Darth Bane: Dynastia Zła

Okładka książki Darth Bane: Dynastia Zła
Drew Karpyshyn Wydawnictwo: Amber Cykl: Trylogia Dartha Bane'a (tom 3) Seria: Star Wars: Gwiezdne wojny fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Trylogia Dartha Bane'a (tom 3)
Star Wars: Gwiezdne wojny
Darth Bane: Dynasty of Evil
Amber
2010-04-27
2010-04-27
Data 1. wydania:
2010-01-01
Błażej Niedziński
gwiezdne wojny star wars darth bane droga zagłady zasada dwóch rule two dynastia zła dynasty of evil science-fiction sci-fi fantasy

Bardzo dobry finał cyklu - aż szkoda, że nigdy nie doczekał się on adaptacji. Charakterystyczne, że przy niewielkiej ilości postaci, autor umiał je bardzo wyraziście nakreślić, unikając sztampy.

(Zbiorczo 1-3)
Bardzo ciekawy, ale niełatwy w ocenie cykl.
Na pewno świętnie napisany, z ciekawą fabułą i często nieoczekiwanymi wydarzeniami. Łatwość z jaką autor zabija niektórych bohaterów jest godna podziwu :).
Z drugiej strony brakowało tutaj jednak postaci, z którymi można by się związać i im kibicować. Oczywiście brakuje znanych i lubianych ikon (akcja dzieje się tysiące lat wcześniej), ale tutaj pokazano stronę Sithów. I ciężko się czasem czyta w sumie życząc im porażki. Mnóstwo "filmowych" scen i światów, kulminacyjne walki i wątki splatające się w niespodziewany, ale nigdy nie obrażający czytelnika sposób.
Ale ogólnie-wartosciowa pozycja, która obok trylogii Thrawna warta jest poznania i która mogłaby być świetnym materiałem na serial/film. Tym bardziej wnerwia poziom nowych filmów i zamieszanie ze światem.

(Zbiorczo 1-3)
Bardzo ciekawy, ale niełatwy w ocenie cykl.

W dniach 19 lipca-26 lipca 2020 roku czytałem drugi tom trylogii Dartha Bane’a. Natomiast pomiędzy pierwszym a trzecim września czytałem trzeci tom wspomnianej trylogii czyli książkę pt. „Dynastia zła”.
Wydarzenia ostatniego tomu rozpoczynają się dziesięć lat po poprzedniej części. Darth Bane ma już 45 lat i jego ciało zaczyna odczuwać upływ lat, niszczące działanie Ciemnej Strony Mocy oraz wpływ orbalisków. Jednak młodsza o 10 lat Zannah nadal nie rzuca swojemu Mistrzowi wyzwania, aby przejąć przewodnictwo nad Zakonem Sithów.
Taki obrót spraw wpływa na decyzję Bane’a, aby samodzielnie odszukać starożytny holocron. W tym czasie wysyła swoją uczennicę na planetę Doan, gdzie ta ma zbadać sprawę śmierci pewnego Jedi. Obydwie wyprawy kończą się sukcesami, jednak po ich powrocie na planetę, na której obecnie się ukrywają, wszystko zaczyna się komplikować.
Jeśli chcecie dowiedzieć się na czym te komplikacje polegały zapraszam Was do lektury tejże książki. Jednak jeśli interesujecie się światem Gwiezdnych Wojen, to zakończenie Was nie zaskoczy. Mimo wszystko autor do samego końca trzyma w niepewności czytelnika.
Jak zauważyliście na początku książka ta bardzo mnie wciągnęła. Przeczytałem ją w ciągu trzech dni i czterech posiedzeń. Wynik ten plasuje „Dynastię zła” wśród najlepszych książek jakie przeczytałem na Tronie. Książkę jak i całą trylogię mogę Wam gorąco polecić. Mam tylko pewien niedosyt, że to już koniec i dalsza historia Sithów została przerwana. Chyba, że się mylę.

Najgorsza część serii :(

Najgorsza część serii :(

Zawiodłem się, tak samo jak główny bohater. Liczyłem, że ostateczna walka będzie bardziej z inicjatywy Zannah. Kolejny raz najbardziej zaciekawiły mnie poszukiwania holocronów i tajemnice skrywane przez starych mistrzów Sithów. Postać szarego Jedi nie przypadła mi do gustu, ale pretendentka do zostania nową uczennicą już tak. Nie żałuję czasu poświęconego na serie, jednakże pierwszy tom zauważalnie lepszy i bardziej wciągający niż dwa pozostałe. To moje pierwsze spotkanie z SW w formie książkowej i każdemu, kto nie miał nigdy styczności poza filmami polecam Dartha Bane'a.

Świetne zakończenie trylogii. Mimo, że mogłoby się wydawać, że finał będzie dość oczywisty, nie do końca tak było. Dodatkowo pojawienie się innych postaci jeszcze bardziej skomplikowało wątek mistrz-uczennica.
Mam wrażenie, że czytało mi się jeszcze lepiej niż poprzednie tomy, wszystkie pojedynki świetnie opisane, dużo bardziej efektowne i zawiłe niż te do których przyzwyczaiły nas filmy ze świata Gwiezdnych Wojen. Aż się prosi, żeby ktoś zrobił jakąś porządną ekranizację ale pewnie jest to niewykonalne ze względu na prawa autorskie, Disney itd. (ale zawsze można kiedyś wrócić do lektury).

Ta część to jedna z najlepszych książek w uniwersum Star Wars (zarówno kanonicznych jak i należących do Expanded Universe) jakie czytałem. Genialnie poprowadzona akcja, świetni bohaterowie, nieustająca przygoda - To wszystko czego można oczekiwać od solidnej pozycji w tym uniwersum. Moim zdaniem najlepsza część genialnej Trylogii, którą pochłonąłem na 2 wdechy. Oczywiście 2 poprzednie części także były znakomite!

Zwieńczenie naprawdę przyzwoitej trylogii Star Wars. Nie dziwią mnie powszechne pochwalne opinie o trylogii Bane'a. Autor umiejętnie buduje akcje, tworzy ciekawe postaci, domyka wątki i potrafi zaskakiwać. Bardzo podoba mi się otwarte zakończenie.
Polecam. Dużo lepsze niż te niby-Gwiezdne Wojny, co to w kinach ostatnio puszczają ;)

Niesamowita trylogia, która wywarła na mnie spore wrażenie i już na zawsze mnie odmieniła...

Wspaniałe zwieńczenie trylogii, bardzo polecam

Wspaniałe zwieńczenie trylogii, bardzo polecam