Przeminęło z wiatrem. Wydanie ilustrowane

Okładka książki Przeminęło z wiatrem. Wydanie ilustrowane
Margaret Mitchell Wydawnictwo: Albatros Cykl: Przeminęło z wiatrem (tom 1-3) klasyka
klasyka
Przeminęło z wiatrem (tom 1-3)
Gone with the Wind
Albatros
2020-11-12
1990-01-01
Data 1. wydania:
1999-04-01
Celina Wieniewska
Celina Wieniewska literatura amerykańska literatura kobieca wojna secesyjna Południe miłość kobieta Stany Zjednoczone XIX wiek
Inne

Wychowałam się na tym filmie, dopiero teraz przeczytałam książkę.
Jestem pod wrażeniem, że film nie jest gorszy od książki.
Pozycja super.

Wychowałam się na tym filmie, dopiero teraz przeczytałam książkę.
Jestem pod wrażeniem, że film nie jest gorszy od książki.
Pozycja super.

Re we lac ja!!! Polecam. Jest tu wszystko, co lubię. Książka wciąga, jest dużo miłości. Najfajniejsza postac to Rhett. Super facet.

Matko do ciebie, jaka ta książka była piękna, nietuzinkowa i ciekawa! Przede wszystkim bogata literacko, wielkie uznanie dla kunsztu, autorka potrafiła wprowadzić nas w nieznany świat, na amerykańskie salony dawnych lat, robiła to tak umiejętnie, że człowiek płynął wraz z historią obserwując ją jak w kinie. Główna bohaterka bardzo specyficzna jednak jej przemiana urzeka, bo jest realnie odzwierciedlona. Bohaterowie ciekawi, różnorodni, każdy ma swój udział w wielkiej opowieści. Czasami nadmiar opisów może zmęczyć. To też dodaje tej pozycji uroku. Przez tyle stron bywały momenty gorsze i lepsze, tym niemniej książka wspaniale wzbudzała emocje, to opowieść teoretycznie zwyczajna, zwłaszcza druga część bo pierwsza opiera się na temacie wojny secesyjnej, jednak całość jest po prostu wybitna. Pierwsza część ma nieco więcej akcji, łatwiej się ją czyta, druga natomiast zawiera bardzo ważny morał i dopełnia całość tego, co autorka chciała nam przekazać. Dopiero po przeczytaniu jej od deski do deski zrozumiemy w pełni maksymę głównej bohaterki ,,Pomyślę o tym jutro". To przykra historia o przemijaniu a zarazem nadziei na lepsze jutro.

Zdecydowanie jest to arcydzieło literatury światowej, przepięknie stworzona historia, gdzie trudno uwierzyć, iż w całości nie wydarzyła się naprawdę.
Choć historia Ameryki, Stanów Zjednoczonych, a w szczególności wojny secesyjnej mało mnie obchodzi, tu dałam się ponieść słowu pisanemu, pochłaniałam każdą przewróconą kartkę.

Jestem pełna podziwu dla autorki, która stworzyła tak żywy świat, do którego za sprawą niesamowitych opisów, tak łatwo mogłam się przenieść. Niemal czułam klimat XIX-wiecznej Atlanty i wzrok dystyngowanych dam skupiony na sobie.

Kreacja bohaterów zaś jest wprost fenomenalna. To osoby pełne zalet i wad, nie ma tu nikogo, kto byłby w swej naturze wskroś dobry lub zły.
Zaś Scarlett... to postać tak barwna, a jednocześnie piękna, że brakuje mi słów - sama autorka potrzebowała aż 1000 stron, by przekazać złożoność charakteru stworzonej przez siebie bohaterki.

Nie mogę zgodzić się jednak ze stwierdzeniem, że to romans wszechczasów. To portret społeczeństwa, na tle którego czytelnik poznaje dzieje niezłomnej Scarlett O`Hary.

Jestem pełna podziwu dla autorki, która stworzyła...

