Fernando Pessoa Wydawnictwo: Lokator Seria: Seria Anachroniczna literatura piękna
Livro Do Desassossego Por Bernardo Soares
2013-09-21
2004-01-01
Data 1. wydania:
1999-11-02
Michał Lipszyc
Lokator
Michał Lipszyc Bernardo Soares Richard Zenith seria Anachroniczna literatura portugalska heteronim
Livro Do Desassossego Por Bernardo Soares
literatura piękna
2013-09-21
Michał Lipszyc
Seria Anachroniczna

Kocham, kocham Pana, Panie Bernardo. Bratnia duszo.

Więcej na:

Jeśli nie ŻYCIA, to, nie tylko ze względu na osobliwy tytuł, książka roku (2020), której wybrane fragmenty zamierzam utrwalić w pamięci na stałe, by następnie móc je z żarem i na wyrywki cytować niczym Świadkini Jehowy Pismo. Wprawdzie forma aforystyczna wyraźnie lepiej leży O Fernando niż kawałki w zamyśle eseistyczne, to nawet te szarże i galopy pod koniec zlizywałam ze...

Tę książkę należałoby spalić na stosie. Jest zbyt dobra.

Pokój na piętrze

Głos mówi do mnie...

Pokój na piętrze
Pełno jest czerwonych plam
Ktoś wypatroszył wnętrze
Kapie wolno krew ze ścian
Nigdy nie zarośnie blizna
Szwy nie zejdą z ran
Niecierpliwość nadwyrywna
Więcej nie...

Gatunek silva rerum w modernistycznej postaci!

Dzieło składa się z krótkich fragmentów - przemyśleń, czasem zapisów wrażeń. Są to bardzo szczere wyznania, ale rzadko zawierają opis konkretnych sytuacji, a raczej myśli na różne tematy. Możemy poznać pewną część osobowości Pessoi, głęboką część, którą znamy u niewielu ludzi, a prawie nikt o niej nie mówi.

Niektóre fragmenty uderzyły mnie swoją trafnością w opisie relacji...

To jest właśnie literatura, która powinna być obowiązkowa. Księga Niepokoju jest absolutnym wyjątkiem, czymś, co naprawdę zachwyci każdego - prędzej czy później, może raz, a może dwieście razy.
Jestem roztrzaskana tym, co przeczytałam. Może bezpieczniej byłoby czytać coś tak depresyjnego latem, wygrzewając się na słońcu. A ja zagłębiłam się w te słowa zimą o 01:00 w nocy....

Przekład Michała Lipszyca to trochę dno, zdania bez składu, mechaniczne, nie ma w nich głębi, w ogóle nie umywa się on do tłumaczenia Janiny Klawe

Genialna, brutalna, prawdziwa, przygnębiająca, błyskotliwa, taka z pogranicza...

Dyskusje

1 627
  • Chcę w prezencie
  • Literatura portugalska
  • 2014
  • Proza
  • Do kupienia
więcej mniej

Fernando Pessoa Księga niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie Zobacz więcej
Fernando Pessoa Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie Zobacz więcej