było, jest i będzie (niestety).

Zapraszam na krótką wideo recenzję książki:

Zapraszam na krótką wideo recenzję książki:

Nareszcie Noblista, którego twórczość mi się podoba - przynajmniej w jednym przypadku. Dołująca, bezpardonowa historia o tym, jak mało nas dzieli od barbarzyństwa. Metanarracja o tym, że można coś widzieć, ale nie dostrzegać, a to tak, jakby i tak być ślepym.

Niesamowita książka, zwłaszcza biorąc pod uwagę czasy, w których przyszło nam żyć. Sposób prowadzenia narracji bez wydzielonych dialogów wbrew pozorom nadawał interesujący rytm lekturze.
Ciężko mi cokolwiek napisać o tej książce, aby oddać jej charakter, dlatego posłużę się cytatem kończącym ją:
„Jesteśmy ślepcami, którzy widzą. Ślepcami, którzy patrzą i nie widzą.”

„Jesteśmy ślepcami, którzy widzą. Ślepcami, którzy patrzą i nie widzą.”

Nawet gdyby Saramago napisał tylko tę jedną książkę, to moim zdaniem zasłużyłby na literacką Nagrodę Nobla. Wielka mała powieść o nas, ludziach. Gorzka i prawdziwa.

Skusiła mnie ta książka już na początku. Zachwycił pomysł i forma. Potem z powodu fabuły było tylko ciężej. Poranieni jesteśmy własną pandemią i wojną za ścianą, więc trudno to czytać bez zaangażowania.Ta wizja społeczeństwa w kryzysie mocno mnie przytłoczyła. Ale i dala do myślenia na temat własnych ślepot.

Coś pomiędzy 6.5 a 7. Początek świetny. Potem momentami trochę mi się dłużyło, ale styl i język autora bardzo do mnie trafia. Nie do końca uwierzyłam w fabułę, ale nie da się ukryć, że jest to książka zapadająca w pamięć. Długo będę o niej pamiętała... Nic dziwnego, że na jej podstawie powstał film.

W pewnym momencie musiałam przerwać czytanie, bo to, co się tam działo, przeraziło nawet mnie. >_> Ale wróciłam i nawet się popłakałam na końcu. :(

6,5 myślę, sama koncepcja i pierwsza część książki ciekawa ale myślę że można było pociągnąć lepiej lepiej fabułę.

8 056
    6 967