Wspaniała wielowątkowa powieść. Powieść monumentalna. Autorka wspaniale wykreowała świat i bohaterów, stworzyła postacie z krwi i kości przy okazji pokazując obraz wojny secesyjnej i problemy ówczesnego społeczeństwa. Bardzo ciekawe spojrzenie na wojnę, jej przyczyny, skutki, ale i na problem rasizmu. Książka wywoływała u mnie ogrom emocji wszelakich, od złości na Scarlett, niezrozumienia, a na współczuciu skończywszy. Zakończenie - idealne. Myślę, że gdyby ta powieść zakończyła się inaczej, w iście "hollywodzkim" stylu, to nie wywarłaby na mnie aż takiego wrażenia. Przewspaniała powieść.

Na półkach: , , , , , ,

Zaiste Arcydzieło!
Wielowymiarowa opowieść o życiu na Południu Stanów Zjednoczonych przed, w trakcie i po wojnie secesyjnej. Osią historii jest życie Scarlett O’Hary, córki bogatego plantatora bawełny, dla której jedynym celem w życiu są bale i zdobywanie nowych wielbicieli. Zakochuje się w Ashleyu, jedynym, który oparł się jej wdziękom i zdecydował ożenić się z nieatrakcyjną Melanią. Powieść obejmuje 12 lat życia Scarlett, w czasie których wybuchła i zakończyła się wojna secesyjna, życie jakie znała przed wojną odeszło bezpowrotnie, a powojenna rzeczywistość wymaga wielu trudów i konieczności zmiany stylu życia i dawnych zwyczajów.
Ponad tysiąc stron, napisanych pięknym językiem przedstawia dzieje nie tylko pięknej miłości, nie tylko pełnokrwistą, acz nie zawsze sympatyczną bohaterkę, ale również dzieje wojny secesyjnej z punktu widzenia południowców, ich mentalność i pozwala lepiej zrozumieć ówczesne jak i istniejące do dziś różnice między Północą a Południem.

Zaiste Arcydzieło!

Zasłużona nagroda dla Autorki, mimo upływu czasu, przesłanie zawarte na stronach tej pięknej opowieści zawsze pozostanie aktualne. Bohaterowie i świat który stworzyła Pisarka żyje własnym życiem, wspaniała i cudowna. Moja osobista top lista.

“[Scarlett O’Hara] jest najbardziej mężną istotą, jaką w życiu spotkał. Wiedział, że nie zrozumiałaby wcale, ile prawdziwie cennych zalet przypisywał jej, nazywając ją mężną. Wiedział, że brała życie, jak szło, że przeciwstawiała się rogatą duszą wszystkim przeszkodom, jakie napotykała, że walczyła z uporem, który nie przewidywał klęski, i nie przestawała walczyć nawet w chwili, gdy była nieunikniona”*.

🍃 Jedyne, co słyszałam o powieści Mitchell, to opinia o głównej bohaterce - mowa tu o Scarlett O’Harze - która miała być niesamowicie irytującą postacią. Nic poza tym do mnie nie dotarło, więc nie miałam specjalnie dużych oczekiwań względem tej książki. Przerażała mnie jedynie jej objętość i martwiło podejrzenie, że być może nie zdążę przeczytać całości na spotkanie Klubu książki.

🍃 W trakcie czytania pierwszych stron poczułam, że “Przeminęło z wiatrem” mnie poruszy. Autorka tak pięknie operowała słowem, że weszłam w świat bohaterów dogłębnie i natychmiastowo. Czułam żar słońca na ramionach, powiew letniego wiatru na policzkach, słyszałam śmiech małych dzieci. Z daleka obserwowałam biały dom wypełniony gwarem głosów, pola bawełny, czerwoną ziemię, na której wybudowano Tarę, i młodziutką Scarlett, która obracała sobie chłopców wokół palca.

🍃 Ta zaledwie 16-letnia dziewczynka jeszcze nie wie, jakie trudy przygotował dla niej los. Przez ponad tysiąc stron powieści przeżyłam wraz z nią połowę jej życia. Poznałam ją od każdej strony. Dostrzegłam okrutny charakter, ale i niesamowitą wolę walki.

