Teatr Niewidzialnych Dzieci

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Teatr Niewidzialnych Dzieci
Marcin Szczygielski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, Oficyna Wydawnicza AS literatura dziecięca
literatura dziecięca
Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego, Oficyna Wydawnicza AS
2016-10-01
2016-10-01
niewidzialne dzieci
Inne

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Niewidzialnych istot tłumy…*

Lubię, gdy fikcja jest zgrabnie wpleciona w prawdziwy czas i miejsca. Książka to punkt wyjścia do ważnych rozmów z dzieckiem. Rozmów o historii, o historiach, o drodze.
A dla dorosłych 40+ kawałek wspomnień.
Warto.

A dla dorosłych 40+ kawałek wspomnień.
Warto.

Smutne zakończenie.

Smutne zakończenie.

Naprawdę wzruszająca, ciekawa i wciągająca książka. Bardzo zaskoczyła mnie końcówka, spodziewałam się czegoś dużo innego. Książka bardzo mi się podobała, polecam ją dla czytelników 10-12 lat.

Książka pouczająca, wzruszająca i napisana ciekawym stylem. Bardzo dobrze się jej słuchało w formie audiobooka. Ciekawa kreacja głównego bohatera. Tematyka ksiazki oryginalna - dom dziecka w okresie stanu wojennego. Jeszcze czegoś takiego nie czytałam. Pozycja dla dorosłych i dla starszych dzieci szkolnych.

Mam trochę mieszane uczucia co do tej książki. Daleko jej do wybitności ale za moich czasów książki dla dzieci były pisane dużo bardziej starannym językiem i miały więcej wartości. Autor miał zupełnie dobry pomysł ale wg mnie nie w pełni go wykorzystał. Zabrakło mi rozwinięcia historii dzieciaków. Nie lubię jak się rozpoczyna temat, a potem zostawia bez kontynuacji mimo rozbudzenia ciekawości czytelnika. Niemniej jednak książkę się czyta bardzo dobrze, w miarę lekko. To było bardzo dobrze wydane 5 zł na wyprzedaży :)

Wyzwanie czerwiec 2023

"Teatr niewidzialnych dzieci" kręci się wokół dziejów 12-letniego Michała. W ciągu całej powieści przeżywał różne przygody, zmieniał różne sierocińce, rósł, dojrzewał, aż trafił do tytułowej trupy teatralnej z 14 letnią Sylwią na czele. Koniec mnie całkiem wzruszył, wiadomo było jak się ta powieść skończy ale epilog mnie całkiem zaskoczył.
Tą powieść powinni dać jako lekturę szkolną. Kto jest za, niech da mi łapkę w górę!

Wyzwanie czerwiec 2023

Tą powieść...

Na półkach: , , , , , , ,

*Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec*
W życiu nie spodziewałam się, że ta książka aż tak mnie urzeknie i poruszy. To pozycja zarówno do czytania przez dzieci jak i dorosłych. Jednak przydałoby się, żeby młodszym czytelnikom towarzyszyli przy niej dorośli, aby wytłumaczyć pewne wątki i sytuacje.
Perspektywa chłopca z domu dziecka w czasach PRLu, tego jak widzi świat i realia w których żyje, jest opisana w sposób, który pozwala wierzyć w tę historię. Działania Solidarności, stan wojenny są tutaj pokazane bez moralizatorstwa. Jest poprostu opowieść snuta przez dziecko, które nie wszystko dokładnie rozumie, ale wywnioskowuje dużo z obserwacji i tego co mówią dorośli.
Bohaterowie są prawdziwie różnorodni, a Sylwia urzekła mnie szczególnie. Niektóre sceny sprawiają, że gardło ściska wzruszenie, inne czysty smutek. Jest też między tym dziecięca radość i piękna współpraca przy tworzeniu sztuki teatralnej. No i cieszę się, że mamy tu Lublin.
Zakończenie bardzo dobre, chociaż boli mnie serce. Ogólnie bardzo mocno polecam.

*Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec*

Wydaje mi się, że książka z jakiegoś nieznanego mi powodu jest zbyt mocno przechwalana. Jest ona urocza i dobrze się ją czyta, ale fabuły mogłoby być więcej. W szczególności w końcowych rozdziałach w których oczekiwałam jakiegoś wielkiego zakończenia. Poprostu cała historia szła w świetnym kierunku, by na koniec z tego wszystkiego zrezygnować. Wiele rzeczy nie zostało wyjaśnionych i pozostawiono niedokończonych. To się nazywa "zmarnowany potencjał".

Jedną z rzeczy, które najbardziej mnie zainteresowały w tej książce było pokazanie co siedzi w głowie głównego bohatera w połowie książki - w jaki sposób ucieka on do innego świata.

Witam w kolejnej recenzji tym razem do książki pt. "Teatr Niewidzialnych Dzieci".

Autor sprawił, że mieszkałam razem z dziećmi z Dębowego Lasu i przeżywałam te same przygody. Wielu z nas wzruszył i przyciągnął swoją kreatywnością. Podziwiam także za lekkie pióro i indywidualne podejście do każdego z bohaterów. Mnie osobiście bardzo poruszyło smutne zakończenie i będę o tym rozmyślać do końca tego dnia albo i jeszcze dłużej. Na pewno sięgnę po inne książki Marcina Szczygielskiego, aby lepiej poznać jego twórczość. Jeśli kolejne jego dzieła będą tak fenomenalne to będę pod wrażeniem..

Serdecznie polecam,
Zaczytana

Poruszająca książka. Opowieść o chłopcu z domu dziecka za PRL-u, magii teatru i stanie wojennym. Jedyne co mogę zarzucić- autor chyba zapomniał ile lat mają jego bohaterowie. Ja rozumiem, że 7-letni dzieciak może nie załapać kontekstu i wystawić publicznie wywrotową sztukę, ale 16-latka już nie. Tak samo dzieci TEŻ rozumieją sarkazm, heloł. To była jedyna rzecz, która raziła w tej książce. Po za tym jest po prostu świetna. 🙂

• Dla dzieci