Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory

Susan Sontag Wydawnictwo: Karakter publicystyka literacka, eseje
Illness as Metaphor. AIDS and its Metaphors
2016-02-16
1999-01-01
Jarosław Anders
Karakter
AIDS choroba nowotworowa eseje fobia społeczna gruźlica humanistyka literatura strach walka z chorobą wykluczenie
Illness as Metaphor. AIDS and its Metaphors
publicystyka literacka, eseje
2016-02-16
Jarosław Anders

Z Susan Sontag pierwszy raz spotkałam się w "Sztuce powieści" (zbiór wywiadów), i od razu zafascynowała mnie ona swoim sposobem wypowiadania się, wiedzą oraz zainteresowaniami. W Polsce mamy do wyboru kilka zbiorów jej esejów (pięknie wydanych!), ten wydał mi się najbardziej interesujący. Jak widać po ocenie, nie zawiodłam się. Spojrzenie Susan Sontag, jej uwagi oraz praca...

Jak zwykle żałuję, że wydania tak ważnych esejów są u nas opóźnione o jakiś 20-30 lat... W każdym razie temat Aids jest w drugiej części, mniej interesujący, ale z literaturoznawczego punktu widzenia ciekawe jest to, co w pierwszej części, czyli analiza gruźlicy. Książka warta przeczytania, otwierająca na myślenie o świecie w kategorii wykorzystywanych do upraszczania i...

Mądra i potrzebna. Zdecydowanie bardziej do gustu przypadł mi drugi esej. Sotang uwolniona od wizji śmiertelnej pozwoliła sobie na więcej uszczypliwości i zaczepek

Bardzo uświadamiająca lektura. Rozkłada ona na części pierwsze zjawisko postrzegania chorób przez społeczeństwo. Nigdy się nie zastanawiałam nad interpretacją porównań i metafor dotyczących chorób. Bardzo mądra książka z mnogością odniesień do literatury.
chociaż temat jest uniwersalny, to mam wrażenie, że eseje się lekko zestarzały. Nadal są wspaniałe,ale niektóre sprawy...

Wspaniała jak zwykle!Uwielbiam.

• 2020