Księga dżungli

Rudyard Kipling Wydawnictwo: Greg Cykl: Księga dżungli (tom 1) literatura dziecięca
The Jungle Book
Księga dżungli (tom 1)
literatura dziecięca
Józef Birkenmajer
Mowgli Shere Khan Kaa Baloo Bagheera

Malutkie, nagie ludzkie szczenię (człowiek) trafiło do rodziny wilków uciekając przed Shere Khanem (ogromny tygrys). Matka Wilczyca - Diablica, nazwała go Mowgli (Żaba). Kiedy nadszedł czas przedstawili go Gromadzie. Został przyjęty. Stał się obywatelem Gromady Wilków Seeoneeńskich.
Oprócz rodziny miał wiernych przyjaciół w niedźwiedziu o imieniu Baloo oraz czarnej...

Jestem pewna, że w swoim czasie był to zbiór niezwykłych, pobudzających wyobraźnię opowieści. Dziś jednak niestrawne dla mnie jest mierzenie zwierząt ludzką miarą; tak daleko idąca antropomorfizacja wyraźnie zdradza zamiar ukazania wyższości człowieka nad królestwem zwierząt.

Spory zawód. Kipling przedstawia folklor Indii, ale bajkowe opowiadania do mnie nie przemawiają. O ile historia Mowgliego jest zajmująca, pozostałe opowieści nużą, choć cieszy nuta promocji pozytywnej relacji ludzi i zwierząt. Ostatecznie nie jest to w tej formie pozycja dla dzieci (zarówno jeśli chodzi o treść, jak i język) ani szczególnie ciekawa i mądra parabola dla...

Genialna książka

Książka mnie osobiście nie zaciekawiła. Sama fabuła może być, jednak całość nie wywarła na mnie wrażenia. Zdecydowanie książka nie w moim stylu.

Piękna książka o potędze miłości przyjaźni ludzi i zwierząt.

W powieściach dla dzieci z tamtych czasów jest coś nadzwyczajnego. Autorzy traktowali swoich czytelników poważnie, jak rosnących szybko ludzi dorosłych. Gdyby dzisiaj ktoś miał napisać Księgę Dżungli, to byłaby to powieść infantylna, pełna zdarzeń pozbawionych jakiejkolwiek refleksji.

Na moim egzemplarzu książki widnieje dedykacja - "za najlepsze oceny w klasie II". Aż dziw bierze, że dopiero teraz miałam okazję ją przeczytać.

Mowgli - pieszczotliwie nazywany żabką - przygarnięty i wychowany przez wilki, nauczony praw dżungli i jej języków zostaje odrzucony przez swoje stado i stara się odnaleźć w świecie ludzi, gatunku, do którego przecież powinien...

Czytając tę książkę od razu stanęła mi przed oczami oglądana w dzieciństwie bajka o przygodach małego Mowgliego, wychowanego przez wilki, niedźwiedza Baloo i czarną panterę Bagheerę. Okazało się jednak, że książka ta to nie tylko przygody małego ludzkiego szczenięcia. Są w niej historie innych zwierząt. Mądre. Pouczające. Polecam.

Lektura szkolna, kl. 4

Ciężkie słownictwo i nudna - taką rekomendacje wystawił mój syn :) Chyba mu się nie podobało...

Dyskusje

3 308