Kabaret metafizyczny

Okładka książki Kabaret metafizyczny Manuela Gretkowska
Okładka książki Kabaret metafizyczny
Manuela Gretkowska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
...archipelagi...
W.A.B.
1999-01-01
1995-01-01
83-87021-84-9
gretkowska feminizm erotyka dekadencja

Literacki odprysk. Doceniam i rozumiem fakt, że książka powstawała w okresie transformacji ustrojowej, kiedy to polska literatura wylądowała na śmietniku, ale ze śmietnika języka też można twórczo korzystać i to nie jest ten przypadek. Jak to zrobić, dekadę później dowiedzie pewna Wejherowianka, wytaczając Wojnę polsko-ruską pod flagą, jakże by inaczej, biało-czerwoną! SZACH-MAT!

Chętnie zapomnę, że to przeczytałem.

Chętnie zapomnę, że to przeczytałem.

Po przeczytaniu tej książki -"Wiem, że nic nie wiem". Jest to twór, który łączy dość abstrakcyjną choć w tym wszystkim logiczną opowieść o miłości do kobiety z dwoma łechtaczkami z wywodami o religii, seksie, miłości, życiu. Jest to chyba najdziwniejsza książka jaką do tej pory przeczytałem, ale w dobrym znaczeniu. Czytało mi się ją wspaniale, z ciągłą ciekawością a chyba o to chodzi w czytaniu, co nie? Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!

Bardzo udana kontynuacja stylu tak błyskotliwie zaprezentowanego w Tarocie paryskim. Znów jesteśmy w stolicy Francji, poznajemy nieprzeciętne osoby z kręgów artystycznej bohemy i znów króluje przenikliwa ironia autorki potrafiącej świntuszyć i filozofować jednocześnie. KM to nie tylko historia miłości młodego poety Wolfganga do starszej od niego o ćwierćwiecze artystki scenicznej Beppy Mazeppo. Dygresje które przetykają niezbyt bujną fabułę nadają temu utworowi dodatkowego poloru erudycji i wielowymiarowości. Dowcip Gretkowskiej znów błyszczy. Bystra z niej prowokatorka i należy to docenić.

Dziwne.

Dziwne.

Prowokująca niesmacznym erotyzmem, historia z jakimś głębszym przesłaniem w tle. Kto go nie odnajdzie, uzna tę książkę za stek bzdur.

Manuela Gretkowska gwarantuje czytelnikowi nietuzinkową, metaforyczną, krótką podróż do Kabaretu Metafizycznego. Nie każdemu książka przypadnie do gustu, jednak mnie częściowo zadowoliła myślami o filozofii miłości, wiary i człowieczeństwa.

Fin de siècle,zapach absyntu, cygar i spoconych nagich dziewcząt.Trochę dygresji, trochę filozofii czasem odrobina poezji. A wszystko w cieniu Topora, Rolanda Topora.

Książka ciekawa,oczywiście napisana trochę w stylu biografii ,ale jak to sama autorka pisze w specyficzny sposób ,trochę trudna ,ale dla ciekawych daje się rade , polecam.

Nieco filozofii i przemyśleń oraz całe mnóstwo erotyzmu. Może nawet nieco zbyt wiele, ale dzięki temu, że opiera i ociera się o sztukę i filozofię jest łatwiejszy do przełknięcia. Czyta się dosyć przyjemnie, są jednak momenty do zatrzymania. Kilka ciekawych cytatów i spostrzeżeń także się znajdzie.

• Studia
  • Polska