Rozmowa w „Katedrze”

Mario Vargas Llosa literatura piękna 736 str.
Conversacion en „La Catedral”
2017-05-08
1991-01-01
Zofia Wasitowa
Znak
literatura piękna
Zofia Wasitowa Peru nagroda nobla

Conversacion en „La Catedral”
2017-05-08
Zofia Wasitowa
Znak
literatura piękna
Zofia Wasitowa Peru nagroda nobla

Porównaj ceny i

Pozbawiona nowatorskiej formy, która zresztą z czasem i tak staje się męcząca, byłaby zwykłym, politycznym pierdoletem. Chociaż język, obyczaje i generalnie portret czasów dobrze oddany.

Pod względem formy 10/10, ale jednak za dużo tej formy, a treść umyka. Książka z gatunku tych, kiedy skupić się trzeba na 100%. Nawet na 200%. Nie można na plaży albo w pociągu, albo na ławce. Pełne skupienie na treści. Od początku do końca.

Mocna rzecz. I dobra. Raczej tylko dla dojrzałych (nie tylko wiekiem) i wytrawnych czytelników. I tym właśnie polecam ją z całego serca. Czapki z głów dla autora za przemyślną, "architektoniczną" konstrukcję.

O ile styl prowadzenia całej narracji bardzo mi się podobał, mimo że musiałam trochę się do niego przyzwyczaić, tak sama książka w całości swojego tematu wydała mi się jakaś ciężka. Może jeszcze nie jest na nią czas, ponieważ początek bardzo mi się podobał, ale bardzo dużo skupienia potrzebowałam by zrozumieć ku czemu dąży ta historia, że nieco mnie to męczyło.

Bardzo pokrętne, tak jak i sytuacja polityczna w Peru.

1) Opasłe tomisko – prawie 700 stron
2) Pomieszanie i poplątanie chronologii, akcji i dialogów – podobno u
tego autora to norma
3) Duża ilość wątków
4) Zmienność narracji

Sporo minusów, więc po co czytam ?
Nie jestem zwolennikiem tzw. Trudnych książek w okresie letnim. Ta jednak wciągnęła mnie a po przyzwyczajeniu się do powyższych niedogodności nie pozwoliła...

Uciekaj od polityki, uciekaj Santiago, zanim stracisz rodzinę, zanim rodzina straci znaczenie, a wierność będzie kojarzyć się z poniżającym odliczaniem opłaconych uniesień. Uciekaj Zavalita, zanim obudzisz się w nieznanym miejscu, pod niebem tyrani, zanim zrozumiesz, że dyktatura nie ma ojczyzny: istniejąc wbrew, ponad i nad wszystkim, co sobie wymarzyłeś.
Spieprzaj,...

Lektura wymaga skupienia, czytaniu trzeba się poświęcić w 100 procentach, żeby przyjąć jej walory i nie odebrać jako chaosu.

Żegnam się z "Rozmowami w katedrze". Wielka szkoda, bo to naprawdę dobra literatura, którą polecam wszystkim. Wielopłaszczyznowa. I co do tego nie można mieć wątpliwości. Podglądamy życie i wzajemnie przenikający się świat prostytutek, policjantów, poszczególnych ministrów w rządzie dyktatora, dziennikarzy, dobrze sytuowanych przemysłowców, także ludu pracującego. Kierowcy,...

Nie jest to łatwa powieść do czytania dla każdego, jednak jeśli ktoś jest miłośnikiem literatury współczesnej to powinna mu się spodobać. Miesza się tutaj polityka z wątkami miłosnymi i podobnymi. Początkowo miałem problem przy czytaniu, aby prawidłowo rozumieć fabułę, ale z czasem złapałem rytm i choć książka jest dość gruba to może być wciągająca. Ze swojej strony polecam...

Dyskusje

2 845
    1 509
  • Chcę w prezencie
  • Nobliści
  • Literatura iberoamerykańska
  • Mario Vargas Llosa
  • 2013

Mario Vargas Llosa Rozmowa w "Katedrze"
Mario Vargas Llosa Rozmowa w "Katedrze"
Mario Vargas Llosa Rozmowa w „Katedrze”