Opowieść o Kullervo

2016-11-08
2015-08-27
Agnieszka Sylwanowicz
Kalevala epika Finlandia literatura fińska

Okładka książki Kształtowanie Śródziemia Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Kształtowanie ... Christopher John Re...
Okładka książki Ballady Beleriandu Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ballady Beleri... Christopher John Re...

Bardzo konkretna pozycja. Historia jedna z pierwszych, napisanych przez Tolkiena. Wydanie kompletne - prócz tłumaczenia opowieści, znajdziemy w niej oryginalny tekst autora, fotografie rękopisu oraz kilka artykułów poświęconych analizie językowej i kulturowej, począwszy od fińskich run (legend),którymi inspirował się młody Tolkien, tworząc historię o Kullervo, aż po rolę, jaką "Opowieść..." odegrała w literaturze angielskiej i skandynawskiej. Przeanalizowany jest także wpływ Kullervo na dalsze kreowanie świata Śródziemia oraz innych bohaterów, z którymi czytelnik ma przyjemność poznać się na kartach "Dzieci Hurina", trylogii czy "Hobbita". Daję 10/10.

"Opowieść o Kullervo", można oceniać z różnych perspektyw.
Wydanie, które czytałem zawierało przedmowę, liczne komentarze, tekst oryginalny, jak i nawet same szkice historii.
Lektura ważna z punktu widzenia kreowania świata Śródziemia, jak i samych postaci. Momentami wydaje się chaotyczna, aczkolwiek jest warta przeczytania.

8.6/10

"Opowieść o Kullervo", można oceniać z różnych perspektyw.

8.6/10

Daję 10 na 10, właściwie dlatego, że ludzie tutaj nie rozumieją co czytali przed chwilą i nie potrafią docenić jak ważna jest to pozycja, być może najważniejsza tolkienowska książka, ze wspaniałym komentarzem samego Tolkiena, jak i autorki opracowania.

Książka na prawdę trudna w ocenie. Głównie dlatego, że jej zawartość jest dość skomplikowana.
Po pierwsze zawiera teksty zarówno po polsku jak i po angielsku (mój poziom motywacji do nauki, by poczytać Tolkiena w oryginale przebił sufit).
Po drugie zawiera całkiem sporo komentarzy, wstępów i wyjaśnień. Jest to treść niesamowicie wartościowa, ale trudna w czytaniu.
Po trzecie - sama opowieść o Kullervo trochę mnie rozczarowała, ale cóż - jednak jest to utwór jeszcze niedojrzałego Tolkiena, który można potraktować jako wprawkę.
Po czwarte - wykład o Kalevali - dla mnie cudo. Raz, że poluję na ten epos, a dwa - Tolkien w roli profesora, wykładowcy i znawcy tematu był dla mnie nowością. Więc będę szukać podobnych tekstów więcej.

Po...

Przeczytawszy blurba, wstęp oraz przedmowę, spodziewałam się zupełnie czego innego. Jak najbardziej mam na uwadze, że jest to pierwsza i zarazem jedna z niedokończonych opowieści Tolkiena, coś jak draft, ale niestety, wbrew oczekiwaniom lektura nie była emocjonująca. Generalnie nie odczułam tragizmu bohatera, może właśnie dlatego, że opowieść ta jest zaledwie szkicem bazującym na "Kalevali" i tragediach Szekspira. Niemniej jest to kawał świetnej pracy naukowej. Wyjątkowy smaczek dla pasjonatów, w którym znajduje się kilka fotografii rękopisów, oryginalny angielski tekst oraz polski przekład, które wedle uznania można porównywać, wychwytując specyficzny styl autora. Drobna uwaga: większość tekstu stanowi szczegółowa analiza dzieła.

Spokojnie mogę zaczynać "Dzieci Húrina".

Postaram się ocenić te książkę na 3 sposoby by każdy mógł zdecydować czy warto przeczytać.

