Niemcy

Okładka książki Niemcy
Leon Kruczkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Biblioteka Lektur Szkolnych utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Biblioteka Lektur Szkolnych
Wydawnictwo Łódzkie
1976-01-01
1976-01-01

więcej Więcej

Mozaika postaw ludzkich a w tle zachowanie społeczeństwa niemieckiego w czasie II wojny światowej. Moralne dylematy i rozliczenia z nazizmem. Idealna na lekturę szkolną.

Coś absolutnie genialnego. Niemców zazwyczaj przedstawia się jako jakichś zimnych drani bez uczuć w drugoplanowych rolach. Tutaj grają główne. Ta pozycja pokazuje, że mieszkańcy Niemiec w czasach II wojny światowej też byli normalnymi ludźmi. Odczuwali własne uczucia, rozterki, toczyli wewnętrzne walki ze sobą. Postąpić zgodnie z zasadami hitlerowskiego reżimu, czy nie?...

Całkiem w porządku. Nie była to moja lektura, ale przeczytałem z czystej ciekawości. Czytanie sprawia problemu i można szybko przczytać. Polecam jeżeli ktoś w szkole potrzebuje wielorakiego odwołania

Dramaty, które do tej pory przeczytałam, były raczej nudne i ciągnęły się w nieskończoność. Z tego też powodu raczej trzymam się od nich z daleka. Sam dramat Kruczkowskiego porusza temat II wojny światowej i jaki wpływ miała ona na życie ludzkie. Czy warto Dobra - jest to ocena 6. Decyzja za wami.

Na półkach: , , , , , , ,

Ta książka zdecydowanie powinna być lekturą! Ukazuje ona, że nie wszyscy Niemcy czy po prostu każdy, są tacy jakie mają przypięte metki.

Zdaje się, że stałam się fanką powracania po latach do szkolnych lektur. Korzystam z faktu, że dzieci wypożyczają pozycje obowiązkowe, a ja nieobowiązkowo do nich sięgam i znajduję jakość zupełnie inną do tej, którą zapamiętałam. W morzu lekkich teksów, kryminałów i współczesnej sieczki przyjemnie przeczytać "Niemcy" i razem z autorem zastanowić się nad ludzki...

Dramat pokazujący, że nie należy wrzucać ludzi do jednego worka. Widzimy w nim trzy różne postawy wobec faszyzmu. Pokazuje on również, jak zmieniają się nasze poglądy i zachowania pod wpływem czasu i sytuacji.

"Niemcy" autorstwa Leona Kruczkowskiego to jedna z ciekawszych pozycji w temacie 2 Wojny Światowej. Sama książka przedstawia nam sytuację wysoko postawionej rodziny Sonnenbruchów. Ukazuje odmienną postawę każdego z członków rodziny wobec ideii hitlerowskich Niemiec. Kruczkowski pozwala nam zrozumieć na jakich zasadach działają ludzie, którzy byli odpowiedzialni za tak...

"Ma się czasem głupią minę, nie wiadomo z czego. Z głupoty chyba... Człowiek sam siebie dobrze nie zna."

Przeczytałam jako lekturę w liceum, czyli lata temu. Utkwiła w mojej pamięci na zawsze, jedna z nielicznych lektur szkolnych nie do zapomnienia. Polecam.

4 499
  • Lektury