Piąty Beatles

Okładka książki Piąty Beatles Mariusz Czubaj Patronat LC
Okładka książki Piąty Beatles
Mariusz Czubaj Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Polski psychopata (tom 4) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Polski psychopata (tom 4)
Mroczna Seria

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kryminał w rytmie Abbey Road

666 428 114

Rudolf Heinz – profiler, miłośnik bluesa po traumatycznych przejściach – i zagadkowe morderstwo, którego okoliczności są bardzo nietypowe. Czwarta książka o pracy policyjnego profilera - Rudolfa Hainza.
A do tego ta pozostawiona na miejscu zbrodni okładka Abbey Road Beatlesów.
Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej,
gdy policjanci z Piły otrzymują wezwanie na dawne lotnisko, gdzie stacjonował kiedyś pułk myśliwców Su-22. Jest to miejsce zabójstwa, na które przybywa także Rudolf Heinz prowadzący kurs w miejscowej szkole policji. Heinza najbardziej intryguje okładka albumu Beatlesów Abbey Road pozostawiona w hangaroschronie. Profiler nawet nie przypuszcza, jaki obrót przybierze sprawa, która zajmie mu prawie dwa lata i okaże się ostatnią w jego karierze .
Jest to powieść o przeżyciu pokoleniowym, o które chyba coraz trudniej w dzisiejszych " nowoczesnych " czasach. Jest to jednak powieść policyjna w pełni tego słowa znaczeniu .

A do tego ta pozostawiona na miejscu zbrodni okładka Abbey Road Beatlesów.
Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej,
gdy policjanci z...

Początek powieści trochę drętwy, ale później się wciągnąłem. Plusem było to, że spora część dzieje się w Katowicach, mieście, które od paru lat staram się polubić. To, że powieść jest prowadzona w dwóch narracjach nie przeszkadzało mi, było nawet ciekawym zabiegiem. Bohater był dość komiczny ze swoim podejściem do życia, rzeczywiście był „niereformowalny” jak określała to jego dziewczyna.
W sumie wszystko było dość zagmatwane i wydawało mi się mało prawdopodobne. Ale było też sporo sytuacyjnego humoru i to z kolei bardzo duży plus. (…Nalał sobie kieliszek wódki i uniósł go w stronę pustego krzesła. - Napij się ze mną – powiedział… (str.197)).
Szkoda, że było dużo irytujących błędów redakcyjno/korektorskich.

Być może to zasługa wakacji i chęci przeczytania "lekkiego" kryminału, czyli takiego, który wciąga i nie chce puścić, bez wielkich udziwnień i intryg, spowodowała tak pozytywny odbiór tej książki. A może też nawiązanie do kultury "The Beatles", czy też sprawne nakreślenie głównego bohatera, który ma swoje problemy i zgryzoty, stając się przez to bliższy normalności, coś prawie jak Harry Hole.

Z początku trochę naciągane, ale im dalej posuwała się akcja, tym z większą ochotą czytałem dalej. Historia opowiedziana przez Mariusza Czubaja na pewno nie jest oryginalna. Ba! Pewnie jest jedną z bardziej klasycznych dla sztuki kryminału, ale właśnie niczym w klasyce, strzelamy ślepakami, by pod koniec dzięki uprzejmości autora odkryć numerację kart.

I bardzo mi to przypadło do gustu.
Podobają mi się spostrzeżenia głównego bohatera, mimo że nie należą one do pozytywnych. Sam ostatnio "mam problem" w zrozumieniu dzisiejszego świata, który staje się coraz bardziej inny od moich wyobrażeń sprzed 15-20 lat. I chyba trochę też o tym jest ten tytuł, pod płaszczykiem sprytnej intrygi i ciekawego kryminału, główny bohater pokazuje nam, jak często idee i marzenia niczym błoto rozpryskują się o beton.

Moje drugie spotkanie z Mariuszem Czubajem, a jednocześnie z Rudolfem Heinzem i mogę ponownie czuć satysfakcję. Równie wciągająca powieść, akcja toczy się sprawnie i płynnie, a przy tym świetny wątek związany z zespołem Beatlesów. Solidna tym samym robota w wykonaniu Mariusza Czubaja.

Nie spodziewałam się, że tak szybko wrócę do Czubaja, zakładałam trochę późniejszy powrót ze względu na dość utrudniony dostęp do pozostałych części. Czubaj w końcu do mnie trafił ale w sposób zupełnie inny niż to miałam w planach, mianowicie KTOŚ mi zrobił mega zaskakującą niespodziankę, wysyłając mi pozostałe trzy pozycje razem z zupełnie niespodziewanym prezentem urodzinowym. (Darku, dziękuję i pozdrawiam! 🙂😘)

"Piąty Beatles" to kolejna, czwarta już część z cyklu o śląskim profilerze, i w sumie nie wiem czy lepsza, czy gorsza niż poprzednie, czytało mi się dobrze więc nie mam większych zastrzeżeń. No może jedno... 😎 Autor zbyt często robi przeskoki z narracji pierwszoosobowej na trzecioosobową, które ciut pogarszają odbiór treści z czytanej książki. Na szczęście nie jest tak tragicznie, żebym odpuściła sobie przeczytanie dwóch kolejnych części. Ale to już po moim powrocie ze wschodniej granicy, zza której ostatnio wszyscy uciekają. Mam nadzieję, że wrócę w jednym kawałku... 😐

""Piąty beatels to Mroczna podróż sentymentalna sięgającą ćwierć wieku wstecz,gdy niektórzy z nas byki piękni, młodzi,trochę szaleni i niewinni. A także historia o straconych złudzeniach i zerwanych więziach. Oraz o wspomnieniach ,które mają zabójcza moc.

