Dwie opowieści

Okładka książki Dwie opowieści Graham Greene
Okładka książki Dwie opowieści
Graham Greene Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Man Within, The Confidential Agent
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Skibniewska, Ewa Życieńska
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

"Tchórza" nie czytałem, te uwagi są o "Tajnym agencie" (czytałem w wersji oryginalnej).

Cały Greene, czyli mówiąc trywialnie Joseph Conrad w wersji 2.0. Moralne dylematy, odpowiedzialność, obowiązek, zło a mniejsze zło. Ale oczywiście znacznie łatwiej napisane niż u Conrada, plus szybsza akcja i sensacyjna intryga.

Tu: profesor akademicki z pewnego niezidentyfikowanego bliżej europejskiego państwa, ogarniętego wojną domową, jedzie do Anglii w tajnej misji gospodarczej. Ale strona przeciwna też ma swoje plany.

Nikt ze współczesnych nie miał chyba wątpliwości, że chodzi o Hiszpanię (wydanie powieści 1939). To zresztą jedna z trzech "hiszpańskich" powieści Greena (oprócz "Rumour at nightfall" 1931 i "Monsignor Quijote" 1981); zdecydowanie najlepsza.

Greene był wtedy w środku swojego "okresu katolickiego"; został ochrzczony jako rzymo-katolik w 1926, a przeszło mu tak w połowie lat 40-tych. No i ten właśnie katol pisze powieść, w której mroczne zagrożenie reprezentuje Hiszpania narodowa, a obywatelskie cnoty Hiszpania republikańska. Jak to możliwe? No cóż, nie był sam, wielu katoli zajęło podobne stanowisko, vide Bernanos. Wszyscy złapali się na kominternowsko-stalinowską wędkę walki z faszyzmem.

I tu miałem właśnie największy niedosyt. Potencjalnie akcja daje znakomite możliwości, by opisać labirynt dylematów w sytuacji, gdy nic nie jest takie, jakie się wydaje. Coś, co Greene perfekcyjnie wykorzystał 40 lat później, w "The human factor"; moralne wzmożenie przeciw apartheidowi okazuje się manipulowane przez radziecki wywiad.

**

a tak w ogóle: czy piszą tu jacyś faceci? ciągle wyskakują mi reklamy szpilek, kiecek, mazideł do buzi itede itepe.

"Tchórza" nie czytałem, te uwagi są o "Tajnym agencie" (czytałem w wersji oryginalnej).

Cały Greene, czyli mówiąc trywialnie Joseph Conrad w wersji 2.0. Moralne dylematy, odpowiedzialność, obowiązek, zło a mniejsze zło. Ale oczywiście znacznie łatwiej napisane niż u Conrada, plus szybsza akcja i sensacyjna intryga.

Tu: profesor akademicki z pewnego niezidentyfikowanego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Literatura piękna
    1
  • W domowej bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwie opowieści


Podobne książki

Przeczytaj także