Księga dżungli

Rudyard Kipling Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Księga dżungli (tom 1) Seria: Literatura klasyczna - Zielona Sowa klasyka
The Jungle Book
klasyka
Franciszek Mirandola
Literatura klasyczna - Zielona Sowa
opowiadania młodzieżowe dżungla

Ponownie przeczytana książka, po filmie chciałam sobie przypomnieć

Najgorsza książka jaką do tej pory przeczytałem.

Książkę dobrze się czyta. Nie jest to oczywiście arcydzieło. Film zupełnie inny dlatego po zakończeniu książki czułam, że czegoś mi brakuje, jakiś dodatkowych wątków.
W tym wypadku film okazał się ciekawszy. Mimo to warto przeczytać.

Disney znacznie wybielił dzieło. Kipling przedstawia przygody zdziczałego chłopca z dżungli i jego przyjaciół, którzy żyją według prawa dżungli. I to właściwie tyle, nie było ani jednej postaci z którą można się utożsamić, czy poczuć empatię. Książka dość męcząca.

Zbiór opowiadań o świecie dzikich dla nas zwierząt i ich odczuciach względem nas ludzi. Najbardziej znane jest opowiadanie o Mauliego, chłopcu wychowanym przez wilki i chyba przez sentyment do filmu dobrze się owo opowiadanie czytało.

Dla mnie Księga dżungli = Mowgli ale okazało się, że obie części to nie powieść a zbiór opowiadań. Oczywiście większość opowiada nam historię chłopca wychowanego przez zwierzęta ale jest też kilka innych historii. Czyta się lekko i można w jakimś stopniu poznać kulturę Indii.

Bardzo miła odmiana, kiedy głównymi bohaterami są zwierzęta, a do tego dzikie i mieszkające w dżungli. Opowieść o chłopcu, przygarniętym przez wilki najbardziej mnie urzekła.

Na półkach: , , , , ,

Książka, którą mam na półce już od kilku lat, a po którą raczej nie chciałam sięgać. Okazała się jednak całkiem miłym zaskoczeniem; jest to zbiór opowieści inspirowanych kulturą Indii. Dużą rolę odgrywają tutaj zwierzęta, ciekawe było własnie spojrzenie na prawa, jakich przestrzegają. Szczególnie podobały mi się opowieści z Mowglim:) Była to dla mnie przyjemna odskocznia od...

Inne czasy, inna wrażliwość, inne normy. Dobrze, że coś się zmieniło.

Nie rozumiem, jak można nie kochać tej książki. - Czytałem jako dziecko; do dzisiaj pamiętam strach przed tygrysem, zdumienie, że inne groźne zwierzęta mogą być przyjazne, radość zabawy z misiem, napięcie ciężkiej walki o przetrwanie z hordą psów z Dekanu, błyskawiczną zwinność dzielnego ichneumona walczącego z potworną, wielokrotnie większą kobrą... Ale również zadumę nad...

Dyskusje

3 417