Pożar

Okładka książki Pożar
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Mściciele (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-03-29
Data 1. wydania:
2015-01-06
mściciele newcago stalowe serce

Kolejna część trzymająca poziom poprzedniej części. Nowe wyzwania i nowe przeciwności losu ,sporo barwnych ciekawych postaci oraz nowych miejsc nie zapominając o epikach i ich umiejętnościach.

Na poziomie pierwszego tonu. Jeśli podobało ci się "Stalowe Serce", to "Pożar" powinien także ci siąść. Jeśli lektura cię nie porwała, to drugi tom też tego nie zrobi.

"Pożar" opowiada dalsze losy grupy Mścicieli, zwalczających potężnych Epików. Tym razem jednak o Epikach wiemy już dużo więcej, a druga książka przynosi kolejne odkrycia związane z tajemnicą zjawiska Calamity. Jednocześnie bliżej końca fabuła przynosi kilka dość istotnych zwrotów akcji i kończy się dość chwytliwym (choć generalnie przewidywalnym i oczywistym) zakończeniem, nadającym dużego smaku do natychmiastowego sięgnięcia po trzeci tom.

Jak natomiast prezentuje się sama książka? To wciąż ta sama młodzieżowa historia, pisana niezmiennym prostym językiem. "Pożar" zawiera jednak znacznie mniej akcji niż "Stalowe Serce", które było tą akcją wypełnione po każdy brzeg kartki i która - choć opisana naprawdę świetnie - była już po pewnym czasie męcząca. "Pożar" to więcej dialogów i bycia z bohaterami. Niestety, ze względu na charakter powieści - a więc przeznaczonej dla młodszych odbiorców - dialogi są w większości o fiu-bździu i nie pełnią żadnej innej roli, poza wypełniaczem czasowym. Ani nie budują postaci, ani nie nadają im dynamicznych relacji. Postacie jak były jednowymiarowe, tak są dalej.

W dodatku, jako że akcja dzieje się w nowym miejscu i mamy do czynienia z inną grupą Mścicieli, połowa bohaterów jest nowa i z racji płaskości ich charakterów, ciężko jest się im fajnie zaprezentować czytelnikowi. Stąd te rozdziały "dialogowe" męczą bardziej niż te kolejne wymuszane i przeciągane rozdziały akcji ze "Stalowego Serca".

Całość jednak zaczyna nabierać rumieńców od momentu pojawienia się tytułowego Pożaru i to jego relacje z bohaterem Davidem zaczynają robić robotę. Potem następuje rozwinięcie historii, dowiadujemy się nowych rzeczy o świecie i gdy już w rozdziałach dominuje rozwinięcie akcji, czyta się wszystko ponownie bardzo dobrze. Ostatnie 80 stron to Brandon Sanderson w najczystszej postaci: a więc dużo dobrze opisanej akcji, szybkiej dynamiki w wydarzenia i prosty lecz bardzo chwytliwy styl językowy.

I takich fragmentów chciałoby się czytać przez całe całe 430 stron...

Po śmierci Stalowego Serca w przywództwie nad Newcago powstaje dziura. Wielu epików stara się ją wypełnić i tak Mściciele mają ręce pełne roboty. Okazuje się, że wielu z morderczych Epików, którzy przybyli ostatnio do Newcago zostało tam specjalnie wysłanych z Babilaru (dawny Manhattan). W Babilarze rządzi epik Regalia – znajoma Profesora i Tii z dawnych lat.

Mściciele wyruszają oswobodzić kolejne z miast…

Jaką pułapkę szykuje na Mścicieli Regalia? Czy Profesorowi uda się utrzymać przy zdrowych zmysłach i jakie podejmie decyzje odnośnie swojej dawnej znajomej? Jaką rolę odegra w tym wszystkim Pożar? Czy David doczeka się przybycia dobrych Epików?

Kontynuacja Stalowego Serca odsłania przed nami kolejne z postapokaliptycznych miast USA – zalany Manhattan. Poznajemy co raz to nowych Epików, Mściciele stają przed kolejnymi wyzwaniami, z których każde wydaje się trudniejsze i poważniejsze od poprzednich.

Spodobał mi się strasznie wątek Pożar. Dziewczyny, która walczy sama ze sobą, żeby jej moce nie wzięły nad nią góry, a wspiera ją w tym David. Spodobał mi się również rozwój Davida. Kiedy przybywa do Babilaru i widzi wszędzie uśmiechniętych i rozbawionych ludzi, kiedy uczestniczy w imprezie na dachu jednego z zalanych domów, dociera do niego o co tak naprawdę walczy. Uzmysławia sobie, że walka to nie życie, ale środek do tego, żeby ludzie mogli wieść spokojnie i bezepickie życie.

Brandon Sanderson po raz kolejny mnie nie zawiódł i jego książki zaczynam już brać za pewnik dobrych wrażeń, solidnej opowieści i świetnych bohaterów osadzonych w perfekcyjnie skonstruowanym świecie.

Mściciele...

Druga część trochę słabsza od pierwszej, krótsza i zdecydowanie bardziej młodzieżowa. Końcowe kilkadziesiąt stron trochę rekompensują całą resztę i niektóre zwroty akcji są dość niespodziewane, oprócz tego największego, bo tego spodziewała się pewnie większość czytelników od dłuższego czasu.
Osobiście lubię dłuższe książki, jednak w tym wypadku chyba dobrze, że nie była ona dłuższa, bo większa część to tak naprawdę kluczenie bohaterów na wszelakie tematy i momentami się trochę dłużyło.
Mimo wszystko jest to dobra "krótka" seria i czyta się to po prostu dobrze.