Książka p.Mariusza jest specyficznym kryminałem (nie jest to jazda bez trzymanki), zawiłym (to prawda),czyta się bardzo dobrze. Cofnięcie się w czasie by rozwikłać zagadkę jest taka perełka tej książki. Sam pomysł na fabułę bardzo mi się spodobał, chodź przyznam że przy lekturze tej książki dwa razy odczułam złość na autora,bo jak tak można było mnie zwodzić za nos! I to dwa razy! Troszkę żal że sprawcę nie poznaje się przy samym końcu,a nie pod koniec(trosze za szybko...) ,ale zakończenie mi to wynagrodziło!
Jeśli lubicie kryminały "lekkie" i i zwodzenie to książka jest właśnie dla Was!
Panie Mariuszu lubi pan ten zespół?

Kolejna świetna część. Dzięki tej książce dowiedziałam się o hangarach w Pile (miejsce trafiło do listy punktów do zwiedzenia), knajpkach na Mariackiej (niby człowiek mieszka blisko, ale jakoś Mariacką omija szerokim łukiem odkąd Katofonię przenieśli).

5/2022 (audiobook 3/2022)
Mariusz Czubaj nigdy nie wychodził w mojej podstawowej jedenastce. Nie łapał się do składu, ustępując pola błyskotliwszym zawodnikom w polskiej Lidze Kryminałów.
Grzeje więc on ławę, rozgrzewa się przy linii bocznej i od czasu do czasu wpuszczam go na murawę jako zmiennika.
Ale kto się na piłce nożnej ciut wyznaje – wie, że bywają sytuacje, kiedy zmiennik potrafi błysnąć i – gdy ma tzw. dzień – zdarzy mu się zaliczyć udany występ, niekiedy okraszony asystą czy bramką.

“Piąty Beatles” nie czyni, co prawda, przełomu w tej “piłkarskiej” karierze Czubaja, ale – kontynuując futbolowe asocjacje – Autor zaliczył naprawdę udane zawody i schodzi z boiska jako zwycięzca.
Bowiem czwarty tom cyklu “Polski psychopata” - to najlepsza książka Mariusza Czubaja, jaką dotąd czytałem.

Świetny pomysł na fabułę, atrakcyjnie zrealizowany, akcja z ciekawym przebiegiem, zwłaszcza muzyczny “szkielet” całej intrygi zasługuje na wyróżnienie.
No i Grand Finale – jak w piłkarskim dreszczowcu: tryumf sprawiedliwości po dogrywce i rzutach karnych! (niczym w finale ostatniego Euro: Anglia – Włochy).

Podsumowując: meczem tym Czubaj jeszcze nie przebił się do podstawowego składu, ale stał się solidnym zmiennikiem i zasłużył na kolejne szanse :)

Książki wysłuchałem w interpretacji Leszka Filipowicza. To podstawowy zawodnik wyjściowej jedenastki w reprezentacji Polskich Lektorów :)

5/2022 (audiobook 3/2022)
Ale kto się na piłce nożnej ciut wyznaje – wie, że bywają sytuacje, kiedy...

Policja w Pile ma nie lada zagadkę, na dawnym lotnisku wojskowym, w hangaroschronie znajdują się zwłoki młodego mężczyzny. Hainz, który prowadzi kurs w miejscowej szkole policyjnej zostaje poproszony o konsultację. To co najbardziej rzuca się w oczy profilera, to porzucona na miejscu zbrodni okładka albumu The Beatles "Abbey Road". Skąd i dlaczego się tam znalazła? Ofiara to syn boagcza z Katowic, to jakby "w rewirze" Rudolfa. Hainz ma oczywiście inne sprawy do rozwiązania, ale ta jedna nie daje mu spokoju. Wszystko wskazuje na to, że pozostanie nierozwiązana. Zapomniałabym wspomnieć, że Rudolf ma pomagiera "Breivika", zaintrygowani?

Kolejny raz przeżyłam kryminalną przygodę z śląskim profilerem, śledztwo zagadkowe, ogromnie zagmatwane, bardzo trudna sprawa.
Bardzo podoba mi się sposób, w jaki autor wprowadza czytelnika w ramy czasowe w kolejnych częściach, a to katastrofa lotnicza, a to mistrzostwa Europy w piłce nożnej... Tak się składa, że dokładnie pamiętam gdzie byłam i co robiłam w tamtym czasie (czyli mam alibi 😉)
Z każdym kolejnym tomem postaci z kart powieści stają mi się bliższe (bliżsi?) i wiem, że ciężko będzie mi się z nimi rozstać.
Póki co jeszcze się z nimi nie żegnam, a wam polecam "Piatego Beatles'a".
Tyle o tym.

W poszukiwaniu polskich autorow kryminałow natknęłam sie na pakiet Mariusza Czubaja.
Dobrze przeczytać.
Jest wszystko co w dobrym kryminale potrzeba.
Łącznie z Rudolfem Heinzem.
Polecam.
Uwaga. Piąty Beatels.
Coś nie grało, jakby ktoś maczał w tym paluchy poza autorem, a moze to jakaś ewolucja?
Końcowe podziękowania wyjaśniają wszystko.
Panie @Czubaj jak chce przeczytać króla czy królową to siegam po ich pozycje.
A ja bardzo chcę, aby książki Czubaja były czubajowate i juz. Pozdrawiam właśnie kurier przywiózł Dziewczynke z zapalniczką.

Dobrze przeczytać.
Jest wszystko co w dobrym kryminale potrzeba.
Łącznie z Rudolfem Heinzem.
Polecam.
Uwaga. Piąty Beatels.
Końcowe podziękowania wyjaśniają wszystko.
Panie @Czubaj jak chce...