🍃 Po kobiecie, której jedynym celem jest rozkochanie w sobie mężczyzny, zapewne nie można się wiele spodziewać. Autorka jednak daje czytelnikowi pstryczka w nos i pokazuje, ile “słaba płeć” jest w stanie dokonać, by utrzymać ukochany dom i swoich bliskich.

🍃 “Przeminęło z wiatrem” to nie jest tylko opowieść o Scarlett. To portret społeczeństwa - amerykańskich południowców - które mierzy się z najazdem Jankesów. Jest obrazem rozlewu krwi, okrutnej wojny toczonej na terenie Stanów.

Mitchell z perspektywy zwykłych ludzi pokazuje konsekwencje secesji - te pozytywne i te brutalne. Pisze o kobietach tamtych czasów, normach przez nie przestrzeganych, choć tym samym tak bardzo je ograniczających.
Tak wiele tu wątków i niesamowicie istotnych tematów, że nie jestem w stanie opowiedzieć o wszystkich. Mam tylko nadzieję, że jeśli spotkacie się kiedyś z pytaniem “O czym jest Przeminęło z wiatrem?” odpowiecie coś więcej niż “o irytującej kobiecie”.
Polecam całym sercem <3

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam starsze, nieilustrowane wydanie (a szkoda, że nie ilustrowane), ale myślę, że nie ma to znaczenia, a chciałam ocenić całą historię od razu.

Uważam, że jest to klasyka gatunku. Z początku książka może wydawać się dość płytka - zaczyna się od historii Scarlett, dziewczyny o nieustępliwym, nieco aroganckim i snobistycznym charakterze, której największym osiągnięciem życiowym wydaje się być najwęższa w okolicy talia i niezwykła uroda, przyciągająca spojrzenia wszystkich okolicznych mężczyzn. Scarlett jednak kocha tylko jednego mężczyznę, który już ofiarował swoje serce innej kobiecie, a to doprowadza do różnych, nie zawsze udanych, decyzji głównej bohaterki. Jednak wraz z przewracanymi stronami książka nabiera głębszego sensu; autorka ukazuje obraz społeczeństwa w XIX-wiecznej Ameryce, opisuje niezwykłe krajobrazy, plantacje bawełny, na których pracują niewolnicy, miasta, które dopiero się rozwijają. Wojna secesyjna, która staje się tłem dla późniejszych wydarzeń, zmienia życie wielu osób, zmienia także Scarlett - choć bohaterka nadal pozostaje nieustępliwa, zadziorna, to jednak pokazuje swoje dobre serce.

Uważam, że charakter Scarlett został dobrze nakreślony. Mimo jej arogancji naprawdę ją polubiłam i kibicowałam jej w podejmowanych decyzjach, a te nie zawsze były słuszne i nie zawsze miały tylko dobre konsekwencje. Trzeba przyznać, że w niektórych sytuacjach bohaterka wykazywała się wyrachowaniem - i fajnie, że została ukazana jako postać z wieloma wadami, a jednak mimo wszystko dobra osoba o wielkim sercu. Jej siła charakteru ukazana w trakcie trwającej wojny, w trakcie walki o Tarę i w trakcie innych wydarzeń naprawdę stanowiła inspirację. Trzeba też dodać, że na przełomie tomów widać było, jak charakter Scarlett dojrzewa.

Inne postacie też były ważne i naprawdę wykreowane w bardzo udany sposób. Rhett, nieco zarozumiały, nonszalancki, a jednak gotowy do wszelkich poświęceń dla miłości życia, Melania, delikatna, krucha istota o ogromnym sercu, Ashley, niby tak dobry i delikatny, a jednak w pewnym sensie dający Scarlett złudną nadzieję...

Z pozoru może się wydawać, że to książka o romansie i miłości, ale nic bardziej mylnego. Choć oczywiście te elementy mają tu miejsce, to mamy jednocześnie pokazany obraz społeczeństwa, sytuację polityczną i ekonomiczną, wojnę secesyjną, niewolnictwo. Walkę drobnej kobiety o rzeczy dla niej ważne.

Jedna z moich ulubionych powieści.

Klasyka!

Klasyka!