Dziwne losy Jane Eyre

Okładka książki Dziwne losy Jane Eyre
Charlotte Brontë Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Ekranizacje: Jane Eyre (2011) Seria: Klasyka filmowa klasyka
558 str. 9 godz. 18 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Klasyka filmowa
Tytuł oryginału:
Jane Eyre
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2009-03-12
Data 1. wyd. pol.:
2009-03-12
Liczba stron:
558
Czas czytania
9 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788325204044
Ekranizacje:
Jane Eyre (2011)
Tagi:
powieść wiktoriańska guwernantka tajemnica z przeszłości
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
3048 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
398
83

Na półkach: , ,

" Nikt nie wie, ile buntów- prócz buntów politycznych- fermentuje w tłumach zaludniających świat. Kobiety uważa się na ogół za bardzo spokojne istoty, ale kobiety czują tak samo jak mężczyźni (...) "

Szczerze przyznam, że miałam trochę problem czytając tę książkę. Niewątpliwym jest stwierdzenie, że " Dziwne losy Jane Eyre" to klasyk literatury wiktoriańskiej. Jednakże czy jest ponadczasowy? Mam parę teorii na ten temat.
Jak to z klasykami bywa, większość z nas zna fabułę powieści, bo jak nie czytali książki, to oglądali ekranizację, a jak nie oglądali, to ten główny motyw często pojawia się we współczesnej literaturze, trochę zmodyfikowany, ale zawsze.
Młoda dziewczyna zostaje guwernantką w wielkiej, mrocznej posiadłości ( dodam, że nie grzeszy ona urodą- dziewczyna oczywiście, nie posiadłość). O dziwo ( a może i nie) zakochuje się w niej dziedzic majątku i właściciel tejże posiadłości. Na początku są do siebie pełni rezerwy, jednak Jane w miarę upływu czasu dostrzega swoje uczucie do Pana Rochestera i ze zdumieniem odkrywa, że on również ją kocha. Przeszkodą do szczęścia pary, jest jednak tajemnica, która wisi nad dziedzicem i posiadłością jak miecz Damoklesa. Atmosfera robi się tak gęsta, że można ja kroić nożem, a biedna guwernantka próbuje odkryć co takiego jest w domostwie, co nie daje domownikom i służbie spać po nocach...
Tu urwę już opis fabuły, bo chociaż wiem, ze większość z Was kojarzy co dalej się dzieje, to może jednak nie wszyscy chcą poznać szczegóły tej historii. Nad jednym na pewno muszę się pochylić, pisząc recenzję książki. Nad studium osobowości kobiet i mężczyzn, przeanalizowanym i opisanym okiem dziewiętnastowiecznej autorki. Uderza to, że mimo, iż książka była pisana tyle lat temu, to temat dyskryminacji kobiet jest nadal aktualny. Teraz ma on trochę inne podłoże, ale widzę tu ciągle to samo podobieństwo- walkę o to aby kobieta nie była spychana na margines i żeby wreszcie społeczeństwo dostrzegło, że kobieta równie dobrze, może mieć umysł otwarty ,gotowy do pewnych silnych działań, które przypisuje się przeważnie mężczyznom.
Temat ciekawy, historia guwernantki też, wydawałoby się dość zajmująca, to co za trudność odkrywałam, że już na samym początku wspominam, że jednak coś jest nie tak.

A no to, że niezmiernie irytował mnie główny bohater, Pan Rochester. Nie wiem, może jestem ignorantką, może nie zgłębiłam się w biografii Charlotte Bronte i nie wiem, że charakter dziedzica jest na kimś wzorowany albo, że właśnie taki miał być, ale ciężko mi było zaakceptować to jak traktował Jane. Niby zakochany w niej od pierwszych chwil kiedy ją poznał, niby szukał takiej miłości całe swoje życie, to jednak miałam wrażenie, że poddawał biedną Jane ciągłym testom, jej osobowości była nieustannie poddawana próbom, czy aby na pewno jest właściwą i tą jedyną dla Rochestera... jakoś uderzyło mnie to, kiedy przeczytałam, dlaczego czasami był taki oschły dla niej i wydawał się niedostępny i daleki. Rozumiem, przecież w tamtej epoce bardzo liczyły się konwenanse, ale mam wrażenie, że autorka chciała wykrzyczeć z kart tej książki, że pozory i szeroko nazwana socjeta, wcale nie jest taka ważna, liczą się " porywy uczuć, serc, namiętności i otwarty umysł". W osobie swojego heroina ( bo chyba tak mogę go nazwać) Rochestera trochę jednak zachowała się dziwnie.
No i oczywiście te opisy. Czego? Dosłownie wszystkiego. Przyrody, architektury, rutyny, uczuć, dysput à la filozoficznych, duchowości. Nużyło mnie to trochę i nie pozwalało wciągnąć się tak bardzo jak bym chciała w fabułę. Też czasami trochę dezorientowało, na jakim etapie historii jestem, bo już ciężko było rozróżnić co jest opisem, a co akcją.
Jednak miłość jest piękna i byłabym naprawdę ślepa, gdybym nie zauważyła morałów płynących z kart książki. Sięgnęłam po tę pozycję w Walentynki, bo miałam ochotę na taki platoniczny, duchowy romans, a nie typowe romansidło, toporne w stosunku do "Dziwnych losów..."
Nie każdemu spodoba się ta książka i na pewno to jest dobra lektura na jesień i zimę. Latem ciężko byłoby się skupić na wymagającej lekturze.

Wpis zamieszczam w ramach wyzwania czytelniczego WyPożyczone.
http://www.rudymspojrzeniem.pl/2020/12/wyzwanie-czytelnicze-wypozyczone-2021.html

" Nikt nie wie, ile buntów- prócz buntów politycznych- fermentuje w tłumach zaludniających świat. Kobiety uważa się na ogół za bardzo spokojne istoty, ale kobiety czują tak samo jak mężczyźni (...) "

Szczerze przyznam, że miałam trochę problem czytając tę książkę. Niewątpliwym jest stwierdzenie, że " Dziwne losy Jane Eyre" to klasyk literatury wiktoriańskiej. Jednakże czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15 226
  • Chcę przeczytać
    10 987
  • Posiadam
    3 844
  • Ulubione
    1 677
  • Klasyka
    356
  • Teraz czytam
    345
  • Chcę w prezencie
    212
  • 100 książek BBC
    116
  • 2021
    114
  • 100 tytułów BBC
    98

Cytaty

Więcej
Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre Zobacz więcej
Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre Zobacz więcej
Charlotte Brontë Dziwne losy Jane Eyre Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także