Dziewczyna z zespołu

Nominacja w plebiscycie 2016
Kim Gordon Wydawnictwo: Czarne Seria: Seria Amerykańska biografia, autobiografia, pamiętnik
Girl in a Band: A Memoir
Data 1. wydania:
2015-05-10
Andrzej Wojtasik
Czarne
biografia dorastanie dzieciństwo dziecko feminizm kariera kobieta literatura faktu poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości samotność sława USA underground wspomnienia zdrada życie prywatne
Girl in a Band: A Memoir
biografia, autobiografia, pamiętnik
Andrzej Wojtasik
Seria Amerykańska
Inne

Choć książki nie są powiązane, to fajna kontynuacja "Please kill me", bo Kim przyjeżdża do Nowego Jorku akurat mniej więcej w czasie, kiedy kończy się opowieść w punkowej historii punka.

Kim Gordon jest tu zranioną, zdradzoną kobietą. Świadoma swojej wartości, w końcu Sonic Youth to nie byle jaka kapela. Ale Gordon nie tylko grała na basie, jest artystką wizualną, projektantką mody, pisze teksty. W tej książce dużo miejsc i ludzi się przewija, o części z nich pisze dość nieprzychylnie, a znała zarówno gwiazdy sceny grunge jak i poetów itp. Jednak czasem...

Ciekawy wgląd w scenę muzyczną lat 80. i 90., niepozbawiony feministycznego pazura i - dość późno uzyskanej, jak się zdaje - świadomości swojej wartości. Pragnę uspokoić zatroskanych fanów Sonic Youth, którzy dzielili się na LC swoimi recenzjami: książka jest ciekawa również dla takich osób jak ja, które wcale za tym zespołem nie szaleją. Mam wręcz wrażenie, że dzięki mniej...

dojrzala kobitka

Książka czytana tuż po Poniedziałkowych dzieciach Patti Smith. W tym kontekście wydaje się cokolwiek nudnym i pretensjonalnym notatnikiem, któremu do literatury daleko.
Na półce miałem więcej kaset Sonic Youth, niż Patti Smith - w przypadku książek odwracam proporcję.

Bardzo ciekawy, po kobiecemu analityczny zestaw wspomnień osoby ultrautalentowanej, która całe życie zmagała się z niepewnością. Siła, talent, kilka dekad zmian w sztuce i społeczeństwie, dysonansowa muzyka Sonic Youth i ekspresja dojrzałej kobiety konfrontowanej ze złym światem, który dzięki sztuce i miłości jest znośny. Polecam.

Kim Gordon - obiekt moich westchnień, tak samo jak zespół Sonic Youth. Kto z fanów muzyki rockowej nie kojarzyłby takich albumów jak ,,Goo", czy ,,Daydream Nation"? Myślę, że nikt. Książka to autobiografia Kim Gordon, którą bym podzielił na trzy etapy: dzieciństwo, Sonic Youth, życie po rozpadzie Sonic Youth.

Dzieciństwo - moim zdaniem stanowczo za krótko opisane w...

"Dziewczyna z zespołu" to nie tylko autobiografia Kim Gordon ale też historia jej zespołu Sonic Youth. Decydując się na lekturę należy mieć to na względzie ponieważ autorka dużo miejsca poświęca kolejnym płytom, oraz ewolucji muzyki w latach 80-tych i 90-tych XX wieku.
Gordon opowiadając o swoim życiu kreśli portret pewnej epoki, dużo tutaj refleksji o przeobrażeniu...

plotki i ploteczki

Jak lubię Kim Gordon i bardzo byłam ciekawa jej historii, to jednak potrafi przynudzić. Za dużo self-pity, za mało wkurwu.

• Muzyka
  • Chcę w prezencie