Kolejny tom serii "Mściciele" wydaje mi się jeszcze bardziej młodzieżowy niż pierwsza część. Jest akcja, jest ciekawa, jednak nie porwała mnie aż tak jak pierwszy tom. Mimo wszystko czyta się świetnie, szybko i sięgnę po ostatnią część tego cyklu. Może i nie ma przy niej ochów i achów, jednak ma coś w sobie 😊

Wydawałoby się, że Stalowe Serce, epik który władał miastem Newcago jest tak potężny, że nie sposób go pokonać, stało się jednak inaczej za sprawą David Charlestona i Mścicieli, którzy unicestwiając go udowodnili, że zadanie z pozoru niemożliwe do zrealizowania stało się rzeczywistością.

Mściciele po zabiciu Stalowego Serca muszą uporać się z sytuacją w mieście, która nie jest rozwiązana, gdyż na horyzoncie pojawia się znienacka nowe niebezpieczeństwo z którym nasi bohaterowie będą musieli się zmierzyć, w celu odkrycia źródła tego zagrożenia nasi bohaterowie na czele z Profesorem Jonathanem Phaedrusem, przywódcą Mścicieli i Davidem Charlestonem, głównym bohaterem książki wyruszają do dawniejszego Manhattanu, teraz określanym jako Babilar. Tam łączą siły z członkami innej grupy Mścicieli i rozpoczynają planowanie swoich przedsięwzięć.

Znów tak jak w przypadku "Stalowego Serca" w "Pożarze" poznajemy tajemnice nowego miejsca, bohaterów oraz epików-ci ostatni zostali również dobrze przedstawieni. Zamiast Stalowego Serca mamy tutaj Regalię, kobietę-epika, władającą Babilarem, o której mocy świadczą nie tylko nadprzyrodzone zdolności, ale również inteligencja, spryt i przebiegłość, świetnie pokazano również innego epika Usuniętego, uważającego epików za wcielenie czterech jeźdźców apokalipsy.

Szczególne brawa należą się autorowi za umiejętne przedstawienie relacji między bohaterami, szczególnie między Davidem, a Megan, ukochaną naszego bohatera. Wątek miłosny nie dominuje w powieści, ale warto go uważnie śledzić, gdyż możemy dzięki temu poznać lepiej mocne strony i słabości epików właśnie na przykładzie Megan.

W tomie tym mamy nieco więcej dialogów niż w pierwszym, jednak nieprzytłaczają one i niepowodują znużenia, lecz przesuwają i popychają akcję do przodu.

Bardziej niż w Stalowym Sercu podobało mi się, też ukazanie samego miejsca akcji, nowe miejsce jest jeszcze ciekawsze niż Newcago, a życie tutaj toczy się zupełnie odmiennie niż we wspomnianym wcześniej mieście.

"Pożar" to świetna kontynuacja "Stalowego Serca", która w wielu momentach przebija poprzedni tom. Świetni bohaterowie, miejsce akcji, dużo zaskakujących zwrotów akcji sprawiają, że tą książkę po prostu dobrze się czyta. Mam również nadzieję, że poziom tej serii utrzyma się także w tomie trzecim.

Super

Super

Niestety, nie trzyma poziomu pierwszej części.

Niestety, nie trzyma poziomu pierwszej części.

t1>t2 ale też jakoś źle nie jest

t1>t2 ale też jakoś źle nie jest

Dobra kontynuacja fajnej serii science-fiction.
Jeżeli ktoś czytał "Stalowe Serce" (pierwszą część) to warto sięgnąć po tę.
Poznajemy tu nowych bohaterów, nowe miejsca i dowiadujemy się wiele na temat przeszłości kilku znaczących bohaterów z pierwszej części i działania świata wykreowanego.
Nowe postaci są wykreowane prosto, ale różnorodnie i mamy ogólny pogląd na ich charakter i jakiś zarys historii ich życia. Nie są rozwinięci, ale też i książka nie jest zbyt długa i nie grają oni najważniejszych roli.
Pojawiają się tu oczywiście nowi Epicy, których Mściciele (do których należy nasz główny bohater - David) muszą pokonać.
Jest kilka ciekawych zwrotów akcji, a fabuła szybko się rozwija i już na pierwszych stronach zostajemy wrzuceni w akcję, więc na pewno nie jest to nudna książka.
Jednak, jeśli komuś nie przypadła do gustu pierwsza część to nie warto próbować sięgać po tę, bo jest ona utrzymana na tym samym poziomie, tylko pojawiają się inni Epicy i są trochę poszerzone wątki Profesora i relacji Davida z Megan.
Ja bardzo wciągnęłam się w akcję, świat, i polubiłam bohaterów już w "Stalowym Sercu", więc czytanie tej książki było dla mnie czystą rozrywką i przyjemnością, i na pewno sięgnę po kolejną część.

Dobra kontynuacja fajnej serii science-fiction.
Jeżeli ktoś czytał "Stalowe Serce" (pierwszą część) to warto sięgnąć po tę.