Selected Short Stories

Virginia Woolf Wydawnictwo: Penguin Books literatura piękna
Penguin Books
literatura piękna

Virginia Woolf napisała zachwycające eseje, które znakomicie przetłumaczone przykuwają uwagę i uczucia czytelnika. Maja Ostaszewska tak pięknie czyta teksty pisarki, jakby sama je napisała, jakby siedziała obok mnie i opowiadała o swoich przeżyciach, o lekturach, okolicy, naturze, plotkowała o nieznanych ludziach, ich pasjach i życiu, urzeczona nimi mimo ich...

Cieszyłam się bardzo na tę lekturę, ale niestety okazało się, że esej to coś, co się starzeje. Niewątpliwie Virginia Woolf szalenie sprawnie operowała piórem, więc czyta się to nadal dobrze, jednak całą przyjemność obcowania z dobrym stylem popsuł mi fakt, że nic lub bardzo niewiele mówiły mi opisywane wydarzenia, lektury, wrażenia. Tak mnie to zmęczyło, że nie doczytałam...

Lubię jej styl literacki, ale ten zbiór mnie nie zachwycił.

Wolny czas, pieniądze i własny pokój – tego według V. Woolf odmawia się kobietom, przez co nie mogą w pełni rozwinąć swoich talentów i stać się równoprawnymi obywatelami. Jednak w zbiorze wydanym przez wydawnictwo „Karakter” znajdziemy teksty nie tylko o kobietach i ich miejscu w społeczeństwie, ale także na temat literatury, podróży, polityki i życia codziennego.

Jest...

10 gwiazdek jak dla mnie. Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego w tym segmencie. Jeśli chodzi o klasę i intensywność mojego czytania oraz to jak wciągnęła mnie ta powieść, w ostatnich latach Milenium i pierwsze powieści Perez Reverte dały mi tyle przyjemności. POLECAM.

Nie zawsze aktualne, nie zawsze interesujące, ale zawsze świetnie napisane. Do "Jak czytać książki?" i "Montaigne" będę na pewno wracał, bo pokazują jak traktować przedmiot swoich rozważań i czytelnika z szacunkiem i zrozumieniem.

Mimo licznych zachwytów nad tą pozycją, z przykrością muszę stwierdzić, że ja tę książkę po prostu zmęczyłam... Było kilka naprawdę ciekawych fragmentów, ale całość wydaje mi się dość nudna i mało odkrywcza. Styl Virginii Woolf zupełnie do mnie nie przemawia, choć mam zamiar dać jej jeszcze szansę i spróbować podejść do jej powieści - może będą bardziej zajmujące.

Zdanie najlepsze.
Trudny wybór: po długich deliberacjach padł na taką oto frazę:

"Używane książki to książki dzikie, bezdomne; gromadzą się w wielkie stada o wielobarwnym upierzeniu i jest w nich czar, którego brak udomowionym tomom na bibliotecznych półkach."

Mocne drugie miejsce:
"Najczęściej podchodzimy do książek z umysłami zamglonymi i niejasnymi, wymagamy od...

moja opinia w ogóle się tutaj nie liczy. trzeba to przeczytać.

Przyznam szczerze, że bardzo przyjemna lektura. Trudno mi dać inną ocenę, chyba, że dorosnę i przewyższę Virginię Woolf erudycją i umiejętnościami pisarskimi (co doskonale wiem, że się nie wydarzy w ogóle). Dzięki temu zbiorowi esejów mam kolejny punkt widzenia na twórczość tej kobiety.

1 024
  • Chcę w prezencie