Tequila

2010-01-29
2002-01-01
tequila varga
Inne

Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Europa. Opowieści podróżne Anna Arno, Dorota Chojnowska, Piotr Jagielski, Jarosław Klejnocki, Marcin Kydryński, Robert Makłowicz, Jarosław Mikołajewski, Katarzyna Nizinkiewicz, Marek Pernal, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek, Andrzej Stasiuk, Witold Szabłowski, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Paulina Wilk
Europa. Opowie... Anna Arno, Dorota C...

Superancka.

Superancka.

Przeczytałem po latach znów. Książka gorzko-zabawna.Te wszystkie schematy subkulturowe, które z perspektywy czasowej śmieszą, a miały być treścią życia.

Hahah zajebiste :D taka lekturka na wieczór, o subkulturach itd.

Hahah zajebiste :D taka lekturka na wieczór, o subkulturach itd.

Pomysł na fabułę fajny- wewnętrzny monolog bohatera- narratora dziejący się podczas pogrzebu kumpla z zespołu- ale wykonanie- słabe. W czytaniu przeszkadza przede wszystkim język (tak!): slang, którego chyba nawet te 20 lat temu nikt nie używał i fonetyczny angielski- zgroza. Spowiedź bohatera to z kolei stereotypowe ukazanie grzeszków i fantazji ludzi z branży muzycznej i okołomuzycznej. Czasami można unieść kąciki ust, ale humor jest to raczej niski i przewidywalny. Choć przyznam, że pod koniec na moment się wciągnęłam.

O muzyce i o muzykach powinno się pisać dużo lepiej :)

Wydawało mi się, że kiedyś ta książka mi się podobała. Musiało mi się wydawać. Być może młody byłem, inaczej sobie świat wyobrażałem... Teraz po lekturze rozczarowanie, no słabe to, o niczym, skrócić do treściwego opowiadania i byłoby do przełknięcia. Autora bardzo cenię, ale to niestety taki "kapiszon"...

Z ciekawością sięgnęłam po swoją pierwszą książkę Krzysztofa Vargi. Zróżnicowane opinie zawsze kuszą mnie do przeczytania. Tym razem stoję po stronie fanów tej niecodziennej prozy.
W tej niewielkiej objętościowo książce kryje się wulkan emocji i przemyśleń. Monolog bohatera na 100 stronach jego refleksji oddaje więcej, niż możnaby się spodziewać. Język, okazuje się że dla niektórych nie do przyjęcia, świetnie odkrywa przed czytelnikiem prawdziwe „ja” bohatera - muzyka „pankrokowego”. Momentami wulgarny, ale nie rażący, przeplatany nutami nostalgii i (nie taniego) sentymentu, nie pozbawiony humoru.
Muzyka, seks i alkohol - nieodłączni partnerzy w życiu bohatera. To oni wypełniają całe jego życie, niosąc ze sobą rozczarowanie, utratę złudzeń i nadziei.
Świetna proza. Szukam kolejnych książek autora.

Moja opinia znajduje się tutaj:

Moja opinia znajduje się tutaj:

Czytałem baardzo dawno, ale pamiętam jak zastanawiałem się, że ktoś to puścił do druku. Nie przeczę, że miało kilka ciekawych przemyśleń, stąd 2, nie 1.

Skacowani muzycy odprowadzają zmarłego kolegę na miejsce wiecznej radości. Nagle jeden z nich ślizga się na lodzie. Trumna spada, roztrzaskuje się, wylatuje pięknie ubrany nieboszczyk i turla się po alei w dół. Kobiety szeroko otwierają usta, mężczyźni marszczą czoła, kilkunastoletnia córka zmarłego kręci telefonem film, stojący obok chłopczyk mówi zachwycony: Ale masakra! Nieboszczyk nabiera na lodzie coraz większej prędkości. Kobiety zamykają usta, mężczyznom wygładzają się czoła, ksiądz ucieka poprzez groby szeroko podnosząc nogi, na końcu alei zmarły skręca w lewo, dziewczynka chowa telefon, chłopczyk mówi: Ale nuda! Sprawca wypadku strzela sobie w głowę…
Nie! Przepraszam! To tylko moja wersja. Wyobraźnia mi się rozhuśtała.
Książka jest znakomita!
Monolog slangiem. Podziwu godne! Po dwudziestu latach (książka wydana w 2001) to słownictwo nadal jest aktualne! Wielki plus za utrzymanie tempa narracji.
Wyjątkowo długo tę niewielką powieść czytałem i dobrze mi z nią było, i nie mogła być obszerniejsza, gdyż podobnie jak „Chłopaki nie płaczą”, mogłaby tego tempa nie unieść, a wtedy nie byłaby kroniką czasu. Świetnie przekazaną.
(Wspaniała literatura w nazwach zespołów, płyt i klubów.)
Na razie kończę swoją przygodę z Vargą.

Fantastyczna! Od tej małej książeczki zaczęła sie moja przygoda z niezwykłym pisarzem, którą w zachwycie kontynuuję do dziś.

• Polska