Niemcy

Okładka książki Niemcy Leon Kruczkowski
Okładka książki Niemcy
Leon Kruczkowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Państwowy Instytut Wydawniczy
1953-01-01
1953-01-01
Niemcy Naziści holokaust II wojna światowa Kruczkowski

Trochę wstrząsał za dzieciaka!

Trochę wstrząsał za dzieciaka!

Swego czasu wywołała niezły zamęt w mojej głowie.

Swego czasu wywołała niezły zamęt w mojej głowie.

Cisza i nagle ktoś odzywa się. Tak właśnie czytam te dialogi. Dobre dialogi.

Cisza i nagle ktoś odzywa się. Tak właśnie czytam te dialogi. Dobre dialogi.

Powieść przeczytana bardzo dawno temu, w liceum. Co jakiś czas do niej wracam. Ponadczasowa, prawdziwa. Natura ludzka od wieków jest taka sama. Tylko scenografia i rekwizyty się zmieniają.

Za moich licealnych czasów była to jeszcze lektura szkolna. Dość łatwa w odbiorze i niespecjalnie długa omawiana przez nauczycielkę, na co na pewno wpływ miała ocena polityczna autora w środowiskach inteligenckich.
Pierwszy tytuł sztuki miał brzmieć „Niemcy to też ludzie” a w okresie stalinowskim na końcu dodano epilog o późniejszych losach postaci, następnie znowu usunięty (i nie ma w tym nic wyjątkowego, Andrzejewski w tym czasie też zmieniał „Popiół i diament”, inni pewnie tez stosowali się do zaleceń „z góry”).
I zaletą dramatu jest polaryzacja stanowisk rodziny Sonnenbruchów i pozostałych Niemców oraz stawiane pytania moralne. Bo życie jest szare, ale tym co nas stwarza lub niszczy są właśnie sytuacje zero-jedynkowe. Takie, w których nie można „umyć rąk”. Bo niezauważanie zła, nie przeciwstawienie się mu, to nic innego jak stanięcie po jego stronie. I trudno nie zgodzić się z autorem.
Już więcej daje kontrakcja motywowana wcale nie głębokimi przemyśleniami, ale powierzchownymi reakcjami emocjonalnymi, jak u córki profesora. Książka znacznie ciekawsza niż rola, jaką pełnił autor w okresie stalinowskim w środowisku literackim. Dlatego nie należy przenosić oceny twórcy na jego dzieła.

Jak dla mnie wciąż aktualny dramat w odniesieniu do wielu życiowych sytuacji. Zmusza do refleksji, porusza, wstrząsa.

Na ile jesteśmy w stanie być bierni wobec zła...? Na ile nie zdajemy sobie z tego sprawy, a może sami siebie okłamujemy?

Pierwotny tytuł „Niemcy też są ludźmi” wskazuje na rzeczywisty zamysł autora. Dramat ma na celu nie tylko przybliżyć czytelnikowi społeczeństwo niemieckie w okresie narodowego socjalizmu, ale raczej egzemplifikować uniwersalne ludzkie zachowania i postawy w obliczu powszechnie panującego konformizmu. Mimo oczywistego tła historycznego nie jest to teatr faktu: wszyscy bohaterowie i wydarzenia są fikcyjne. Moralizatorski wydźwięk dramatu sprawia, że przedstawione postacie wydają się schematyczne i mało subtelne. Czytelnik dostrzega, że osoby dramatu są stworzone na potrzeby odgórnie narzuconego przesłania.

Jest to dramat o walorze edukacyjnym, z pewnością wciąż nadający się na lekturę szkolną. Nie jest to jednak wzbogacająca i interesująca lektura dla dojrzałych czytelników, którzy są ogólnie zorientowani w temacie nazizmu.

Książka była tłumaczona na język niemiecki i nierzadko wystawiana we wschodnioniemieckich teatrach. Doczekała się też ekranizacji w 1950 roku produkcji DEFA oraz w 1996 roku w Polsce (z Beatą Tyszkiewicz w roli Berty).

"To skomplikowane" ostatnio ulubiony zwrot wielu. Akurat w tym wypadku sam ciśnie się na usta. Historia nie jest czarno-biała, ludzie są różni. A wojna jest niestety doskonałym probierzem postaw. Choć najlepiej byśmy się w takich sytuacjach nie sprawdzali.

Na podstawie tej książki i przedmowy J. Kaczyńskiej jej synek J.K. wyssał chyba nienawiść do Niemiec i całego narodu niemieckiego. Sama książka niestety nie tyle słaba, co nie porywa.

Dramat z Niemcami w roli głównej. Fabuła toczy się w czasie II wojny światowej. Rodzina Sonnenbruchów jest symbolem ówczesnego niemieckiego społeczeństwa. Ojciec rodziny, znany profesor, nie godzi się na to, co robią hitlerowcy, jest załamany upadkiem moralnym Niemców. Syn jest oficerem z zapałem działającym w formacjach III Rzeszy, matka wspiera go całą duszą. Synowa straciła męża i usycha z nienawiści dla wrogów narodu niemieckiego. Córce z kolei jest wszystko jedno, nie chce nic wiedzieć, ale dobrze się bawić.

W trudne relacje rodzinne wplątuje się Joachim, były znajomy profesora, uciekinier z obozu koncentracyjnego. Jak zachowają się członkowie rodziny?

Smaczku dodaje to, nad czym pracuje profesor...

• Lektury
  • Lektury szkolne