Dziewczynka, która wypiła księżyc

Okładka książki Dziewczynka, która wypiła księżyc Kelly Barnhill
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Dziewczynka, która wypiła księżyc
Kelly Barnhill Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura dziecięca
literatura dziecięca
The Girl Who Drank the Moon
Wydawnictwo Literackie
2018-05-09
2018-05-09
2016-08-09
Marta Kisiel-Małecka
Marta Kisiel-Małecka fantasy baśń miłość przyjaźń magia
Inne

Bardzo lekka, przyjemna książka

Bardzo lekka, przyjemna książka

W moich oczach książka wspaniała. Intrygujące postacie, wiele wątków, ale każdy z nich zostaje poprowadzony i rozwiązany tak, że nie czułam niedosytu. Bohaterowie nie są spolaryzowani - nawet ktoś o najgorszych negatywnych zachowaniach ma swoje dobre strony i odwrotnie. Bardzo ciekawe rozwiązania odnośnie mocy i rozwoju bohaterów. Magicznie, ale nie cukierkowo - opowieść fantazy, ale do bólu realistyczna w odczuciach bohaterów, ich reakcjach, drodze, świecie - każda decyzja ma swoje konsekwencje. Cudo ♥

2026
1962

Książka „Dziewczynka, która wypiła księżyc” Kelly Barnhill to opowieść o mieszkańcach Protektoratu, lesie i mokradłach, w których miłość, przeciwności losu przeplatają się z drogą ku wolności. Wielowymiarowe są tu bohaterki np. Przełożona Igniatia szkoląca Siostry Gwiazdy, matka, której szaleństwo staje się jej siłą napędową, nieustraszona smoczyca, dziewczynka, która wypiła księżyc oraz wiedźma. Zresztą w tej książce nic nie jest oczywiste, np. pomagając pomimo dobrych intencji można kogoś skrzywdzić.
Fabuła ukazuje nam walkę dobra ze złem, a raczej manipulacją dostępu do wiedzy, wkładając so głowy tylko strach przed nieznanym, co powodować może bezgraniczny smutek.

Choć pomysł bardzo mi się spodobał, a klimat magicznej baśni, w której nie zabrakło wiedźm, smoków i potworów, zachęcał do dalszego zagłębiania się w historię, tak jednak coś nie do końca grało. Podczas czytania zabrakło mi pewnej "lekkości". Być może to nieodpowiedni dobór słów, sposób składania zdań albo coś innego, nie wiem. Coś jednak sprawiło, że choć bardzo chciałam poznać dalsze losy bohaterów i dać się pochłonąć lekturze to jednak ciężko było mi przez nią przebrnąć.

Urocza i zamująca baśń! Jest wiedźma, potwór, smok, czarodzieje i śmiałek, który chce zmienić bieg historii. Do tego nadzieja, że miłość zwycięży zło, a wszystko to opowidziane tak, że trudno się wprost oderwać. Audiobook w wykonaniu Joanny Jeżewskiej - miód na me serce!

Przyjemna, pełna ciepła i wzruszająca baśń. Tylko pierwsza połowa książki była trochę nużąca, za to pod koniec cieżko było się oderwać.

Piękna, wzruszająca książka przypominająca swą formą baśń. Warto ją poznać!

Piękna, wzruszająca książka przypominająca swą formą baśń. Warto ją poznać!

Wzruszająca, baśniowa opowieść o sile miłości, o trosce i utracie.
Czytało się ją jednak ciężko, często musiałam sobie robić przerwy od tej pozycji, poszukiwać czegoś innego. Nie wiem, co było powodem, nie mniej, kiedy udało się mi dotrzeć do końca, z jakąś ulgą zamknęłam książkę. Nie dlatego, że była nudna, wręcz przeciwnie, w swój dziecięco-fantastyczny sposób była fascynująca, ale...
No właśnie, to małe "ale" gdzieś mi zgrzyta między zębami, nie umiem zrozumieć, co i dlaczego - ale jest. Nie mniej, będę szczerze polecać, bo lektura przyjemna, koniec zaś bardzo wzruszający i pouczający.

Wzruszająca, baśniowa opowieść o sile miłości, o trosce i utracie.

Nie poruszyła mnie, mocno mi się dłużyła.

Nie poruszyła mnie, mocno mi się dłużyła.

Przepięknie napisana baśń o miłości, smutku, rozłące, dobru... Porusza chyba wszystkie ważne tematy. Prawdziwa uczta językowa, poetycka i fantasy.