Serce umiera ostatnie

The Heart Goes Last
literatura piękna
2020-02-26
Małgorzata Maruszkin

Historia z potencjałem. Ciekawy pomysł i dużo tajemnic. Niestety coś się rozjechało i zakończenie kompletnie mnie nie przekonało.

Autorka przedstawia ciekawy rodzaj ograniczania wolności tak, żeby pozbawiani wolności sami tego chcieli. idea interesująca, gorzej z przedstawieniem historii. Od połowy straciłam zainteresowanie, końcówka napisana jakby na siłę.

zręcznie napisana futurystyczna przyszłość, która może nas spotkać, „koniec świata”historia małżeńska, pragnienia, i jak dążymy do realizacji swoich marzeń, do czego możemy się posunać, by osiągach iluzoryczne szczęście;

urocze.

Kolejna interesująca powieść Autorki. Margaret Atwood lubi osadzać swoje historie w realiach rozpadającego się społeczeństwa co pozwala jej na rozwinięcie ciekawych, niekiedy futurystycznych, niekiedy absurdalnych wątków. Historia Stana i Charmaine jest jednak spójna i trzyma w napięciu do ostatniej strony.

Nie wszystko, co dobre, dobrze się kończy. I nie chodzi o happy end lub jego brak. Po prostu każde zakończenie, na które autor nie miał pomysłu, jest fatalne. Tu chyba tego pomysłu zabrakło, choć trzon był solidny... Chętnie jednak przeczytałabym kontynuację, gdyby takowa powstała.

Sam pomysł na książkę jest świetny, sposób pisania też, podobnie jak fabuła i właściwie to nie mam się za bardzo do czego przyczepić. No dobra – jedynie czasem wolałabym...

Całą recenzję przeczytasz tutaj: https://headdivided.pl/dziewczyny-chca-sie-zabawic/

Fabuła ciekawa i z potencjałem, wydaje się jednak, że nie wykorzystany on został do końca, a szkoda. Za dużo przeplatających się dla mnie gatunków, momentami niektóre wątki obrzydzały. Oczekiwałam czegoś zupełnie innego od wątku więziennego. Zamieszek, prawdziwego klimatu więzienia, odczucia wyższości ludzi grających strażników i strachu więźniów, otrzymałam jednak coś...

O Pani Antwood jedynie słyszałam (bardzo pozytywnie słyszałam!) przed sięgnięciem po te książkę. Gdybym miałam po krótce ocenić nasze pierwsze spotkanie, nota byłaby pozytywna. Niemniej jednka, jak to przy pierwszym kontakcie bywa - po anonsach spodziewałam się zostac rzuconą na kolana. Zachwiałam się jedynie na prostych nogach.

Kolejna czarna wizja przyszłości tej Autorki, świat w jakim nie chcielibyśmy żyć. Młode małżeństwo w warunkach chylącej się ku upadkowi cywilizacji na kontynencie amerykańskim, po utracie pracy i mieszkania, koczuje w samochodzie, starając się unikać ataków grasujących hord wandali, złodziei i bandytów. Nic dziwnego, że dają się wciągnąć, mimo ostrzeżeń ludzi, w Projekt...

• 2018
  • 2019