Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze

Patronat LC
Gail Honeyman Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura obyczajowa, romans
Eleanor Oliphant Is Completely Fine
Data 1. wydania:
2017-05-18
Magdalena Słysz
HarperCollins Polska
humor kobieta odmiana losu optymizm powieść obyczajowa przyjaźń relacje międzyludzkie uczucie życie codzienne
Eleanor Oliphant Is Completely Fine
literatura obyczajowa, romans
Magdalena Słysz

Oficjalne recenzje i

Samotność to taka straszna trwoga, ogarnia mnie, przenika mnie…

[ 24 ] Link do recenzji

Kolejna nieoczywista obyczajówka. Porównałabym ją do Pięciu lat z życia Dannie Kohan, która również mnie zachwyciła. Porusza ciężkie tematy, ale mimo to czyta się lekko i z uśmiechem na ustach. Nietuzinkowa główna bohaterka, która próbuje poradzić sobie z codziennością. Opowieść o samotności i o potrzebie kontaktów między ludzkic. Bardzo dobra pozycja.

Poruszająca opowieść o samotnej dziwaczce, którą otoczenie ma za wariatkę. O metamorfozie i poszukiwaniu szczęścia. Wzrusza i bawi, pozostawia lekki smutek. Ogólnie - na plus.

Po przejrzeniu ocen i komentarzy innych mam wrażenie, jakbym czytała zupełnie inną książkę... Zdecydowanie polecam w oryginale- myślę, że dobór słów i konstrukcji gramatycznych jest tu kluczowy. Niestety nawet najlepsze tłumaczenie tego nie odda. Wspaniała, głęboka, inna, tę książkę się po prostu czuje.

Poruszająca i chwytająca za serce (miejscami wręcz je łamiąca) historia Eleanor 💜. Kto jeszcze nie czytał, koniecznie musi ją nadrobić.

Nie jest to beletrystyka na miarę Bookera czy Pulitzera, ale czyta się dobrze i szybko. To taka typowa "książka do pociągu" i nie ma w tym stwierdzeniu ani odrobiny sarkazmu. Życzę każdemu autorowi, żeby chociaż raz w swojej karierze napisał dobrą książkę do pociągu :)

Mam mieszane uczucia, co do tej książki. Czyta się ok, ale książka jak dla mnie jest przewidywalna, powierzchowna. Czyta się... "całkiem dobrze", ale nie wnosi ona nic do życia.

Na półkach: , , , ,

"Teraz samotność to nowy rak - wstydliwa, żenująca przypadłość, której człowiek nabawił się w niejasny sposób. Przerażająca, nieuleczalna, tak straszna, że lepiej o niej nie wspominać, inni nie chcą o niej słyszeć z obawy, że mogliby się zarazić albo skusić los, by zesłał na nich podobne nieszczęście"

Miałam tak z bohaterem Charliem od Stephena Chbosky'ego. Chciałam...

Jedna z najlepszych ksiazek jakie przeczytalam w ostatnich latach. Eleanor moglaby byc mna, jedna z nas. Jest troche dziwna, uzalezniona od odcinania sie od rzeczywistosci i czasem zachowuje sie irracjonalnie, lecz ktoz z nas tak nie ma.
Pouczajaca i wielowatkowa tragikomedia.

Lekka,zabawna,dowcipna i...no właśnie,do przeczytania.Po prostu swietna.

Urzekła mnie głowna bohaterka :)

Dyskusje

• 2018