Pokój z widokiem

literatura obyczajowa, romans
2011-01-01
Halina Najder
Inne

Książka ma ponad sto.lat a nic się nie zestarzała

Życie własnym życiem kontra konwenanse
Pozerstwo kontra autentycznosc
Szukanie pasji i radości kontra szukanie poczucia własnej wartości w umniejszaniu innym

Człowiek się nie zmienił przez sto lat, choć sukienki krótsze a gorsety luźniejsze

Miłość i depresja, i klasowość, i angielskość.
Ta książka, każda jej litera, skradła mi serce. A w ostatnim rozdziale przejrzałam się jak w lustrze.
Wysoce satysfakcjonująca lektura.

Trudno mi ocenić "Pokój z widokiem". Powodem jest prawdopodobnie to, iż mój zapał poprzedzający lekturę, sprawił, że miałam duże oczekiwania związane z tą powieścią Forstera, które niestety rzutowały na pewne rozczarowanie książką. Zdecydowanie po "Maurycym" liczyłam na coś lepszego, jednakże nie jestem w stanie całkowicie przekreślić "Pokoju z widokiem", a to...

Jako że akcja tej powieści dzieje się częściowo we Florencji, po mojej wycieczce do Toskanii właśnie na nią zwróciłam uwagę.
Opisów Florencji mam niedosyt, ale klimat, zabawne sytuacje, ukryty humor i psychologiczne rozterki w pełni mi to wynagrodziły.
Edward Morgan Forster raczej nie należy do znanych pisarzy. Pewnie niewiele osób potrafi go przyporządkować do konkretnych...

Romans jakich wiele, nie porywa i niczym się szczególnym nie wyróżnia. Główna bohaterka ukrywa przed sobą i innymi co tak na prawdę myśli i czuję. A uświadamia sobie wszystko dopiero na samym końcu. Książka trochę o tym jak można samego siebie oszukiwać i innych byleby tylko inni mieli o Tobie dobre zdanie.

Zaczyna się jak błahy romansik pokroju "Dumy i uprzedzenia", ale z czasem przeradza w dość dojrzałą powieść psychologiczną, która zdaje się jednocześnie takich romansików karykaturą i jednocześnie pewnym specyficznym hołdem dla nich. Pod płaszczem wątku romantycznego autor buduje istny traktat obyczajowy, krytykę społeczną, w sposób całkiem subtelny obnażającą hipokryzję...

Wspaniała książka po którą sięgnęłam po obejrzeniu filmu, który bardzo mi się podobał. Powieść jest równie pociągająca.

Ciekawa książka pełna konwenansów i nieszablonowości. Lekka lektura do pociągu.

Książka jest napisana w bardzo uroczy sposób. Jednak zostałam "wrzucona" w historię bardzo szybko, zanim zdążyłam polubić (lub chociaż poznać) jej bohaterów. Było w niej bardzo dużo opisów ówczesnych konwenansów społecznych, co samo w sobie nie jest złe, jednak przy braku ciekawych postaci i wciągającej fabuły skutkowało nudą.
Prawdopodobnie nie skończyłabym czytania gdyby...

W książce podobało mi się, jak uwidacznia bezsensowność nadmiernej pruderii oraz manier, które całkowicie zakrywają prawdziwe reakcje i intencje. Maniery te nawet przechylają ryzykownie szalę życia. Opowiadanie to w sposób pozytywny inspiruje czytelnika do mniej pragmatycznego, a bardziej romantycznego podejścia do życia.

Dyskusje

• Klasyka