1. Jeżeli nie znasz twórczości Tolkiena i zawiłości jego badań nad chociażby starymi mitami i baśniami, to trzymaj się od tego z daleka i wtedy ocena wynosi jakieś 3/10

2. Jeżeli kojarzysz Tolkiena tylko z Hobbita czy Władcy i coś tam Silmarillion, ale niezbyt jego wspomniane badania i próby przekładów, to wtedy książka raczej cię znudzi 6/10

3. Jeżeli oczywiście znasz większość Tolkienowych książek to ta bardzo dobrze wpisze się w próbę poznania tego jak ten pisarz myślał, dzięki tej książce zrozumiesz w sumie jak powstało Śródziemie - ocena 7 i więcej

Odniosę się jeszcze do ocen innych ludzi tutaj, niektórzy wspomnieli, że książka jest zapchajdziurą i nawet autorka tak wspomina (bo nomen omen autorką książki nie jest do końca Tolkien, a Verlyn Flieger (cała redakcja)). Ludzie nie rozumieją chyba, że wspominany fragment o zapychaczu to są słowa Tolkiena, jakie wypowiedział w swojej przemowie, spisane najpierw na brudno a później przepisane maszynowo.

Faktyczna opowieśc o Kullervie ma 30 stron i jest w wersji polskiej i angielskiej. Osoba obyta z Tolkienem odnajdzie tutaj mnóstwo odpowiedzi na przeróżne pytania i format książki idealnie wpasuje do w sumie studiowania przemyśleń tego pisarza.

"Opowieść o Kullervo” to dla wielbicieli pisarstwa J.R.R. Tolkiena to niezła gratka. Jest to niepublikowana opowieść fantastyczna którego bohaterem jest Kullervo.

JEŚLI KTOŚ NIE JEST ZDEKLAROWANYM FANEM TOLKIENA TO MOŻE LEPIEJ NIECH TEGO NIE BIERZE DO RĘKI BO MOŻE SIĘ ZRAZIĆ I ROZCZAROWAĆ.
„Upadek Gondolinu” czy „Beren i Luthien” to nic w porównaniu z tym jak postanowiono wydać tą książkę.
Samo króciutkie opowiadanie o tytułowym bohaterze jest może i całkiem ciekawe ale to wszystko co wrzucono tu dodatkowo to… no nie wiem jak ja to przeczytałem. Brrr. Nigdy więcej czegoś takiego.

Tej książki w zasadzie nie da się jednoznacznie ocenić. Bo z jednej strony mamy 30 stron rzeczywistej opowieści o Kullervo (która swoją droga wygląda nieco chaotycznie i na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej brudnopisem niż rzeczywistą opowieścią tym bardziej, że niedokończona),a z drugiej około 150 stron komentarzy. (około 80 stron to wersja angielska i w ten sposób dostajemy całą książkę). Najgorsze w tym wszystkim są dwie wersje referatu, które w zasadzie nie różnią się niczym specjalnym i nie mam pojęcia po co obie zostały tu przytoczone.
To powoli idzie w kierunku wydania książki Tolkiena na podstawie jakiegoś tekstu na jedną kartkę, a reszta to będą przypisy i dywagacje.
Ogólnie jestem bardzo rozczarowany bo liczyłem na dużo więcej Kullervo.

O twórczości Tolkiena słyszałam sporo dobrego, jednak do tej pory było mi z nią jakoś nie po drodze. Postanowiłam skusić się na opracowanie o jego ,,Opowieści o Kullervo".

Po zapoznaniu się z tym wydaniem z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jest to idealna propozycja dla tych którzy już znają lub dopiero chcą poznać tę lekturę spod pióra Tolkiena. Autorka tego wydania skupiła się na wielu aspektach utworu autora, dokładnie wyjaśniając na co warto zwrócić uwagę i rozjaśniając niejasności.

Atutem na pewno są treści w języku angielskim spod pióra Tolkiena, liczne przypisy i objaśnienia autorki na koniec rozdziałów, by co chwilę nie rozpraszać czytelnika. Na uwagę zasługuje również dość bogata bibliografia.

,,Opowieść o Kullervo" J.R.R. Tolkiena pod redakcją Verlyn Flieger to bardzo ciekawe spotkanie czytelnicze w którym główną rolę odgrywa inspiracja Tolkiena innymi dziełami na ten temat.

• Tolkien
  • Do kupienia