Biały Kieł

Okładka książki Biały Kieł
Jack London Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła literatury dla dzieci i młodzieży literatura dziecięca
literatura dziecięca
Arcydzieła literatury dla dzieci i młodzieży
White Fang
Zielona Sowa
2010-01-01
1926-01-01
Data 1. wydania:
2008-06-19
Ewa Chruściel
wilki psy

Nie wiem jak to się stało że jako miłośnik powieści przygodowych nigdy nie przeczytałem tej wspaniałej książki. Dopiero piękne wydanie w super kolekcji "Biblioteka przygody" skłoniło mnie do jej przeczytania.
Super książka obrazująca życie Białego Kła w trzech czwartych wilka. Jego zmagania, najpierw z mroźną dziką przyrodą dalekiej północy, gdzie przeżyć jest bardzo ciężko a niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Później ma do czynienia z ludźmi, którzy nie zawsze są przyjaźni, a nawet bestialscy zmuszający do walki o życie w walkach psów. Aby trafić do dobrych ludzi musi przeżyć wiele ciężkich przygód i walczyć o przeżycie.

Ta książka czekała na mnie od dzieciństwa i w końcu w wieku trzydziestupięciu lat zabrałem się za jej przeczytanie i cieszę się z tego, ponieważ przeczytalem wspaniałą książkę, która zapewne na długo zostanie mi w pamięci.

Tę książkę można chyba zaliczyć do klasyki, historia znana każdemu. Po tylu latach wciąż chwyta za serce czytelnika. Jedno jest pewne - temat dobra i zła wśród ludzi nie zmienia się w przeciągu lat, tak samo jak rządza władzy i pieniędzy.

po prostu ja się zakochałam i nie mogę powiedzieć inaczej. Perspektywa z której została książka napisana była dla mnie nowością, trochę zaskoczeniem, ale to takim miłym. Książka pozwoliła mi na poznanie i w pewien sposób dotknięcie świata, który z jednej strony jest nam znany, a z drugiej jest całkowicie obcy. Świetnie wpleciona historia Ameryki. Personifikacja Białego Kła była dla mnie strzałem w dziesiątkę, a fakt, że Kieł nie prowadził z nikim jako takich dialogów wydawał się urzeczywistniać powieść. W pewien sposob wytlumaczylo mi to niektóre z zachowań mojego psa w miły i przyjemny sposob. Idealnie dla miłośników psów, wilków i natury. Uruchamia myślenie.

Jack London kolejny razy nie zawiódł, opis postaci w tym przypadku białego kła jest wspaniały. Tak naprawdę krok po kroku opisał on jego życie i przygody różnego rodzaju jednocześnie ani razu nie zanudził mnie opisami. Ciekawa historia od samego początku aż do samego końca.
Jak najbardziej książka warta przeczytania.

Jak najbardziej książka warta przeczytania.

Przepiękna książka o naturze, przyrodzie, o dzikim zwierzęciu i człowieku, o tym, jak człowiek potrafi strasznie niszczyć ale i pięknie budować. O nienawiści, miłości, zaufaniu, zdradzie, rozczarowaniu, nadziei...Jack London jak nikt inny potrafi opisać prawa rządzące naturą w tak lekki i przystępny sposób.

Po powieści "Zew krwi" przyszła pora na jeszcze podobną historię od Jacka Londona. Ta była dłuższa, bardziej dopracowana. Historia życia Białego kła, wilka i w jednej czwartej psa. Od szczenięctwa, poznawania świata, relacjach z matką, wyrabianiu instynktów, przebywaniu z Indianami, bycia częścią zaprzęgu, uczestnictwa w morderczych walkach na śmierć i życie aż po poznanie człowieka, który otoczył go miłością i wyplenił wszystkie złe nawyki. Powieść była wciągająca, a świat oczami wilka intrygujący. Niedługo obejrzę sobie ekranizację, bo jeszcze o dziwo nie widziałem.

Mam wielką słabość do twórczości Jacka Londona. Jego styl, wrażliwość, talent do tworzenia wyjątkowych bohaterów, ponadczasowa treść- to wszystko oprószone zdrową męskością... jest idealne. BIAŁY KIEŁ od dawna był na mojej liście książek do przeczytania i wreszcie stało się, a rezultat jest zgodny z przewidywaniami - czyli: było pięknie.
Gdy czytałam ZEW KRWI serce mi pękało i tak samo me biedne serce zareagowało w tym przypadku - BIAŁY KIEŁ porusza najczulsze struny duszy. Dlaczego? Ponieważ jest prawdziwy, surowy, zimny, ale przy tym pełen miłości i to miłości nie takiej "ludzkiej", która potrafi zdradzać, ale tej psiej - najwierniejszej, nieznającej zdrady.
Sam Jack London w życiu popełniał błędy i to błędy niewybaczalne, jak zauroczenie komunizmem - na szczęście opamiętał się, choć dojście do prawdy mu trochę zajęło... jednak jako pisarz, był absolutnie bezbłędny. Gdy czytam jego opowieści czuję kujące pragnienie pisania tak, jak on. Taki talent, to wielki dar i skarb dla każdego, kto sięgnie po historie spod pióra Londona.
BIAŁY KIEŁ, podobnie jak ZEW KRWI Wydawnictwo Zysk i S-ka wydało fenomenalnie. Elegancka oprawa, ilustracje Joanny Sapkowskiej-Pieprzyk, tłumaczenie Stanisławy Kuszelewskiej, praktyczna, klasyczna zakładka-tasiemka... to wszystko sprawia, że chce się mieć tę książkę i inne książki z tej serii.

wilk, który był psem - pies, który był wilkiem
8/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gdy czytałam ZEW KRWI serce mi...

Jako dziecko zafascynowany byłem filmem. Dopiero teraz miałem okazję sięgnąć po książkę. Cóż rzec? Klasyk po który po prostu trzeba sięgnąć

Klasyka klasyki, żal nie znać

Klasyka klasyki, żal nie znać