Star Wars, Episode III: Revenge of the Sith

Okładka książki Star Wars, Episode III: Revenge of the Sith Matthew Woodring Stover
Okładka książki Star Wars, Episode III: Revenge of the Sith
Matthew Woodring Stover Wydawnictwo: Del Rey Seria: Star Wars fantasy, science fiction
Star Wars
Del Rey
2005-10-25
2005-10-25

Bardzo dobra książka, zdecydowanie jedna z najlepszych spod znaku SW. Stover po mistrzowsku opisuje psychikę i odczucia bohaterów. Dobrze przedstawiony Anakin i jego relacja z Palpatinem. Lepsza wersja filmu, który i tak uważam za bardzo udany.

Autor stworzył zachwycające dzieło, którego styl rzuca na kolana. To przepięknie napisana książka, w której każde słowo ma znaczenie, wzruszająca i bardzo mądra. Dopełnia wspaniały film, gdyż w fantastyczny sposób pokazuje to, czego film - zupełnie inny przecież środek przekazu - nigdy nie będzie w stanie: wnętrze bohatera. Doskonale przetłumaczona na polski. Obowiązkowa pozycja dla wielbicieli Gwiezdnej Sagi, polecam ją jednak nie tylko im.

Idealne rozszerzenie filmu, niektóre sceny np. zabicie Separatystów na Mustafar przedstawione dużo brutalniej lub obszerniej niż w filmie

No i Zemsta Sithów w formie książeczki... Może być.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) . To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019. Przeczytałem jakieś chore ilości książek z serii Star Wars...

No i Zemsta Sithów w formie książeczki... Może być.

Na książki z universum Gwiezdnych Wojen namówił mnie kolega. Długo podchodziłam do nich jak pies do jeża, ale w końcu zdecydowałam się spróbować. Na początek wybrałam moją ulubioną część filmową. I trafiłam. Wersja książkowa jest bardziej rozbudowana i złożona, lepiej ukazano wątki polityczne. Myślę, że spodoba się każdemu, kto lubi film.

Długo się zastanawiałam jak ocenić tą książkę. Jestem fanem świata Star Wars, uwielbiam postać Vadera (którego nigdy mi mało) - to tak tytułem wstępu. Książkowa "Zemsta Sithów" była dla mnie bardzo nierówna, w wielu miejscach wywołała u mnie zadowolenie jak i rozczarowanie, ale po kolei.

Dlaczego zadowolenie? Bo wiele scen z filmu zostało rozszerzonych przez co nabierają nowego znaczenia i lepiej je można zrozumieć. Czasami to tylko kilka słów więcej w opisie, czasem dodatkowy dialog, czasami opis przemyśleń bohaterów. Takimi scenami są np. walka Yody z Palpatine'm, zjawienie się Baila Organy w czasie upadku świątyni Jedi (zawsze się zastanawiałam skąd on się akurat wtedy tam zjawił) czy też narodziny Sojuszu Rebeliantów. Na plus oceniam rozbudowanie postaci hrabiego Dooku - fajnie opisany jest jego punkt widzenia na problemy odległej galaktyki.

Dlaczego rozczarowanie? Miałam nadzieję, że w książce postać Anakina będzie lepiej pokazana, że to przejście na Ciemną Stronę będzie bardziej dramatyczne, bardziej naznaczone emocjami. Sama nie wiem, może, że będzie bardziej się wahał, że jego punkt widzenia przekona mnie do jego zmiany. Niestety dla mnie tego wszystkiego brakło. Sceny kuszenia przez Palpatine'a są praktycznie identyczne jak w filmie (nie ma takiego rozszerzenia o jakim pisałam wcześniej). Nie ma dla mnie żadnej walki wewnętrznej Anakina. Po prostu kopiuj/wklej film - scena 1 Anakin jest dobry, scena 2 - jest zły. A szkoda, bo Skywalker jest i zawsze był dla mnie postacią smutną i dramatyczną, ale brakuje mi hmm...jakby to nazwać???Takiego namacalnego dowodu dramatu jego osoby, żebym czytała i czuła, no niestety mi tego brakło. Myślałam też, że choć może snów o Padme i samej Amidali więcej będzie, ale w tej kwestii też rozczarowanie. Całą tą sytuacje ratuje dla mnie Vader już w kombinezonie - opis jego uczuć jest świetny. Jednak to troszeczkę za mało.

Podsumowując. Nie jest tragicznie, warto przeczytać, ale po przeczytaniu pozytywnych opinii liczyłam na coś więcej.

Cóż, podchodzę dosyć sceptycznie do tego typu książek z prostego powodu.. Mimo oczywistej zalety jaką jest wyjaśnianie części fabuły filmów, mam wrażenie że tego typu książki powstają tylko dla nabicia pieniędzy - cóż, myliłem się. Książka jest genialnie napisana, opisy pochłaniają uwagę czytelnika do granic możliwości - miejscami się dłuży, ale dla jednego z finalnych momentów warto przez to przejść . Jedna z lepszych książek z uniwersum SW.

Jestem pozytywnie nią zaskoczony.
Spodziewałem się 'klona' filmu, a tutaj ukazane zostało dużo więcej emocji i motywacji bohaterów.
Zdecydowanie jedna z lepszych książek w świecie SW.

Jestem pozytywnie nią zaskoczony.
Zdecydowanie jedna z lepszych książek w świecie SW.

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Jest to zdecydowanie jedna z kilku najlepszych książek ze świata Star Wars, a może nawet ta najlepsza. Podzielona jest na trzy części. W pierwszej opisano bitwę o Coruscant, w drugiej przeciąganie Anakina na Ciemną Stronę Mocy, a w trzeciej już jego przejście, unicestwienie Zakonu Jedi i powstanie Imperium. Przemiana Anakina została tu przedstawiona dużo lepiej niż w filmie, autor opisuje psychikę postaci i wiele scen, których w filmie nie było, a dużo do niego wnoszą. Niektóre rzeczy zostały też lepiej wyjaśnione, jest dużo informacji o Mocy, o tym czym różni się Jasna Strona od Ciemnej. Jednak wiele scen z filmu zostało przedstawionych inaczej, a niektórych nie ma w ogóle (np. pominięto Chewiego). Ale nie ma to dla mnie większego znaczenia, bo książka jest naprawdę świetna.

Książka jest świetna

Książka jest świetna