Okładka książki Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie
Fernando Pessoa Wydawnictwo: Lokator Seria: Seria Anachroniczna literatura piękna
literatura piękna
2004-01-01
Data 1. wydania:
1999-11-02
Michał Lipszyc
Michał Lipszyc Bernardo Soares Richard Zenith seria Anachroniczna literatura portugalska heteronim

Książka z pewnością wyjątkowa.
Autor pokazuje naturę i sposób myślenia i odbierania świata przez osobę niby niepozorną, a wyjątkową w swej wrażliwości, nadwrażliwości.
Może nie zdajemy sobie sprawę, a zdarzają się takie osoby wokół nas?
Mimo, że nie jest to łatwa lektura, zachęcam wszystkich,
aby się z tym zmierzyć.
Książka jest inna niż wszystkie. Poszerza horyzonty i daje...

Recenzja książki pt. "Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie" autor: Fernando Pessoa
cyt. "Czytam i staję się wolny".
cyt. "Bo jestem tak duży jak to, co widzę, a nie taki, ile mam wzrostu". (cytaty zawarte w ww. książce)

Książka pt. ""Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie" została...

Nie oceniam, ja nie dałam rady, kompletnie nie moja bajka...

Pierwsza książka, którą oceniam jeszcze w trakcie lektury. Zdradzę Ci sekret właściwego czytania tej książki:
Krok 1: nażłop się kawy w tygodniu, np. w poniedziałek;
Krok 2: wieczorem zacznij się martwić o jutro - skutki niewyspania, niedokończone zadania itepe.
Krok 3:zacznij czytać książkę;
Krok 4: przemyśl jej treść następnego dnia i ukochaj,bo jest tak bardzo o nas...

Kocham, kocham Pana, Panie Bernardo. Bratnia duszo.

Więcej na:

Jeśli nie ŻYCIA, to, nie tylko ze względu na osobliwy tytuł, książka roku (2020), której wybrane fragmenty zamierzam utrwalić w pamięci na stałe, by następnie móc je z żarem i na wyrywki cytować niczym Świadkini Jehowy Pismo. Wprawdzie forma aforystyczna wyraźnie lepiej leży O Fernando niż kawałki w zamyśle eseistyczne, to nawet te szarże i galopy pod koniec zlizywałam ze...

Tę książkę należałoby spalić na stosie. Jest zbyt dobra.

Pokój na piętrze

Głos mówi do mnie...

Pokój na piętrze
Pełno jest czerwonych plam
Ktoś wypatroszył wnętrze
Kapie wolno krew ze ścian
Nigdy nie zarośnie blizna
Szwy nie zejdą z ran
Niecierpliwość nadwyrywna
Więcej nie...

Gatunek silva rerum w modernistycznej postaci!

1 756
  • Chcę w prezencie
  • Literatura portugalska
  • 2014
  • Proza
  • Do kupienia

Fernando Pessoa Księga niepokoju Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie Zobacz więcej
Fernando Pessoa Księga niepokoju spisana przez Bernarda Soaresa, pomocnika księgowego w Lizbonie Zobacz więcej