Monachomachia

1955-01-01
48 min.
837327278X
zakony komedia satyra

Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Ocena 7,5
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Ignacy Krasicki, Józef Wilkoń
Ocena 8,0
Bajki o zwierz... Ignacy Krasicki, Jó...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Ocena 0,0
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...
Okładka książki Wierszyki 4-latka Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Dorota Strzemińska-Więckowiak
Ocena 7,0
Wierszyki 4-latka Stanisław Jachowicz...

Nie wiem czy teraz taka obrazoburczość by przeszła. Prawie 250 lat temu można było otwarcie obśmiać duchowieństwo.

Bardzo zabawne, dowcipne, bardzo lekkie i zarazem bardzo ostro wymierzone w hipokryzję duchowieństwa, nie taką znowu niecodzienną. Pióro Krasickiego i jego zmysł obserwacji jak zwykle nie rozczarowują.

Władanie piórem i swoboda języka to największe zalety Krasickiego. Sam utwór może i miejscami zabawny, jednak dziś chyba zbyt "grzeczny", a na pewno do kontrowersyjności, którą posiadał w latach publikacji, mu daleko.
Jednak czyta się szybko, rytmicznie i można wzbogacić swoje słownictwo o archaizmy i historyzmy.

Biskup, arcybiskup, piszący kontrowersyjny poemat heroikomiczny o swym otoczeniu w sposób groteskowy, satyryczny i bez rzucania błotem.. klasyka!

Ignacy Krasicki w komiczny sposób ukazuje jak obżarstwo i pijaństwo zobrazowane w utworze przesłoniło prawdziwą misję zakonów. Jego celem nie był bynajmniej atak na religię, jedynie w aluzyjny sposób precyzuje on ujemne strony życia wielu ówczesnych zakonników. Autor nie szczędzi mnichom krytyki, otwarcie mówi o ich lenistwie, niskim poziomie moralnym i intelektualnym. Nic dziwnego, że utwór ten wywołał wiele kontrowersji skoro prawda zawsze boli najbardziej.

Autor mający godność arcybiskupią przedstawia zepsucie moralne jakie panuje w zakonach, przyobleka to w uwłaczające duchowieństwu konkretne sytuacje, uwypukla to mocną satyrą. Aż trudno uwierzyć w taką rzeczywistość.

Kiepska.

Kiepska.

2002

Obowiązkowa, choć druzgocze duszę

Obowiązkowa, choć druzgocze duszę

2042

Satyra, groteska, humoreska. Wciąż dobrze się czyta.

Satyra, groteska, humoreska. Wciąż dobrze się czyta.

To jeden wielki paradoks, że „Monachomachia” czyli wojna mnichów, będąca w swoim przesłaniu satyrą i krytyką stanu duchownego przedrozbiorowej, Polski wyszła spod pióra prominentnego hierarchy kościelnego, jakim był Ignacy Krasicki, piastujący między innym godność arcybiskupa gnieźnieńskiego. Autor, będący czołowym człowiekiem Kościoła, musiał wiedzieć o czym pisze. Krasicki polsko-niemiecki arystokrata, człowiek wykształcony, zafascynowany ideami oświecenia z pewnością zżymał się na widok zaściankowego, zacofanego i mało lotnego kleru. Który raz zdobywszy swoją przewagę społeczno-materialną gnuśniał w swoim obskurantyzmie i zachłannym zaspakajaniu najniższych potrzeb. Jako hierarcha kościelny nie mógł bezpośrednio zaatakować stanu, z którego sam się wywodził, więc posłużył się poematem heroikomicznym, dzięki czemu wzbogacił polską literaturę o bardzo oryginalną pozycję, która zachowała swoją aktualność i do dzisiaj przyprawia o śmiech kolejne pokolenia czytelników, którzy czytają ją na swoich tabletach.
Sam Krasicki jednak też nie jest człowiekiem bez zarzutu. Przyjaźnił się z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, z którym łączyły go idee oświeceniowe, ale już nie poparł otwarcie Króla w jego planach reformatorskich dla kraju. Po I rozbiorze Polski znalazł się ze swoim urzędem i dobrami pod panowaniem Prus. W zmienionej sytuacji przelał swój sentyment na króla Prus Fryderyka II Wielkiego, z którym utrzymywał przyjacielskie stosunki, a który odwdzięczał się nadaniami godności arystokratycznych dla swego nowego polskiego podanego. Ja wiem, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i pewnie sam zachowałbym się tak samo, ale w stosunku do takich historycznych postaci pozostaje jednak niesmak.

Ignacy Krasicki Monachomachia, czyli wojna mnichów Zobacz więcej
Ignacy Krasicki Monachomachia Zobacz więcej