Tajemnica skarbu Ala Capone

Okładka książki Tajemnica skarbu Ala Capone Grzegorz Kalinowski
Okładka książki Tajemnica skarbu Ala Capone
Grzegorz Kalinowski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Śmierć frajerom (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Śmierć frajerom (tom 3)
Skarpa Warszawska
2021-11-25
2016-11-23
literatura polska

Jak na razie najsłabsza z sagi. Przez pół książki akcja opiera się o melanżowanie Heńka z Priscillą, pija, palą, rzadko tańczą, w kółko to samo. Generalnie wg mnie i jak dla mnie przenoszenie akcji poza ocean było nudnym zabiegiem. Aha, no i Henio de facto w jeden dzień staje się przyjacielem Ala Capone i całego gangu z Chicago, mam małe podejrzenia, że tak to nie wyglądało;)

Bardzo dobra lektura, seria trzyma poziom a przeniesienie większości akcji do USA z czasów prohibicji i Ala Capone tylko dodaje fabule dodatkowej pikanterii. Polecam tym, którzy przeczytali t1 i t2.

Główny bohater jest istnym asem gangsterki, uczącym się języka w trymiga, adaptującym się natychmiast w każdym środowisku kameleonem, Jamesem Bondem, uwodzicielem, któremu panie same pchają się do łóżka, genialnym Forrestem Gumpem, który na każdym kroku zostaje wmieszany w kontakty ze słynnymi osobami epoki... w dodatku to dwudziestoparolatek. Wycudacznione i na siłę.

Do poprzednich części się nie umywa. Perypetie Henia za wielką wodą i w Warszawie.

Książka trzyma klimat poprzednich części pomimo przeniesienia większej części akcji zza ocean. Henio tym razem ma okazję poznać gangsterów zza wielkiej wody z czasów prohibicji.

Ameryka lat 20 i Henio.

Ameryka lat 20 i Henio.

Książka nad wyraz męcząca. Próbowałam dojść do końca ale nie dałem rady skończyć.
Jak dla mnie sam pomysł to za mało na dobrą powieść a autor nie potrafi nadać książce polotu.
Kilka ciekawych momentów co kilkadziesiąt stron to jak za mało na takie tomisko.
Podjęte tematy gangsterskie w Stanach Zjednoczonych o stylistyce książki dla dzieci. Jeśli dodać do tego brak napięcia i jakichkolwiek zwrotów akcji dostajemy powieść ledwie mierną.

Po świetnej pierwszej i bardzo dobrej drugiej części spodziewałem się czegoś lepszego. Czytając ten tom co chwila miałem wrażenie sztucznego wydłużania książki, że parę kartek wcześniej było napisane dokładnie to samo. Mimo to pozycja obowiązkowa dla fanów przygód Heńka.

W końcu,mam i przeczytalem.Bo troszkę czasu zeszło.
Bardzo dobry kryminał retro,jest i USA.Świat wielkich gangsterów i Warszawa.
Pojawia się Tata Tasiemka.

Dla mnie super powrót.

W końcu,mam i przeczytalem.Bo troszkę czasu zeszło.
Bardzo dobry kryminał retro,jest i USA.Świat wielkich gangsterów i Warszawa.
Pojawia się Tata Tasiemka.

Dla mnie super powrót.

Trzecia część "Frajerów", po niezłej pierwszej i lepszej drugiej, nieco rozczarowująca. O ile opisy międzywojennej Warszawy, a szczególnie świetnie wpleciony w drugiej części wątek przewrotu majowego robiły klimat, tak w amerykańskich przygodach Wcisły klimat się gdzieś zapodział. W Warszawie autor potrafił być przekonującym przewodnikiem po szemranym światku, w Chicago miałem wrażenie prześlizgiwania się po powierzchni niczym turysta z biura podróży. Trochę lepiej zrobiło się po powrocie do kraju, ale z kolei akcja rozmyła się gdzieś między spotkaniami towarzyskimi, opisami spożywanych kolejno potraw i trunków - do tego stopnia, że w pewnym momencie zacząłem przerzucać kartki w oczekiwaniu na jakieś wydarzenia. I wreszcie zakończenie, po którym spodziewałem się dużo więcej dramatyzmu, bo wszak akcja dążyła do niego przez całą książkę. Trzeci tom jest dobry, nic więcej.

• Kryminał
  • 2017